Szkodliwa nikotyna raz jeszcze

Palenie podczas ciąży ogranicza wydolność płuc dziecka.

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP/2000-03-23 10:58:52

Odsłony

4962
Palenie podczas ciąży ma szkodliwy wpływ na płód, ograniczając wydolność płuc dziecka - ostrzegają amerykańscy specjaliści.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles opublikowali wyniki badań, z których wynika, że redukcja przepływu powietrza w płucach u dzieci, których matki paliły podczas ciąży, może mieć poważne konsekwencje w późniejszym ich życiu. "Jeśli ten deficyt przetrwa do wieku dorosłego, może znacznie zwiększyć ryzyko przewlekłej choroby płuc (COPD), raka płuc i dolegliwości sercowo-naczyniowych" - powiedział dr Frank Gilliland w raporcie dla magazynu "Thorax".

COPD jest chorobą płuc przypominającą zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Charakteryzuje się skróceniem oddechu. Rak płuc i choroba sercowo-naczyniowa są dominującą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Palenie jest dominującą przyczyną większości dających się przewidzieć zgonów. Na choroby związane z paleniem umiera rocznie na świecie około 3,5 miliona ludzi.
(PAP)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

agata (niezweryfikowany)
palenie tytoniu, nawet przed ciaza moze wywolac podczas ciazy, tzw. niewydolnosc lozyska, co prowadzi do niedostatecznego zaopatrzania plodu w potrzebne mu skladniki. Im matka starsza, tym wieksze ryzyko dla plodu wywolane paleniem papierosow .
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Kto: ja z dwoma kolegami


Gdzie: moje mieszkanie


Kiedy: 26 stycznia 2003

  • Marihuana

Zaczęło się wszystko o godzinie 18:30 kiedy spotkałem się z kolesiem który miał dla mnie workeczek białego i woreczek zielonego. Spodziewałem się fajnej jazdy bo koleś zawsze ma fajny materiał, ale wszystko i tak przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Tak przy okazji to powiem jeszcze, że praktycznie wszystkie osoby biorące udział w tej jeździe miały około dwóch tygodni przerwy w paleniu (bo nie liczę świństwa z wrocławskiej Bramy Oławskiej czy Samego życia).

  • LSD-25

Ilość: 1 kartonik

Doświadczenie: alkohol, amfetamina, dxm, amanita muscaria, marihuana

Wiek: 21 Waga: 76 kg

  • Bieluń dziędzierzawa

Wydarzenia te miały miejsce w październiku 1997. Był dzień nauczyciela więc nie było szkoły

i postanowiłem przyjechać do domu. I tak jakoś wyszło że znalazłem się na imprezie u kumpla.

Nic nadzwyczajnego, każdy coś pił, leciala muza itp. W pewnym momencie kumpel wyciągnął kilka

randomness