Szkocka Partia Narodowa poparła dekryminalizację posiadania i zażywania narkotyków - informuje BBC.
Na konwencji w Aberdeen SNP przyjęła jednogłośnie rezolucję, która określa obecne przepisy dotyczące narkotyków jako "nie przystosowane do celu", jaki mają spełniać.
Działacze SNP wezwali też do tego, aby parlamentowi w Szkocji przekazano kompetencje pozwalające na "zdekryminalizowanie posiadania i zażywania narkotyków".
Szkocki rząd stworzył specjalną grupę roboczą, która ma zmierzyć się z problemami zgonów związanych z zażywaniem narkotyków - w 2018 roku było 1187 przypadków takich zgonów.
Obecne przepisy regulujące kwestie związane z narkotykami (ich kryminalizacją bądź dekryminalizacją) może uchwalać tylko brytyjski parlament.
Brytyjskie MSW odrzuca prośby szkockich władz o to, by wprowadzić testowy program "pokojów bezpiecznej konsumpcji (narkotyków)" w Glasgow.
SNP od dawna domaga się, by przekazać szkockiemu parlamentowi kompetencje w kwestii przepisów antynarkotykowych - Szkocka Partia Narodowa chciałby następnie wykorzystać je do dekryminalizacji narkotyków.
Rezolucja przyjęta przez członków SNP głosi, że dekryminalizacja narkotyków oznaczałaby, że szkocka służba zdrowia mogłaby udzielać pomocy "tym, którzy jej potrzebują".