REKLAMA
Sprofanowali świątynię, wylali alkohol na ołtarz i są poszukiwani przez policję

Policjanci wciąż poszukują dwóch mężczyzn, którzy w niedzielę, 4 września, w kościele św. Franciszka pili alkohol i wylali go na ołtarz.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Głos Wielkopolski
Norbert Kowalski
Komentarz [H]yperreala: 
libacja: 1. «spotkanie towarzyskie, podczas którego pije się dużo alkoholu» 2. «w starożytności: zwyczaj wylewania paru kropel napoju na ofiarę bogom»

Odsłony

167

Policjanci wciąż poszukują dwóch mężczyzn, którzy w niedzielę, 4 września, w kościele św. Franciszka pili alkohol i wylali go na ołtarz.

- Jesteśmy wstrząśnięci. Dla nas kościół, a zwłaszcza ołtarz, jest miejscem świętym, bo tam dokonują się rzeczy święte. To jest też o tyle bolesne, że codziennie przy tym ołtarzy sprawuję eucharystię - opowiada ojciec Leonard Bielecki z zakonu poznańskich franciszkanów.

I dodaje: - W Polsce, ktoś kto wchodzi do kościoła, powinien zdawać sobie sprawę z tego, w jakim miejscu przebywa.

To miała być kolejna spokojna msza święta tego dnia. Pierwszą odprawiono o godzinie 7. Druga zaplanowana była na godzinę 9. Wcześniej jednak, około godziny 8.30 do kościoła św. Franciszka w Poznaniu weszło dwóch mężczyzn, którzy mieli ze sobą alkohol. Najpierw zaczęli go pić, aż w końcu przeszli przez cały kościół, obeszli barierki przed ołtarzem i podeszli pod najważniejsze miejsce w świątyni. W końcu rozlali też alkohol po ołtarzu. Wtedy zareagowali nieliczni wierni, którzy oczekiwali na mszę świętą, a mężczyźni wyszli z kościoła.

- Początkowo myślałem, że obaj byli bardzo pijani i zrobili to, nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak na monitoringu widać, że są to mężczyźni w sile wieku, którzy weszli do kościoła pewnym krokiem. Dlatego wydaje mi się, że zrobili to celowo i nie był to przypadek - mówi ojciec Leonard Bielecki.

Podkreśla również, że do takich wydarzeń nie dochodzi często, dlatego budzą one tak wielkie emocje. W przeszłości, nawet w skali całego kraju, nieczęsto zdarzało się, by ktoś sprofanował świątynię.

- Ręce opadają jak się o czymś takim słyszy. To chyba jakiś zły duch wstąpił w tych ludzi i namówił ich do takiego czynu, bo nikt normalny, by czegoś takiego nie zrobił - nie ma wątpliwości Barbara Jujeczka, wierna, którą spotkaliśmy wczoraj w kościele św. Franciszka. Czasami do niego zachodzi, kiedy akurat znajduje się w okolicy. Nie może zrozumieć jak ktoś mógł dopuścić się profanacji świątyni.

- Kościół zawsze był świętością. Nigdy nie było kradzieży czy dokuczania komuś w samej świątyni. A teraz dochodzi do takich sytuacji... Tego nie da się usprawiedliwić - mówi Barbara Jujeczka. Z jej opinią zgadza się również pan Jan. - To karygodne i oburzające. Aż się nie mieści w głowie, że mogło do tego dojść. Zdecydowanie potępiam takie zachowanie - opowiada.

Obaj mężczyźni nadal są poszukiwani przez policję, która kilka dni temu opublikowała wizerunek jednego z nich. Podejrzany został nagrany przez kamery monitoringu w jednym ze sklepów. Mężczyzna, którego wizerunek został opublikowany, jest krępej budowy ciała, ma jasne, krótkie włosy i charakterystyczne zakola. - Od tego czasu odebraliśmy kilka telefonów i otrzymaliśmy pewne informacje mogące wskazywać na to, kim jest jeden z podejrzanych mężczyzn. Na razie jednak żadna z tych informacji się nie potwierdziła - mówi Patrycja Banaszak z biura prasowego poznańskiej policji. Do tej pory policjanci zabezpieczyli nagrania z monitoringów i przesłuchali świadków. Ponadto na miejscu zdarzenia był technik kryminalistyki, który zabezpieczył obrus z ołtarza oraz butelki po piwie.

- Nie chciałbym całkowicie potępiać zachowania tych mężczyzn, ale mam nadzieję, że w przyszłości najdzie ich refleksja, co zrobili - kończy ojciec Leonard Bielecki.

Poznańscy policjanci proszą o pomoc wszystkich poznaniaków, którzy widzieli lub rozpoznają tego mężczyznę. To jeden z podejrzanych o haniebne zachowanie w kościele. Dlatego też wszystkie osoby, które rozpoznają mężczyznę ze zdjęcia lub posiadają informację o tym zdarzeniu proszone są o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji Poznań Stare Miasto. Można się zgłaszać osobiście na Al. Marcinkowskiego 31 lub telefonicznie pod całodobowymi numerami telefonów 61-841-24-11 lub 997.

Oceń treść:

Average: 1 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina

To był kolejny, czwarty dzień bez snu. Miałam robotę do wykonania i białczyłam non-stop. Byłam już tak zmęczona, ze myślałam tylko o tym, żeby się położyć.W końcu rzuciłam się na łóżko, zamknęłam oczy. Nagle poczułam się bardzo dziwnie, narastał we mnie niepokój, wiedziałam już, że coś się ze mną dzieje.

  • Dekstrometorfan

  • Benzydamina

To nasze drugie spotkanie z Benzydamina,mamy po 2 saszetki

Tantum Rosa na glowe(czyli po 1.gramie)
zakupione wczoraj w

aptece :P Obie wazymy po okolo 60kg. Raport Piszemy na

biezaco.Do Tantum zakupilysmy cole bo z nia smak jest troszke

mniej obrzydliwy ale ogolnie to najgorsze co w zyciu

probowalysmy.Ogolnie smak nie do wytrzymania,przy pierwszym

lyku mozna sie zniechecic.

  • Marihuana
  • Problemy zdrowotne

Pozytywne, swój pokój.

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem świadomy ogromu raportów na temat marihuany, jednak, to czym chciałem się podzielić nurtuje mnie od długiego czasu (wydarzyło się to ponad rok temu).