REKLAMA
Sopot zredukuje do 30 liczbę sklepów z alkoholem

Sopot wprowadza kolejne ograniczenia dla placówek handlowych, które w uzdrowisku oferują alkohol.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Dziennik Bałtycki
Szymon Szadurski

Odsłony

234

Na wniosek prezydenta Jacka Karnowskiego sporządzono już projekt uchwały, którą radni miasta mają przegłosować w najbliższych tygodniach. Liczba sklepów, które będą mogły sprzedawać napoje alkoholowe powyżej 18 procent, kolejny raz jest obniżana, tym razem o dwa, z 70 do 68. Oznacza to, że właściciele punktów monopolowych, którzy stracą w przyszłym roku koncesję, np. na skutek sprzedaży trunków osobom nieletnim bądź nietrzeźwym, mogą definitywnie zapomnieć o dalszym prowadzeniu tego typu działalności w Sopocie.

Żadne nowe pozwolenia na handlowanie alkoholem z pewnością nie zostaną przez miasto wydane. Na sklepikarzy padł blady strach.

- Są to bardzo poważne restrykcje, żyjemy w stresie - mówi jeden z handlowców. - Dawniej tak nie było. Przy okazji wykrycia drobniejszych uchybień wręczana była tzw. żółta kartka. Teraz jest od razu gilotyna. Tymczasem nie ma możliwości, abym zawsze był w sklepie i pilnował ekspedientów, czy przypadkiem nie sprzedają alkoholu nieletniemu bądź nietrzeźwemu. Jeśli coś takiego się stanie, stracę bezpowrotnie źródło zarobkowania. Żaden niesieciowy sklep nie utrzyma się, nie mając możliwości sprzedaży choćby piwa.

O tym, jak poważne mogą być konsekwencje wykroczeń i że dla nikogo pobłażania nie będzie, przekonali się w tym roku właściciele jednego z najbardziej znanych sklepów monopolowych w mieście, Non - Stopu przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Prezydent Jacek Karnowski osobiście przyłapał tam ekspedienta, który sprzedał alkohol nietrzeźwej osobie. Jak się później okazało, ledwo trzymający się na nogach klient miał we krwi trzy promile. W efekcie prezydent Karnowski zdecydował o odebraniu Non - Stopowi koncesji.

To niejedyne takie przypadki w kurorcie i kolejne ograniczenie liczby punktów z alkoholem z 70 do 68 nie jest przypadkowe.

- W stosunku do dwóch sklepów na ul. Boh. Monte Cassino, w wyniku ujawnienia sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym, zostały podjęte decyzje o cofnięciu koncesji - informuje Magdalena Jachim z Urzędu Miasta Sopotu. - Oba sklepy odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale potem zrezygnowały z tych odwołań. Magdalena Jachim dodaje, że w sytuacji, gdy którykolwiek z handlowców zrezygnuje z działalności bądź straci koncesję w wyniku sprzedaży alkoholu osobom nieletnim lub nietrzeźwym, prezydent Jacek Karnowski będzie występował o dalsze, sukcesywne obniżanie liczby koncesji. W najbliższych latach cięcia mogą być jeszcze bardziej drastyczne.

- Będzie dobrze, jak ograniczymy liczbę sklepów z wysokoprocentowym alkoholem do 30 - mówi Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu dodaje, że w ubiegłych latach, gdy właściciel lokalu stracił pozwolenie na sprzedaż wódki czy piwa za udostępnianie trunków nieletnim, występował o nowe, podstawiając brata czy stryja. W praktyce handlarze czuli się więc bezkarni. Teraz muszą się pilnować, bo każde potknięcie będzie brzemienne w skutkach.

- Picie alkoholu wśród młodzieży w Sopocie to bardzo poważny problem, który musimy ograniczyć - twierdzi Jacek Karnowski.

Tego typu filozofia nie wszystkim się jednak podoba. Mówią o ograniczaniu „wolnego rynku”. - Już teraz w sezonie przed co bardziej popularnymi sklepami monopolowymi w Sopocie ustawiają się kolejki i trzeba swoje odczekać - mówi Ewelina Krawiec, mieszkanka kurortu. - Sytuacja może się wkrótce jeszcze pogorszyć.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne

 • Nazwa substancji: Grzyby

 • Poziom doswiadczenia: Marihuana, Haszysz, Extasy, Amfetamina, Lsd, Dxm, Pseudoefedryna, Efedryna, Benzydamina, Gałka, Metylofenidat, Zolpidem.


 • 4-HO-MET
 • Etanol (alkohol)
 • Heimia salicifolia
 • Katastrofa
 • Kodeina
 • Tramadol
 • Zolpidem

Po prostu chciałem iść spać, żeby wyspać się na egzamin.

POUCZENIE SERWISU NEUROGROOVE: OBSŁUGIWANIE POJAZDÓW LUB URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W STANIE NIETRZEŹWYM LUB ZMIENIONEJ ŚWIADOMOŚCI JEST SKRAJNIE NIEODPOWIEDZIALNYM ZACHOWANIEM, MOGĄCYM SPOWODOWAĆ ŚMIERĆ BĄDŹ KALECTWO POSTRONNYCH OSÓB. JEŚLI COŚ BRAŁEŚ - NIE JEDŹ. JEŚLI PRZEBYWASZ Z OSOBĄ NIETRZEŹWĄ PROWADZĄCĄ LUB PLANUJĄCĄ PROWADZIĆ SAMOCHÓD - POWSTRZYMAJ JĄ, ZANIM NASTĄPI TRAGEDIA.

 • Kodeina
 • Oxazepam
 • Pozytywne przeżycie
 • Temazepam

Strych szeregowca, rodzice i starszy brat na dole. Dobry humor, trochę zestresowany.

Chodzę do pierwszej klasy liceum. Interesuję się światem. W przyszłości chciałbym reżyserować filmy fabularne. Substancje ,,psychoaktywne,, traktuję po części jako środek poszerzający moje poznanie a po części jako zwyczajną rozrywkę. Po prostu to lubię.

W zeszłym tygodniu w piątek poszedłem na przysługujący mi urlop olimpijski (przygotowuję się do rejonowego etapu olimpiady z wiedzy o filmie i komunikacji społecznej). Już gdy oddawałem wniosek o urlop wiedziałem, że chcę coś wtedy chlupnąć. Myślałem, że jak zazwyczaj w piątek walne z kumplem po 300mg kody i na tym się skończy...

 • Etanol (alkohol)
 • Kofeina
 • LSD-25
 • Retrospekcja

Wakacyjny, letni trip z dwoma kumplami, z którymi jakiś czas wcześniej odnowiłem znajomość - C i Sz. Przyjemny, słoneczny dzień, który przeszedł potem w noc przy ognisku. Ustronne miejsce pośród drzew, tuż za miastem. Pełen spokój w głowie, chęć na solidną i satysfakcjonującą, lecz niekoniecznie wywracającą mózg na lewą stronę podróż.

Wprowadzenie: Niniejszy raport został pomyślany jako pierwsza część psychodelicznego tryptyku. Pomysł polega na tym, że każdy z trójki osób uczestniczących w podróży, napisał na jej podstawie TR opisujący wydarzenia sprzed 2,5 roku. Nie narzucaliśmy sobie żadnej odgórnej formy ani nie dzieliliśmy się tym, kto z nas opisze konkretne wydarzenia a kto wstrzyma się od ich przytaczania pozostawiając je dla reszty. Na pewno część wątków będzie się więc powtarzała. Zamieszczam linki do pozostałych części tryptyku: