Śmiertelne przedawkowania opioidu stosowanego do usypiania słoni

Biuro koronera powiatu Cook potwierdziło zgony spowodowane przedawkowaniem karfentanylu - używanego do usypiania słoni środka 10,000 razy silniejszego niż morfina.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Monitor Chicago

Grafika

Odsłony

3557

Biuro koronera powiatu Cook potwierdziło pierwsze [w stanie Illinois - red. H] zgony spowodowane przedawkowaniem analogu fentanylu - środka 10,000 razy silniejszego niż morfina, używanego do usypiania słoni. Jeden przypadek śmiertelny stwierdzono w Chicago, a drugi w Lake Zurich.

46-letni mieszkaniec zachodniej dzielnicy Chicago zmarł 10 września. W jego organizmie stwierdzono karfentanyl, tak nazywa się jeden z najsilniejszych obecnie środków opioidowych, analog fentanylu.

Pierwszy raz został uzyskany w 1974 roku przez zespół chemików w laboratoriach Janssen Pharmaceutica. Jedynym preparatem obecnym na rynku zawierającym karfentanyl jest Wildnil, używany przez weterynarzy do przeprowadzania znieczulenia ogólnego u dużych zwierząt.

Karfentanyl jest substancją kontrolowaną w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku roczna produkcja w tym kraju wynosiła 19 gramów..

"Karfentanyl, który jest analogiem fentanylu, używany jest do wzmocnieni heroiny" - tłumaczy doktor Ponni Arunkumar, dyrektor biura koronera powiatu Cook.

Badania toksykologiczne wykazały również, że 35-letni mieszkaniec Lake Zurich, który zmarł 8 czerwca, przedawkował 3- metylofentanyl. Ten analog fentanylu jest cztery razy silniejszy niż morfina.

"Fentanyl i jego analogi jak karfentanyl, są bardzo silnymi lekami, potencjalnie śmiertelnymi" - tłumaczy dr Arunkumar. "Tylko jedna dawka może łatwo zatrzymać oddychanie, powodując natychmiastową śmierć".

"To nie jest lek, którzy ludzie powinni zażywać (...). Te silne opioidy i analogi opioidowe są tysiące razy silniejsze niż heroina i łatwo mogą spowodować śmierć" - ocenił doktor Steve Aks, toksykolog ze szpitala powiatowego imienia Strogera.

Od początku 2016 roku odnotowano 380 zgonów spowodowanych w jakimś stopniu przez fentanyl lub jego analog. To wzrost o prawie 300 procent w stosunku do ubiegłego roku, kiedy potwierdzono 102 zgony związane z fentanylem lub analogami fentanylu - podało biuro koronera.

W 2014 roku było tylko 20 takich zgonów w powiecie Cook.

Paradoksalnie fentanyl napędza popyt na heroinę, bo narkomani chcą silniejszych środków - tłumaczy Anthony Riccio, dyrektor biura do walki z przestępczością narkotykową w chicagowskiej policji.

Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, jak silny jest to środek - alarmuje dr Peter Koin, zastępca szefa zespołu lekarzy toksykologów w biurze kornera powiatu Cook.

"Ponadto widzimy nowe wersje fentanylu i wykrywanie tych substancji jest trudniejsze, bo nigdy nie mieliśmy z nimi do czynienia. To coś zupełnie nowego " - podkreślił Koin.

Lekarze ostrzegają narkomanów, a osobom uzależnionym zalecają stosowanie naloxonu, leku-antidotum.

Nielegalna produkcja tego syntetycznego środka staje się coraz bardziej powszechna i przynosi handlarzom narkotyków większe zyski.

Podczas gdy heroina obecna na terenie miasta nadal w dużej mierze przemycana jest z Meksyku, fentanyl najczęściej sprowadzany jest z Chin.

"Wiele osób zażywających narkotyki nawet nie wie, co kupiło... a potem jest za późno" - alarmuje prokurator federalny w Chicago Zachary Fardon.

Oceń treść:

Average: 8 (3 votes)

Komentarze

badzingla
W sumie wiadomo było, że do tego dojdzie, ale naprawdę nie potrafię pojąć, na ile trzeba być szalonym, żeby brać się za takie coś jak carfent. Sam fentanyl zawsze kojarzył mi się ze śmiercią, a co dopiero jego mocniejsze analogi...
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


A więc zacznę od tego, że benzodiazepiny wcinałem długo przed tym jak zacząłem na dobre przygodę z THC, i trzeba przyznać że w przeciwieństwie do thc nie przyniosły mi pozytywnych wrażeń... Jednak nie mogłem nie spróbować połączenia thc i benzodiazepin; dodam że połączenie bz z alkoholem nie odniosło dobrych skutków...

  • DMT
  • Pozytywne przeżycie

Pozytywnie, ciekawość tego "co mi dziś pokaże DMT". Cel: Przesłuchać album Shpongle - "Museum of Consciousness" Miejsce: Niewielkie mieszkanie. Podróż w samotności

Trzecie użycie DMT - tym razem w samotności. Jeśli chodzi o doświadczenie poprzednie być może pojawi się oddzielny trip raport.

  • Etanol (alkohol)
  • Metoksetamina
  • Pierwszy raz

Pozytywnie, lekko zdenerwowany niepewnością posiadanego proszku. Oczekiwałem czegoś nowego, czegoś bardziej duchowego

Dwa dni przed moim odurzeniem dostałem od znajomego biały proszek, który teoretycznie ma być czystym MXE. Po sprawdzeniu małą dawką byłem skłonny w to uwierzyć.

Nadszedł ten dzień, a raczej wieczór - sam w domu przez całą srodową noc.

20:30 - Połowa posiadanego proszku wpada pod język. Gorycz rozpływa się w moich ustach, ślina zalewa jamę ustną, ale czakam, aż delikatna błona ścierpnie, co niestety się nie udaje, bo ilość śliny w mojej jamie ustnej już jest pełna - połykam i czekam na efekt.

  • LSD-25


cze .... loga wysylam z kwasnego dzionka(Czwartek):


8:00 przychodzi do mnie 2 zaufanych ludzi- 1 przynosi 3 papierki z obrazkiem

usmiechnietego kota zAlicji wkrainie czarow


8:45 siedzimy u mnie w kuchni i rozdrabniamy 1/2 afgaaana (?)


9:00 postanawiamy obejrzec jakis film bo za bardzo w kuchni przyciaga nas

okno na swiat :)


9:05 czemu mam tyle kaset!?!?!?!?


9:10 wreszcie znalazlem to co nam pasuje: kreskooowka "Sasiedzi"- zaczyna

byc

fajnie