Seniorzy przypalają dziś częściej, niż kiedykolwiek wcześniej

Po zapoznaniu się z odpowiedziami prawie 50.000 ankietowanych użytkowników marihuany, badacze spostrzegli 50-procentowy wzrost jej konsumpcji w grupie dorosłych w wieku 50-64 lat i 250-procentowy u tych w wieku powyżej 64 lat.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Broadly
Sarah Hagi

Odsłony

202

Po zapoznaniu się z odpowiedziami prawie 50.000 ankietowanych użytkowników marihuany, badacze spostrzegli 50-procentowy wzrost jej konsumpcji w grupie dorosłych w wieku 50-64 lat i 250-procentowy u tych w wieku powyżej 64 lat.

Kiedy myślimy o pokoleniu baby boomers i narkotykach, zazwyczaj przychodzą nam na myśl kampanie profilaktyczne z lat 80. i Nancy Reagan tłumacząca ludziom, że powinni "po prostu powiedzieć nie". Niezależnie od tego jak trudne by nie było wyobrażenie sobie swoich dziadków czy nawet rodziców palących trawkę – nowe badania wskazują, że seniorzy fundują sobie obecnie odloty częściej, niż kiedykolwiek wcześniej.

W badaniu, opublikowanym w październiku w Society for the Study of Addiction wzięło udział ponad 47.000 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat. Przyglądając się danym z badań przeprowadzonych w latach 2006-2013, badacze dostrzegli wzrost konsumpcji konopi indyjskich u osób dorosłych w wieku 50-64 lat o 50% i aż o 250% u osób w wieku powyżej 64 lat. Konkluzja badaczy jest taka, że ich ustalenia "obalają mit, że starsze osoby nie używają rekreacyjnie narkotyków" jak również budzą obawy dotyczące niebezpieczeństw mogących zagrażać seniorom na haju.

Większość uczestników badania próbowała lub używała konopi w wieku nastoletnim bądź jako młodzi dorośli, toteż dla wielu z nich ziołowy haj nie był nowym doświadczeniem. Pomimo to, porównując wyniki z dwóch różnych badań przeprowadzonych w okresie 2006/07 i 2012/13, naukowcy odkryli wzrost konsumpcji konopi indyjskich o 71% u osób w wieku od 50 lat wzwyż. W przypadku innych narkotyków, z wyłączeniem marihuany, użycie u osób starszych wzrosło o 17%. Joseph Palamar, autor badania i naukowiec z NYU Center for Drug Use and HIV Research, powiedział, że wyniki te dobitnie podkreślają zmianę postaw społecznych wobec marihuany:

Okazało się, że tylko pięć procent respondentów uważało, że konsumpcja konopi wiązała się z dużym ryzykiem dla ich zdrowia; osobiście sądziłem, że będzie to wyglądało zupełnie inaczej.

Zdziwiło to Palamara między innymi ze względu na silne nastroje antynarkotykowe z lat 80. i 90.

W latach 80. uczono nas, że narkotyki są czymś moralnie złym, że umrzesz, jeśli ich spróbujesz, toteż spodziewałem się, że te starsze osoby będą nastawione silnie negatywnie do wszystkich narkotyków, włączając marihuanę.

Palamar opowiada się zdecydowanie za postrzeganiem narkotyków przez pryzmat kwestii zdrowia i zauważa, że można mieć pewne obawy co do bezpieczeństwa osób starszych powracających do stosowania marihuany.

Przeważnie [respondenci] zaczynali w okresie znacznie poprzedzającym osiągnięcie wieku seniora, a wielu z nich zaniechało używania marihuany, a potem je wznowiło.

- zwraca uwagę Palamar, argumentując, że starsze osoby powinny zachować ostrożność w przypadku powrotu do palenia trawki w późniejszym wieku, ponieważ siła jej działania mogła znacząco ulec zmianie.

Nie możesz po prostu założyć: Skoro robiłem to 20 lat temu, to mogę robić to teraz. Jeśli paliłeś trawkę, gdy była ona słabsza, ta teraźniejsza może cię znokautować.

Tak czy inaczej, wyniki badań jednoznacznie sugerują, że używanie marihuany stało się wśród starszych pokoleń o wiele bardziej akceptowalne, niż do tej pory sądzono. Ponieważ niektórzy uczestnicy poinformowali, że używają produktów konopnych w celu łagodzenia różnych dolegliwości, autorzy badania wierzą, to może to otworzyć drzwi do dalszych badań na temat tego, jak marihuana może pomagać starszym osobom w radzeniu sobie z efektami schorzeń przewlekłych i geriatrycznych.

Oceń treść:

Average: 9 (4 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Dzień wolny, chata wolna, ogólnie spokój i zero problemów

Normalnie nie opisywałbym tripa na dxm, bo takich tutaj multum, ale ten był czymś, co zmieniło mój światopogląd i ogólnie nastawiło mnie bardziej pozytywnie do życia. Więc zacznę od początku. Miałem roczną przerwę od dxm, bo nawet duże dawki nie klepały, a tylko dawały kilkunastogodzinny nieciekawy zjazd pełen dysforii i ogólnego udręczenia mojego biednego ciała. Potem znów wróciłem do dexa i zacząłem tripować mniej więcej co dwa-trzy dni na drugim plateau.

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Jak zwykle podniecenie i ciekawość przed zarzuceniem czegoś nowego, nastrój pozytywny. Miejsca: Dom koleżanki, początkowo ja + 3 kumpli i 2 koleżanki, potem kumple się zwinęli zostaliśmy we 3 (na dole brat koleżanki robił grubą imprezę). Ogólnie decyzja podjęta w 5 minut (niespodziewanie możliwość nie wrócenia do domu na noc) aczkolwiek do bezny przygotowywałem się już od jakiegoś czasu.

Ok. Godziny 21:00 rozpuściłem 2 saszetki w połowie kubka wody (jak się potem dowiedziałem troche za dużo tej wody dałem ale nieistotne) 
Dużo się nasłuchałem o paskudnym smaku benzy, jednak nie zrobił na mnie większego wrażenia – oczywiście paskudny ale nie taki zły jak sobie wyobrażałem. Miałem na zagryzanie zrobioną zupkę chińską – pomysł okazał się spalony do zupka była słona, a słone rzeczy to ostatnie na co miałem ochotę po wypiciu 1/3 szklanki. 

  • Diazepam


Miałam nie pisać tego trip - raportu, gdyż wydawało mi się na

początku, że to co zażyłam dziś nie daje żadnego pozytywnego

efektu. Ale jednak się pomyliłam... . Wystarczyło tlyko trochę

poczekać na pierwsze efekty.Z reguły jestem przeciwna mieszaniu wszelakich substancji

psychoaktywnych, no ale czasem można spróbować czegoś nowego,

prawda?


  • Ketamina

Dawka: 25 mg ketaminy dożylnie.Doświadczenie: trawa, hasz, grzybki (kilka razy), amfetamina, kokaina.Set&setting: akademik, ranek (cisza i spokój), chęć wypróbowania, sprawdzenia jak to jest, przeżycia czegoś (zroobiłem sobie taki mały prezent na urodziny, które tego dnia obchodziłem).