Sektor spirytusowy jest w Polsce dyskryminowany?

"Branża spirytusowa nie domaga się specjalnych przywilejów, lecz równego traktowania na rynku."

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

PolskieRadio.pl

Odsłony

51

Branża spirytusowa nie domaga się specjalnych przywilejów, lecz równego traktowania na rynku. Podczas IV Kongresu Branży Spirytusowej został zaprezentowany raport Fundacji Republikańskiej „Produkcja i rynek napojów spirytusowych względem pozostałych napojów alkoholowych”, którego autorzy dowodzą, że sektor spirytusowy jest dyskryminowany.

Branża oczekuje równego traktowania wszystkich kategorii wyrobów alkoholowych, mówi Andrzej Szumowski, przewodniczący Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Piwa, wina i alkoholi mocnych w zakresie podatków, ale również w zakresie możliwości komunikacji z konsumentem, działań marketingowych i reklamowych. Nie widzimy uzasadnienia, dlaczego branża spirytusowa musi być traktowana w tej kwestii zdecydowanie gorzej – podkreśla gość radiowej Jedynki. – Oczekujemy również zrozumienia i wsparcia naszych działań proeksportowych – dodaje.

Trzy razy wyższa akcyza

Polacy dwa razy więcej konsumują czystego alkoholu w piwie niż w mocnych trunkach. Ale to mocne alkohole są obłożone trzy razy wyższą akcyzą niż piwa, wyjaśnia Rafał Momot z Fundacji Republikańskiej, współautor raportu o produkcji i rynku napojów spirytusowych.

- Jest to dość duża nierówność. Podwyższanie tych stawek dla mocnych alkoholi jest nieefektywne. Powoduje to wzrost szarej strefy. Przykłady innych krajów, np. Francji, dowodzą, że wyrównanie tej akcyzy na napoje alkoholowe przyniosło pozytywny efekt, gdyż elastyczność cenowa piw, win jest dużo niższa niż napojów mocno alkoholowych, czyli jest duży potencjał do wzrostu wpływów podatkowych i również możliwe, że ograniczenia konsumpcji – przewiduje ekspert.

Wódka to polski produkt eksportowy

Branża napojów spirytusowych zatrudnia około 100 tysięcy ludzi i wpłaca do budżetu 12,5 miliarda zł. Rocznie przetwarza 750 tysięcy ton zbóż i 50 tysięcy ton ziemniaków. Wartość eksportu napojów spirytusowych wynosi 700 milionów zł rocznie. Te liczby pokazują, jak ważna z punktu widzenia gospodarczego jest ta branża. Ale przecież polska wódka to nasza wizytówka, podkreśla Andrzej Szumowski.

- Polska wódka w przeciwieństwie do innych kategorii wyrobów alkoholowych jest najbardziej rozpoznawalną polską marką na rynkach całego świata. Jesteśmy dostępni wszędzie, na wszystkich kontynentach, na wszystkich rynkach, gdzie konsumuje się alkohol. Jesteśmy marką rozpoznawalną i co najważniejsze kojarzoną z Polską – podkreśla rozmówca Jedynki.

To jest marka, którą powinniśmy się chwalić. Ma też duży potencjał eksportowy, uważa Rafał Momot.

- Odnośnie tych negatywnych efektów konsumpcji alkoholu, okazuje się, że najczęściej konsumujemy piwo, gdyż 7 proc. dorosłych Polaków wskazuje, że codziennie lub prawie codziennie pije piwo, natomiast w przypadku mocnych alkoholi jest to poniżej 1 proc. Te liczby mówią same za siebie – uważa ekspert.

Po alkohol sięga w Polsce 70 procent dorosłych Polaków. Jednocześnie w naszym kraju występuje jeden z najwyższych wskaźników abstynencji w całej Unii Europejskiej. 27 procent dorosłych obywateli nie piło alkoholu przez ostanie 12 miesięcy.

Szkodliwe picie, czyli upijanie się, dotyczy 12 procent dorosłych Polaków. To ponad 3 miliony ludzi. 800 tysięcy jest uzależnionych od alkoholu.

Oceń treść:

Average: 5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Efedryna
Nazwa substancji: Tussipect (efedryna)

Doświadczenia: to było dawno i nieprawda ;)

"Set & setting": rzeczywistość skrzeczy; za to sam w domu, dzień raczej leniwy i spokojny

Efekty: takie sobie

Czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: uhm, i co jeszcze? No dobra, wyrosła mi dziewiąta szypułka na odwłoku ;)
  • 6-APB
  • Inne
  • Tripraport

Autostop Polska-Niemcy-Holandia, bez noclegów, praktycznie bez zaopatrzenia.

Jakoś tak się złożyło, że porozjeżdżaliśmy się po Polsce, ja i on, kolega poznany przez forum w czasie mojego pobytu w Warszawie, z czasem awansowany na dobrego kolegę, jednego z dwóch najlepszych w tamtym miejscu i czasie. We wszystkim co nam się przydarzało od ostatniego spotkania nie było potrzeby kontaktu, potem nie było możliwości kontaktu, ale kiedy wreszcie udało nam się porozumieć i tu ciekawostka - przez kanał IRC hyperreala, szybko zaplanowaliśmy akcję, im bardziej randomową, tym lepiej.

-Masz wolne kilka dni od poniedziałku?

-Mam.

  • Benzydamina
  • Odrzucone TR
  • Pierwszy raz

W swoim przytulnym pokoju, w półmroku, chęć zobaczenia pierwszych halucynacji w życiu.

Hmmm. Od czego by tu zacząć? Teraz w trakcie pisania tego TR jest jakieś 10 h 45 min od czasu wejścia 0,5 g benzy, jeszcze się nie pozbierałem, ale daje w miare radę pisać. Wczoraj korzystając z okazji, że będe sam w domu przez jakąś godzinę (co rzadko się zdarza bo przeważnie w domu i tak zostaje moja siostra). rozpuściłem prawidłowo według opisu jedną saszetkę w 30ml letniej wody. Rozpuszczałem ok. 10 min. W międzyczasie zrobiłem sobie duży zapas herbaty (szklanka rumianku, szklanka melisy oraz duży dzbanek z wcześniejszą melisą, rumiankiem oraz dwiema świerzymi miętami.

  • #chemol #MDMA (ecstasy)
  • Katastrofa
  • syntetyczny kannabinoid

odpłynięcie po MDMA, potem spalenie weedu na sen i zbicie stymulacji.

T(18:00) Przyszliśmy z dziewczyną do domu, którego użyczył nam ojciec na sylwestra i nowy rok. Jesteśmy sami. Mamy zajebisty humor. W planach mamy zarzucenie MDMA w kołach około 2-3h przed północą oraz spalenie weedu żeby móc wychillować się przed snem i pozbyć się ewentualnej stymulacji. Byliśmy nastawieni na długie rozmowy, czułości i na spacer.

randomness