Sędzia z Rybnika ukarany dyscyplinarnie za sądzenie po pijanemu

Źródło

PAP

Odsłony

1621

Sąd Najwyższy ukarał w czwartek dyscyplinarnie sędziego z Rybnika, który dwukrotnie w lipcu 2003 r. został przyłapany na prowadzeniu rozprawy, będąc pod wpływem alkoholu. Sędzia Krzysztof Bąk orzekał w wydziale grodzkim Sądu Rejonowego w Rybniku. Podczas sesji sądowych 10 i 14 lipca 2003 r. pracownicy sądu zauważyli, że jest on pod wpływem alkoholu.

Rzecznik dyscyplinarny gliwickiego sądu okręgowego wszczął postępowanie. Przesłuchano sędziów i pracowników sądu, którzy potwierdzili swoje podejrzenia. W grudniu zeszłego roku sąd dyscyplinarny I instancji ukarał sędziego Bąka karą zawieszenia w obowiązkach sędziego.

Od tego werdyktu odwołał się obrońca sędziego oraz rzecznik dyscyplinarny. Obrońca chciał oczyszczenia obwinionego z zarzutu, a rzecznik - dodatkowej kary obniżenia sędziemu wynagrodzenia o połowę.

Sąd Najwyższy, który rozpatrywał w czwartek to odwołanie, uznał, że orzekanie pod wpływem alkoholu jest "rażącym uchybieniem godności sędziego", i na czas obowiązywania decyzji o zawieszeniu obciął także jego pensję.

Sąd zaznaczył, że aby uznać, iż ktoś jest "pod wpływem alkoholu", nie trzeba przeprowadzać badania krwi ani testu na alkomacie. Taki argument podnosił obrońca sędziego, który walczył o uniewinnienie go, wskazując na uchybienie proceduralne. Jednak sąd nie dopatrzył się go.