REKLAMA
Rzuceniu palenia towarzyszy poczucie utraty tożsamości

Byli palacze mają kłopoty z utrzymaniem tytoniowej abstynencji m.in. dlatego, że tracą poczucie tego, kim byli i poczucie przynależności do grupy. Muszą więc budować swoją nową tożsamość, a to bywa trudne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Nauka W Polsce
mat/ ekr/

Odsłony

406

Byli palacze mają kłopoty z utrzymaniem tytoniowej abstynencji m.in. dlatego, że tracą poczucie tego, kim byli i poczucie przynależności do grupy. Muszą więc budować swoją nową tożsamość, a to bywa trudne.

Na łamach magazynu „Journal of Substance”, naukowcy z University of East Anglia opisali nowo odkryty mechanizm, który sprawia, że tak trudno jest się rozstać z nikotyną.

Jak tłumaczą badacze, palenie nie tylko uzależnia fizycznie, ale wiąże się też z wieloma elementami emocjonalnymi, behawioralnymi i społecznymi. „Mimo, że wielu ludziom udaje się wyjść z nałogu, to nawroty są bardzo powszechne. Chcieliśmy zrozumieć inne, społeczne czynniki, które mogą być istotne” - mówi autorka projektu dr Caitlin Notley.

Autorzy pracy przeprowadzili szczegółowe wywiady z 43 ochotnikami, którzy rzucili palenie i do niego wrócili. Uczestnicy opisali swoją historię palenia, wcześniejsze próby rezygnacji i nawroty.

„Odkryliśmy, że nawrót wiąże się z całą gamą emocjonalnych wyzwalaczy. Często towarzyszy temu chęć odzyskania swojej społecznej tożsamości – tożsamości palacza” - opowiada badaczka.

„Społeczne środowisko i bliskie relacje mają silny wpływ na ludzi, tym najczęściej na nastolatków, także kiedy zaczynają palić. Ludzie społecznie uczą się być +palaczami+ – to część ich przynależności do grupy, która staje się ważnym elementem ludzkiej tożsamości” - wyjaśnia dr Notley.

To poważna sprawa. Bo jak wyjaśniają badacze, próba rzucenia nałogu wiąże się z rezygnacją ze starej tożsamości i budową nowej. To jednak może być trudne, szczególnie, jeśli ktoś palił przez większość swojego dorosłego życia.

„Uczestnicy badania mówili m.in. o uczuciu ulgi po odzyskaniu +tożsamości palacza+ – zatem w grę wchodzą silne reakcje emocjonalne związane z nawrotem, takie jak odczucie przyjemności, ale także poczucie winy i wstyd” - wyjaśnia dr Notley.

Więcej informacji:

http://www.uea.ac.uk/about/-/ex-smokers-crave-lost-identity-study-shows

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

* afgan + marjanna


* doswiadczenia prawie zero


* bylo 1g jednego jak i drugiego


* miejsce spozycia -> szkola

Ot taka moja przygoda

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Własny dom z pozytywnym nastrojem

Zjedzenie acodinka było po eraz kolejny decyzją spontaniczą którą zdeterminowała nuda, zadaje sobie pytanie czy już jestem uzależnionym ćpunem czy tylko osobą która lubi spędzać kreatywnie czas, jednak po zjedzeniu całej paczki trudne pytania odeszły w niepamięć, zjadłem całe świństwo o godzinie 21:00 podczas tripa towarzyszy mi astralnie znajoma którą nazwę E.

Sumienie jednak po zjedzeniu nadal przez chwilę nie dawało mi spokoju "znów ćpunie jeden zamiast narysować coś ładnego na portfolio to bawisz się w jednodniowego turystę, ty chory pojebie..."

  • GBL (gamma-Butyrolakton)

Kwas gamma-hydroksymasłowy (GHB) i jego lakton (GBL) - groźne związki psychoaktywne, właściwości i metabolizmBogdan Szukalski1,Dariusz Błachut2, Marta Bykas2, Sławomir Szczepańczyk2, Ewa Taracha1


1Zakład Biochemii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie


2Zakład Kryminalistyki i Chemii Specjalnej Urzędu Ochrony Państwa

Wstęp


  • Tramadol

Co: Tramadol w plynie


Doswiadczenie: srednie - 5 razy


Dawka: 2 lyzeczki stolowe (takie do herbaty:)