REKLAMA
Roślinny ekstrakt zwalcza kaca?

Różnych naturalnych sposobów ludzie już próbowali, aby ułatwić sobie dzień po zakrapianej zabawie. Żadna z tych metod nie miała jednak mocnych naukowych podstaw – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

brandsit.pl/PAP
Gęsicki Wojciech
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.Pozdrawiamy!

Odsłony

145

Różnych naturalnych sposobów ludzie już próbowali, aby ułatwić sobie dzień po zakrapianej zabawie. Żadna z tych metod nie miała jednak mocnych naukowych podstaw – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji.

Niemieccy badacze postanowili sprawdzić opartą na roślinach mieszankę zawierającą witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Stworzyli w tym celu suplement zawierający ekstrakt z wiśni z Barbados (malpigia granatolistna), opuncji figowej, miłorzębu dwuklapowego, wierzby i imbiru, przeciwutleniacze – glikozydy stewiolu i inulinę, a także magnez, potas, sodę oczyszczoną, cynk, ryboflawinę, tiaminę i kwas foliowy.

Ochotnicy w wieku od 18 do 65 lat, 45 minut przed i zaraz po wypiciu alkoholu otrzymali pełen suplement, suplement bez ekstraktu z roślin, albo tylko glukozę zastosowaną w charakterze placebo.

Wszyscy wypili podobną ilość alkoholu z winem, piwem lub szprycerem.

Po 12 godzinach naukowcy zmierzyli poziom dolegliwości u każdego z uczestników. Objawy znacznie różniły się między poszczególnymi osobami, ale badaczom udało się ustalić pewne zależności.
Otóż, w porównaniu do osób, które otrzymały samą glukozę, ochotnicy, którym podano pełen suplement, czuli się znacznie lepiej.

Bóle głowy były średnio o 34 proc. słabsze, mdłości – o 42 proc., zobojętnienie – o 27 proc., a niepokój o 41 proc.

Już wcześniejsze badania wskazywały na korzystne działanie zawartych w roślinach flawonoidów w przypadku zatrucia alkoholem. „Mechanizmy, które się za tym kryją czekają na odkrycie i na pewno warte są badania” – twierdzą naukowcy.

Suplement bez roślinnego ekstraktu nie wykazywał tymczasem żadnego szczególnego działania. Wskazuje to na szczególną rolę składników pochodzących z roślin.

Co istotne, zwykle zakładano, że za pojawienie się kaca odpowiada niedobór wody i elektrolitów. Brak wyraźnego działania witamin i minerałów wskazuje jednak, że niedobór elektrolitów i składników mineralnych raczej nie odpowiada za kaca.

Badanie pokazało, że również ilość wody w organizmie nie miała większego znaczenia.

„Wydaje się jasne, że objawy kaca są powodowane głównie przez alkohol i jego metabolity” – podkreślają naukowcy.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-04/b-pec042820.php https://nutrition.bmj.com/content/early/2020/04/01/bmjnph-2019-000042

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Wiek i waga: 18 lat :) 60 kg

Doświadczenie: Alkohol, Nikotyna, MJ, teina, DXM, tatarak.

Substancja: 375mg DXM ,czyli 25 tabletek Acodinu

Set&Setting: Nastrój średni, lekki ból głowy, lekkie podekscytowanie zwiększoną dawką DXM, pełny żołądek. Chęć na coś ciekawego. Zima,południe.

  • LSD-25
  • Marihuana
  • N2O (gaz rozweselający)
  • Pierwszy raz

POUCZENIE SERWISU NEUROGROOVE: OBSŁUGIWANIE POJAZDÓW LUB URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W STANIE NIETRZEŹWYM LUB ZMIENIONEJ ŚWIADOMOŚCI JEST SKRAJNIE NIEODPOWIEDZIALNYM ZACHOWANIEM, MOGĄCYM SPOWODOWAĆ ŚMIERĆ BĄDŹ KALECTWO POSTRONNYCH OSÓB. JEŚLI COŚ BRAŁEŚ - NIE JEDŹ. JEŚLI PRZEBYWASZ Z OSOBĄ NIETRZEŹWĄ PROWADZĄCĄ LUB PLANUJĄCĄ PROWADZIĆ SAMOCHÓD - POWSTRZYMAJ JĄ, ZANIM NASTĄPI TRAGEDIA.