REKLAMA




Renesans MDMA - odkrywa je nowa generacja, powraca mocniejsze

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Guardian
Alan Travis
Komentarz [H]yperreala: 
Pozwoliliśmy sobie uciąć artykuł po akapicie, od którego przestał dotyczyć MDMA, a przytaczał jedynie szeroko i u nas ostatnio kolportowane dane dotyczące użytkowania innych substancji.

Odsłony

3239

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

Ecstasy powraca jak narkotyk preferowany przez młodych ludzi w Wielkiej Brytanii i całej Europie — i to jest o wiele silniejsze niż wcześniej, ostrzega EMCDDA .

Europejski Raport o Narkotykach na rok 2016 podaje, że istnieją wyraźne przesłanki, że ecstasy – co jest potoczną nazwą MDMA — wraca do popularności, zarówno wśród doświadczonych użytkowników narkotyków, jak i nowej generacji, jednak tym razem proszki i tabletki mogą zawierać znacznie wyższe dawki substancji niż w poprzednich latach.

Szybko rozwijająca się branża elektronicznej muzyki tanecznej warta jest obecnie 4,5 mld £ rocznie, a pod jej egidą organizowane są wydarzenia takie jak belgijski festiwal Tomorrowland, który w roku 2014 przyciągnął prawie 360 ​​tysięcy osób w ciągu dwóch weekendów. Wzrost tej sceny wiąże się z trafianiem MDMA do nowej generacji młodych ludzi, których nie było nawet na świecie w dobie boomu narkotyku na scenach house i techno lat dziewięćdziesiątych.

Unijni eksperci ds. narkotyków wskazują również na taktykę "pomysłowego, a czasem agresywnego marketingu", w tym korzystanie z logo, takich jak znak Supermana czy UPS oraz produkowanie tabletek MDMA specjalnie dedykowanych poszczególnym imprezom, zwykle festiwalom muzycznym. Holenderska policja poinformowała o odnotowaniu ponad 170 wzorów tabletek będących w obiegu w roku 2014.

Użycie ecstasy sukcesywnie spadało od czasu szczytu jego popularności w połowie pierwszej dekady po roku 2000, ale EMCDDA informuje, że najnowsze dane z badań sugerują, że ecstasy używało w ciagu ostatniego roku 2,1 mln osób w wieku 15-34 lat, co jest liczbą o 300.000 wyższą, niż przewidywana.

Raport UE sugeruje powrót ecstasy po okresie, gdy zostało one zastąpione przez nowo powstające dopalacze takie jak piperazyny i katynony, ponieważ wiele tabletek sprzedawanych jako ecstasy zawierało niewiele MDMA lub nie zawierało go wcale z powodu rynkowego niedoboru podstawowych składników lub prekursorów. Obecnie obserwowaną falę wydaje się napędzać dostępność MDMA wysokiej jakości, związana z zakończeniem okresu deficytu prekursorów.

Dziewięć z 12 badanych krajów zgłosiło wyższe szacunkowe wskaźniki użycia narkotyku w ciągu ostatniego roku. W Wielkiej Brytanii odnotowano drugi najwyższy wskaźnik, z 3,5% młodych dorosłych podających, że wzięli je w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe użycie odnotowano w Holandii, gdzie 5,5% młodych dorosłych przyznało, że przyjmowało je w ciągu ostatniego roku.

Raport sugeruje, że producenci ecstasy mogli przyjąć przemyślaną strategię poprawy wizerunku narkotyku po dłuższym okresie, w którym jego słaba jakość i zafałszowanie doprowadziły do spadku popularności.

Eksperci EMCDDA:

Innowacje w zaopatrywaniu się w prekursory, nowe techniki produkcji i dostawy online — wszystkie te czynniki wydają się napędzać ożywienie rynku, charakteryzującego się obecnie różnorodnością produktów. Dostępność wysokiej jakości proszków, kryształów i tabletek z różnymi logo, różnych kolorów i kształtów, dowodzi produkcji na zamówienie oraz użycia wyspecjalizowanego i ukierunkowanego marketingu.

Eksperci twierdzą, że MDMA nie jest już narkotykiem niszowym lub "subkulturowym", stosowanym tylko w klubach tanecznych, ale ponownie zostało spopularyzowane wśród szerszych kręgów młodych ludzi w barach, na imprezach i festiwalach. Mówią, że wskazuje to na potrzebę nowej profilaktyki i redukcji szkód, by móc dotrzeć do nowej populacji użytkowników, którzy mają dostęp do produktów zawierających wysokie dawki MDMA, nie znając zarazem ryzyka ich stosowania.

Agencja twierdzi, że w latach 1990. 2000. średnia zawartość MDMA w tabletkach wynosiła 50-80mg; teraz średniej czystości bliżej do 125 mg, a "super-pigułki" dostępne w niektórych krajach mogą zawierać nawet 270-340mg.

Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA , powiedział:

Odrodzenie MDMA niesie ze sobą konieczność przemyślenia dotychczasowych strategii zapobiegania i redukcji szkód w celu wspierania nowej populacji użytkowników, którzy mogą używać produktów wysokiej mocy bez pełnego zrozumienia związanego z tym ryzyka. Zatrucia, a nawet zgony związane z tym narkotykiem zostały w naszym nowym raporcie podkreślone. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ MDMA wkracza obszar w szerszej społecznej akceptacji i jest coraz łatwiej dostępne za pośrednictwem rynków internetowych.

Z przeglądu europejskiego rynku narkotykowego w roku 2016 wynika, że podczas gdy większość nielegalnych transakcji narkotykowych wciąż odbywa się twarzą w twarz, szybki rozwój rynku internetowego można porównać do "gromadzących się na horyzoncie ciemnych chmur".

Oceń treść:

Average: 7.2 (10 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Gałka muszkatołowa
  • Przeżycie mistyczne

Lekki strach, niepewność, niedowierzanie.

Witam szanownych towarzyszy, dzisiaj postanowiłem opisać wam moje dawne przeżycie- pierwsze kontakty z gałką muszkatołową. Wcześniej myślałem, że nie ma nawet co opisywać, bo trzymało mnie zaledwie 3-4 godziny, ale po czasie dochodzę do wniosku, że jednak było to coś na swój sposób wspaniałego.

  • Marihuana

1.)Nazwa substancji - Marihuana, jeden wór(nie liczyłem ile tam było

luf) średniej jakości ziółka.





2.)Poziom doświadczenia użytkownika- pale dość rzadko tzn. 2-3 razy

w miesiącu, papierosy również nie nałogowo, tylko po MJ i alkoholu,

innych dragów nie biorę. Tylko Maria i Alk.

  • 25I-NBOMe
  • Przeżycie mistyczne

Pomagałem koledze nauczyć się do kolokwium. Kiedy skończyliśmy był już późny, piątkowy wieczór, czułem silne zmęczenie psychiczne. Wcześniej wypiłem 300ml piwa. Byłem zmęczony i raczej nastawiony na typowo rozrywkowo/ imprezowy trip. Tymczasem substancja zrobiła mi niespodziankę fundując mistyczne przeżycie.

Rzeczy nieoczywiste zaczęły zdawać się trywialne. Miejsce racjonalnego myślenia zajęło postrzeganie abstrakcyjne. Z każdą sekundą zalewała mnie fala nowych doznań. Moja percepcja zmieniła się w nieznany mi dotąd sposób.

Otaczający mnie świat zacząłem postrzegać jako czterowymiarowy. Pokój stał się czaso-sześcianem. Jak mogłem być takim głupcem i nie dostrzec tego wcześniej? - pytałem raz po raz w myślach sam siebie.

  • Dekstrometorfan

Dzikie, rozkopane pole nad rzeczką, gdzieniegdzie wielkie, betonowe studnie nazywane mariobrosami, wszechogarniający sceptycyzm z nutką wewnętrznego podjarania, sam na sam z kumpelą.

20:15 zjadłyśmy po 15 tabletek. Po upływie pół godziny zaczęła mnie swędzieć głowa, nogi miękły. Wrażenie wchłaniania się w ziemię. Lekko przerażona wdrapałam się na 1.5 metrową studzienkę. Zajebiście kołysało. Przeszyła mnie fala gorąca, zrzuciłam szalik, kurtkę i sweter. Słońce paliło mi skórę. Wypłynęłam w rejs. Ja na pokładzie statku, wraz ze mną całkiem spora załoga (miałam wrażenie, że otacza mnie grupa bardzo bliskich mi osób, chociaż w rzeczywistości byłam sam na sam z A.). Od tego kołysania zaczęło mnie mdlić. Choroba morska?