Renesans MDMA - odkrywa je nowa generacja, powraca mocniejsze

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Guardian
Alan Travis
Komentarz [H]yperreala: 
Pozwoliliśmy sobie uciąć artykuł po akapicie, od którego przestał dotyczyć MDMA, a przytaczał jedynie szeroko i u nas ostatnio kolportowane dane dotyczące użytkowania innych substancji.

Odsłony

3502

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

Ecstasy powraca jak narkotyk preferowany przez młodych ludzi w Wielkiej Brytanii i całej Europie — i to jest o wiele silniejsze niż wcześniej, ostrzega EMCDDA .

Europejski Raport o Narkotykach na rok 2016 podaje, że istnieją wyraźne przesłanki, że ecstasy – co jest potoczną nazwą MDMA — wraca do popularności, zarówno wśród doświadczonych użytkowników narkotyków, jak i nowej generacji, jednak tym razem proszki i tabletki mogą zawierać znacznie wyższe dawki substancji niż w poprzednich latach.

Szybko rozwijająca się branża elektronicznej muzyki tanecznej warta jest obecnie 4,5 mld £ rocznie, a pod jej egidą organizowane są wydarzenia takie jak belgijski festiwal Tomorrowland, który w roku 2014 przyciągnął prawie 360 ​​tysięcy osób w ciągu dwóch weekendów. Wzrost tej sceny wiąże się z trafianiem MDMA do nowej generacji młodych ludzi, których nie było nawet na świecie w dobie boomu narkotyku na scenach house i techno lat dziewięćdziesiątych.

Unijni eksperci ds. narkotyków wskazują również na taktykę "pomysłowego, a czasem agresywnego marketingu", w tym korzystanie z logo, takich jak znak Supermana czy UPS oraz produkowanie tabletek MDMA specjalnie dedykowanych poszczególnym imprezom, zwykle festiwalom muzycznym. Holenderska policja poinformowała o odnotowaniu ponad 170 wzorów tabletek będących w obiegu w roku 2014.

Użycie ecstasy sukcesywnie spadało od czasu szczytu jego popularności w połowie pierwszej dekady po roku 2000, ale EMCDDA informuje, że najnowsze dane z badań sugerują, że ecstasy używało w ciagu ostatniego roku 2,1 mln osób w wieku 15-34 lat, co jest liczbą o 300.000 wyższą, niż przewidywana.

Raport UE sugeruje powrót ecstasy po okresie, gdy zostało one zastąpione przez nowo powstające dopalacze takie jak piperazyny i katynony, ponieważ wiele tabletek sprzedawanych jako ecstasy zawierało niewiele MDMA lub nie zawierało go wcale z powodu rynkowego niedoboru podstawowych składników lub prekursorów. Obecnie obserwowaną falę wydaje się napędzać dostępność MDMA wysokiej jakości, związana z zakończeniem okresu deficytu prekursorów.

Dziewięć z 12 badanych krajów zgłosiło wyższe szacunkowe wskaźniki użycia narkotyku w ciągu ostatniego roku. W Wielkiej Brytanii odnotowano drugi najwyższy wskaźnik, z 3,5% młodych dorosłych podających, że wzięli je w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe użycie odnotowano w Holandii, gdzie 5,5% młodych dorosłych przyznało, że przyjmowało je w ciągu ostatniego roku.

Raport sugeruje, że producenci ecstasy mogli przyjąć przemyślaną strategię poprawy wizerunku narkotyku po dłuższym okresie, w którym jego słaba jakość i zafałszowanie doprowadziły do spadku popularności.

Eksperci EMCDDA:

Innowacje w zaopatrywaniu się w prekursory, nowe techniki produkcji i dostawy online — wszystkie te czynniki wydają się napędzać ożywienie rynku, charakteryzującego się obecnie różnorodnością produktów. Dostępność wysokiej jakości proszków, kryształów i tabletek z różnymi logo, różnych kolorów i kształtów, dowodzi produkcji na zamówienie oraz użycia wyspecjalizowanego i ukierunkowanego marketingu.

Eksperci twierdzą, że MDMA nie jest już narkotykiem niszowym lub "subkulturowym", stosowanym tylko w klubach tanecznych, ale ponownie zostało spopularyzowane wśród szerszych kręgów młodych ludzi w barach, na imprezach i festiwalach. Mówią, że wskazuje to na potrzebę nowej profilaktyki i redukcji szkód, by móc dotrzeć do nowej populacji użytkowników, którzy mają dostęp do produktów zawierających wysokie dawki MDMA, nie znając zarazem ryzyka ich stosowania.

Agencja twierdzi, że w latach 1990. 2000. średnia zawartość MDMA w tabletkach wynosiła 50-80mg; teraz średniej czystości bliżej do 125 mg, a "super-pigułki" dostępne w niektórych krajach mogą zawierać nawet 270-340mg.

Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA , powiedział:

Odrodzenie MDMA niesie ze sobą konieczność przemyślenia dotychczasowych strategii zapobiegania i redukcji szkód w celu wspierania nowej populacji użytkowników, którzy mogą używać produktów wysokiej mocy bez pełnego zrozumienia związanego z tym ryzyka. Zatrucia, a nawet zgony związane z tym narkotykiem zostały w naszym nowym raporcie podkreślone. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ MDMA wkracza obszar w szerszej społecznej akceptacji i jest coraz łatwiej dostępne za pośrednictwem rynków internetowych.

Z przeglądu europejskiego rynku narkotykowego w roku 2016 wynika, że podczas gdy większość nielegalnych transakcji narkotykowych wciąż odbywa się twarzą w twarz, szybki rozwój rynku internetowego można porównać do "gromadzących się na horyzoncie ciemnych chmur".

Oceń treść:

Average: 7.4 (11 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • 3-MeO-PCP
  • Pierwszy raz

Samotnia w pokoju z przejściami do kuchni i salonu.

 

T=13:00

T+0:00         

Włączam Dead Can Dance.

Przy pomocy szydełka do dredów wsypuję do fajki odrobinę 3-meo-pcp i podgrzewam. Zapach przypomina palony plastik. Nie czuję żadnego działania dlatego ostrożnie łapię kolejne buchy. Nie chcę zajść za daleko. Czuję delikatny stan marihuanowego upalenia możliwe jednak, że to przez wczorajsze wieczorne jaranie. Smak topionych butelek pozostaje w ustach i gardle. 

T+0:15

  • Benzydamina

mieszkanie w stolicy

ok. 16 30 przystapilem do robienia ekstrakcji dla mnie oraz kolegi, od dluzszego czasu sprawdzilem wszystkie dostepne mi zrodla o tym specyfiku. Po zapoznaniu sie z doswiadczeniami, niebezpieczenstwami, itp. itd. postanowilem wybrac wlasciwy moment. Taki wlasnie nadazyl sie tego dnia. Wiedzialem ze pozostajac daleko od stancji gdzie rygor panuje iscie wiekszy niz w akademiku, nie naraze sie na wlasciciela wchodzacego do pokoju i mowiacego "czy cie popierdolilo? Jakie muchy? Jakie pajaki?

  • Marihuana


To był koniec czerwca słodki czas po maturze, i okres kiedy ma się przed sobą najdłuższe wakacje w życiu :D. Tak wiec trzeba czegoś więcej spróbować niż tylko alkohol. Oczywiście ziółko było już wcześniej konsumowane, ale zawsze pod tak dużym wpływem etanolu, że uniemożliwiał on wychwycenie skutków thc. Materiał załatwiła pewna osóbka :D, po dość kłopotliwej dla mnie wymianie w centrum miasta :D.

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Duży dom poza miastem. Letnia noc, brak przeszkód, miłe otoczenie. Nastawienie spokojne na dalekiego tripa.

Po ostatnim spotkaniu z Marią, na które nie byłem przygotowany nie miałem specjalnie pozytywnego nastawienia. Mając jeszcze trochę sortu i chcąc go jak najlepiej wykorzystać, zaplanowałem tripa na tamten wieczór i żadnego nastawiania się. Przyjmę ze spokojem wszystko co się ukaże. W ogóle to myślałem czy już kończyć z paleniem, bo możliwe, że pokazało mi wszystko lub przynajmniej większość "rzeczy", które miało do zaoferowania.

00:00

randomness