Renesans MDMA - odkrywa je nowa generacja, powraca mocniejsze

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

The Guardian
Alan Travis
Komentarz [H]yperreala: 
Pozwoliliśmy sobie uciąć artykuł po akapicie, od którego przestał dotyczyć MDMA, a przytaczał jedynie szeroko i u nas ostatnio kolportowane dane dotyczące użytkowania innych substancji.

Odsłony

3466

Ankietowe badanie używania narkotyków ujawnia, że MDMA powraca do głównego nurtu za sprawą "pomysłowego i agresywnego marketingu", charakteryzując się przy tym wysoką czystością.

Ecstasy powraca jak narkotyk preferowany przez młodych ludzi w Wielkiej Brytanii i całej Europie — i to jest o wiele silniejsze niż wcześniej, ostrzega EMCDDA .

Europejski Raport o Narkotykach na rok 2016 podaje, że istnieją wyraźne przesłanki, że ecstasy – co jest potoczną nazwą MDMA — wraca do popularności, zarówno wśród doświadczonych użytkowników narkotyków, jak i nowej generacji, jednak tym razem proszki i tabletki mogą zawierać znacznie wyższe dawki substancji niż w poprzednich latach.

Szybko rozwijająca się branża elektronicznej muzyki tanecznej warta jest obecnie 4,5 mld £ rocznie, a pod jej egidą organizowane są wydarzenia takie jak belgijski festiwal Tomorrowland, który w roku 2014 przyciągnął prawie 360 ​​tysięcy osób w ciągu dwóch weekendów. Wzrost tej sceny wiąże się z trafianiem MDMA do nowej generacji młodych ludzi, których nie było nawet na świecie w dobie boomu narkotyku na scenach house i techno lat dziewięćdziesiątych.

Unijni eksperci ds. narkotyków wskazują również na taktykę "pomysłowego, a czasem agresywnego marketingu", w tym korzystanie z logo, takich jak znak Supermana czy UPS oraz produkowanie tabletek MDMA specjalnie dedykowanych poszczególnym imprezom, zwykle festiwalom muzycznym. Holenderska policja poinformowała o odnotowaniu ponad 170 wzorów tabletek będących w obiegu w roku 2014.

Użycie ecstasy sukcesywnie spadało od czasu szczytu jego popularności w połowie pierwszej dekady po roku 2000, ale EMCDDA informuje, że najnowsze dane z badań sugerują, że ecstasy używało w ciagu ostatniego roku 2,1 mln osób w wieku 15-34 lat, co jest liczbą o 300.000 wyższą, niż przewidywana.

Raport UE sugeruje powrót ecstasy po okresie, gdy zostało one zastąpione przez nowo powstające dopalacze takie jak piperazyny i katynony, ponieważ wiele tabletek sprzedawanych jako ecstasy zawierało niewiele MDMA lub nie zawierało go wcale z powodu rynkowego niedoboru podstawowych składników lub prekursorów. Obecnie obserwowaną falę wydaje się napędzać dostępność MDMA wysokiej jakości, związana z zakończeniem okresu deficytu prekursorów.

Dziewięć z 12 badanych krajów zgłosiło wyższe szacunkowe wskaźniki użycia narkotyku w ciągu ostatniego roku. W Wielkiej Brytanii odnotowano drugi najwyższy wskaźnik, z 3,5% młodych dorosłych podających, że wzięli je w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe użycie odnotowano w Holandii, gdzie 5,5% młodych dorosłych przyznało, że przyjmowało je w ciągu ostatniego roku.

Raport sugeruje, że producenci ecstasy mogli przyjąć przemyślaną strategię poprawy wizerunku narkotyku po dłuższym okresie, w którym jego słaba jakość i zafałszowanie doprowadziły do spadku popularności.

Eksperci EMCDDA:

Innowacje w zaopatrywaniu się w prekursory, nowe techniki produkcji i dostawy online — wszystkie te czynniki wydają się napędzać ożywienie rynku, charakteryzującego się obecnie różnorodnością produktów. Dostępność wysokiej jakości proszków, kryształów i tabletek z różnymi logo, różnych kolorów i kształtów, dowodzi produkcji na zamówienie oraz użycia wyspecjalizowanego i ukierunkowanego marketingu.

Eksperci twierdzą, że MDMA nie jest już narkotykiem niszowym lub "subkulturowym", stosowanym tylko w klubach tanecznych, ale ponownie zostało spopularyzowane wśród szerszych kręgów młodych ludzi w barach, na imprezach i festiwalach. Mówią, że wskazuje to na potrzebę nowej profilaktyki i redukcji szkód, by móc dotrzeć do nowej populacji użytkowników, którzy mają dostęp do produktów zawierających wysokie dawki MDMA, nie znając zarazem ryzyka ich stosowania.

Agencja twierdzi, że w latach 1990. 2000. średnia zawartość MDMA w tabletkach wynosiła 50-80mg; teraz średniej czystości bliżej do 125 mg, a "super-pigułki" dostępne w niektórych krajach mogą zawierać nawet 270-340mg.

Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA , powiedział:

Odrodzenie MDMA niesie ze sobą konieczność przemyślenia dotychczasowych strategii zapobiegania i redukcji szkód w celu wspierania nowej populacji użytkowników, którzy mogą używać produktów wysokiej mocy bez pełnego zrozumienia związanego z tym ryzyka. Zatrucia, a nawet zgony związane z tym narkotykiem zostały w naszym nowym raporcie podkreślone. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ MDMA wkracza obszar w szerszej społecznej akceptacji i jest coraz łatwiej dostępne za pośrednictwem rynków internetowych.

Z przeglądu europejskiego rynku narkotykowego w roku 2016 wynika, że podczas gdy większość nielegalnych transakcji narkotykowych wciąż odbywa się twarzą w twarz, szybki rozwój rynku internetowego można porównać do "gromadzących się na horyzoncie ciemnych chmur".

Oceń treść:

Average: 7.4 (11 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina


nazwa substancji: Amfetamina

poziom doświadczenia użytkownika: pierwszy raz,bylo - MJ i %

dawka, metoda zażycia: donosowo

"set & setting" niewiedza,amatorstwo,ale chec zabawy i wziecia,konkretnie mayday 2004

Byłem baaaardzo wielkim pr0amatorem w dziedzinie"używki". Jedynie byly to napoje z %,papierosów palic nie pale, mj byla,ale super wrazenia na mnie nie zrobila(no pech niestety)i...to wszystko

traktujcie to jak wspomnienia z pierwszego, dziewiczego razu:] totalnego poczatkujacego...

  • LSD-25

Wszystko zaczęło się gdy weszliśmy z kumpelą na serwer dotyczący narkotyków. Było tam pełno fajnych artykułów. Kilka opisów tripów, a przede wszystkim dość spory artykuł o kwasie. Zaczęliśmy wyobrażać sobie jak to by było zarzucić sobie papierka. Słyszeliśmy o nim z opowiadań innych i z kilku sprawozdań znalezionych w necie. Faza kwasowa rysowała się w naszej wyobraźni zupełnie inaczej niż przeżycia po zwykłej, dobrej gandzi. Postanowiliśmy: trzeba będzie spróbować przy najbliższej nadarzającej się okazji. No i okazja nadeszła.

  • 1P-LSD
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie jak najbardziej pozytywne. Dzień wolny od trosk, cały dla mnie. Piękna, słoneczna pogoda.

Ostatnimi czasy doszły mnie słuchy o microdosingu. Ponieważ chciałem się jakoś odblokować twórczo, to ta koncepcja wydała mi się zachęcająca i postanowiłem wcielić ją w życie. Zmagam się też trochę z lekką aspołecznością i lękami, więc liczyłem również na zerwanie więzów w tej kwestii (oczywiście podejmuję walkę ze swoimi problemami na różnych płaszczyznach, nie tylko karmiąc się pscyhodelikami, więc oczywiście jest to tylko element "terapii"). Cztery dni po tripie przy dawce 125 µg, uwzględniając tolerancję, wycelowałem w około 30 µg. Oto efekty:

  • Pozytywne przeżycie
  • Zolpidem

Nastawienie: dobre, lekkie podniecenie, ciekawość. Miejsce: dom, strych. Czas: wczesny wieczór. Oczekiwania: doświadczenie halucynacji i czegoś jeszcze, niczego konkretnego.

Wróciłem z krótkiego spaceru do domu. Wszedłem do kuchni i otworzyłem opakowanie orzeszków ziemnych w skorupce paprykowej. Tata przyniósł 3 piwa do domu, więc żartowałem sobie, że możemy razem wypić XD Moi rodzice są ogólnie przeciwko temu, żebym pił alkohol więc oczywiście się nie zgodził (pazera). Zresztą jestem jeszcze niepełnoletni, więc co w tym dziwnego. Ostatnio jak byłem na wizycie u psychiatry zmienił mi leki (na przewlekłą chorobę) na inne, bo dostałem reakcji uczuleniowej. Po prostu wysypało mnie pryszczami na całym ciele.