Raport o używkach wśród najmłodszych krakowian

Mimo zaostrzonego prawa, zdobycie alkoholu nadal nie stanowi problemu - ponad 40 proc. ankietowanych 12-latków w trunki zaopatruje się w sklepach

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

3126

Alarmujące wyniki krakowskiej ankiety dotyczącej stosowania używek przez dzieci i młodzież. Co drugi uczeń szkoły podstawowej sięgnął po alkohol, mając mniej niż 12 lat. Większość zrobiła to za przyzwoleniem rodziców. Urząd miasta zapowiada energiczne działania profilaktyczne i wojnę ze sklepami sprzedającymi alkohol nieletnim.

W szczegółowych badaniach wzięło udział prawie 1000 krakowskich dzieci. Ankiety wypełniali uczniowie V klasy szkoły podstawowej (12 lat), II klasy gimnazjum (15 lat) oraz 18-latkowie ze szkół średnich. Pytania dotyczyły m.in. wieku, w jakim nastąpiła inicjacja alkoholowa, miejsca zdobywania alkoholu i narkotyków oraz preferencji w wyborze trunku.

Największy niepokój budzą informacje dotyczące wieku inicjacji alkoholowej. Okazuje się, że jest on coraz niższy. - Z badań wynika, że 40 procent dzisiejszych 18-latków po raz pierwszy sięgnęło po alkohol w wieku 14 lat. Ale już 30 proc. 15-latków próbowało trunków, mając mniej niż 12 lat. Z obecnych uczniów szkół podstawowych co drugi pił alkohol, mając 10-11 lat - komentuje wyniki Marek Jachowicz z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa.

Interesująco wyglądają również odpowiedzi na pytanie o okoliczności picia po raz pierwszy. 70 procent uczniów podstawówki (z tych, którzy wcześniej deklarowali picie alkoholu) odpowiedziało "na uroczystościach rodzinnych". Przyznało również, że działo się to w obecności rodziców i za ich zgodą. Dla porównania: jedynie 30 proc. 18-latków rozpoczynało swoje alkoholowe przygody w domach. W porównaniu z rodzeństwem młodszym o pięć lat, znacznie chętniej wybierali parki, ulice czy osiedla, konsumując alkohol w gronie rówieśników. Jednocześnie 80 proc. uczniów szkół średnich deklaruje, że upija się - większość robi to kilka razy w roku.

Nie zaskakują natomiast preferencje alkoholowe dzieci i młodzieży. Najpopularniejszym trunkiem w Krakowie jest piwo. Ankietowani, nawet najmłodsi, twierdzili, że wódkę wybierali, chcąc się upić - 25 proc. gimnazjalistów sięgających po alkohol za jednym razem wypija co najmniej sześć kieliszków.

Ankieterzy zbadali również konsekwencje społeczne picia. Prawie 30 proc. gimnazjalistów deklaruje, że pod wpływem alkoholu wdało się w kłótnię bądź bójkę, 10 proc. straciło cenne przedmioty, tyle samo miało niechciane doświadczenia seksualne i uprawiało seks bez środków antykoncepcyjnych.

Z badań wynika też, że mimo zaostrzonego prawa, zdobycie alkoholu nadal nie stanowi problemu - ponad 40 proc. ankietowanych 12 - latków w trunki zaopatruje się w sklepach.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

molty (niezweryfikowany)
,,70 procent uczniów podstawówki (...) odpowiedziało &quot;na uroczystościach rodzinnych &quot;. <br> <br>Ciekawe, jak takie pytanie zostało potraktowane. W takiej sytuacji ja mógłbym równie dobrze napisać, że moja inicjacja alkoholowa odbyła się przy rodzinie jak miałem jakieś 7 lat. Na sylwestra dostałem kilka łyków szampana, wow... Wcale nie traktuje tego jako pierwsze doświadczenie z alkoholem... <br>Tak samo łyk piwa (,,jak to smakuje? ) albo wina. W sumie pierwszy kontakt z alkoholem to jest i dużo dzieciaków mogło to tak wypełniając ankiete potraktować. <br>A jakoś mało prawdopodobne mi sie wydaje, żeby dzieciak 12-to letni miał polewane u cioci na imieninach.
pio-k (niezweryfikowany)
w polsce najlatwiej zdobyc alk i speeda .. <br>od tych dwoch swinstw az zygac mi sie chce <br> <br>blah :S
.chudy. (niezweryfikowany)
ej a tak na marginesie... <br>DOBRZE ZE NIE MOWILI o tej smiercionosnej marichuanie <br> <br>wolnosc kochaM I ROZUMIEM WOLNOSCI ODDAC NIE UMIEM
Dec (niezweryfikowany)
&quot;Ankietowani, nawet najmłodsi, twierdzili, że wódkę wybierali, chcąc się upić &quot; nie no kurwa dla smaku lol, do sniadania z jajeczniczka nie ma jak kieliszeczek
Kubaj (niezweryfikowany)
&quot;Ankietowani, nawet najmłodsi, twierdzili, że wódkę wybierali, chcąc się upić &quot; nie no kurwa dla smaku lol, do sniadania z jajeczniczka nie ma jak kieliszeczek
dsf (niezweryfikowany)
zuch chłopaki...oby tak dalej a Polska będzie rosła w siłę...i procenty.
MixUn (niezweryfikowany)
przeciez Polacy są na czele w piciu alkoholu więc GiTa... tzn ja tam pijam jak mam ochote napic ale nie zeby sie zfazować tylko zeby naprawdę zajebiscie sie ujebać :) A na prowincji :) to wszedzie sprzedaja ;) wiec tego nigdy nie zmienicie;P
LaSziDo (niezweryfikowany)
ej a tak na marginesie... <br>DOBRZE ZE NIE MOWILI o tej smiercionosnej marichuanie <br> <br>wolnosc kochaM I ROZUMIEM WOLNOSCI ODDAC NIE UMIEM
lady snow (niezweryfikowany)
szkoda, że alk jest łatwiej kupić niż dragi... choć z drugiej strony mniej ludzi się truje dragami. moze to i lepiej?
Zajawki z NeuroGroove
  • Tramadol

nazwa substancji: tramal - kapsułki po 50mg (10*50mg=500mg)

poziom doświadczenia użytkownika - kiedyś dosyć często MJ, teraz już tylko sporadycznie. ostatnio troche aptekarskich eksperymentuf.


"set & setting" - troche podekscytowany, nastawiony pozytywnie, żadnych obaw. łyknąłem do domu na noc. rodzina obecna. luz.

  • Benzydamina
  • Pierwszy raz

Podjarany, niecierpliwy, gotowy na wszystko, chęć ostrego bad tripa, chęć wyzwania, pozytywne myślenie. Wolna chata, 3 ziomków i trupy po mieście i wsi

Wybaczcie za błędy ale pęknięty ekran i wariująca atoutokorekta. Dzisiaj opowiem wam jak wpadłem na zajebisty pomysł by zażyć Benzydaminę "cipkacz" od małego chciałem mieć haluny, ale nie pozytywne a negatywne, bo ciekawiej, lubię strach, niepokój , lęk i wyzwanie. Ludzie na forach brali po 3/4 saszetki  niektórzy 5 a znalazł się wariat co zjadł 6...... Pomyślałem że nie mogę być gorszy i też 6 walne. Lubię się rzucan na głęboką wodę. O 16:59 wszystko wypiłem. Smak o japierdole. Słone gówno, gorszej rzeczy w ustach nie miałem popiłem litrem wody ale mało dawało.

  • Gałka muszkatołowa


Nazwa substancji: Gałka muszkatołowa


Poziom doswiadczenia: sporo THC, pare razy amfa i 2 razy gałka muszkatołowa


Dawka, metoda zażycia: 3 paczki gałki mielonej (Kamis) & 3 całe "orzechy" gałkowe, także Kamis. Do tego troche ziółka i piwka. (dawka skonsumowana została przez 2 osoby)


Nastawienie do gałki: Nieprzekonywujące


Czas: jakoś Kwiecień 2005r


  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan

Doświadczenie: DXM, Benzydamina

Set & Settings: Noc w domu, rodzina śpi pierwszy raz z benzydaminą i 3 z acodinem

Substancje zażyte: 25 tabletek Acodinu i Benzydamina wyekstraktowana z 2 saszetek Tantum Rosa

Wiek i Waga: 15 lat, 70 kg, 173 cm

randomness