REKLAMA
Raport GIS: Nowe narkotyki nadal groźne

Coraz więcej odnotowuje się przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, czyli tzw. dopalaczach – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w grudniu 2018 r.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Medycyny
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

380

W myśl zmienionych w zeszłym roku przepisów producenci i dilerzy nowych narkotyków (określanych również jako dopalacze) podlegają takiej samej odpowiedzialności karnej jak ci produkujący i rozprowadzający narkotyki tradycyjne. Mimo to w 2018 r. w wyniku zatruć nowymi narkotykami zmarły 162 osoby – wynika z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego „Nowe narkotyki w Polsce 2017-2018”.

Coraz więcej odnotowuje się przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, czyli tzw. dopalaczach – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w grudniu 2018 r. Na początku lipca tego samego roku rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W myśl nowych przepisów za posiadanie znacznej ilości dopalaczy grozi 3 lata więzienia, natomiast za handel tymi środkami nawet 12 lat. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przyjrzała się działaniom podjętym po fali zatruć dopalaczami w 2010 roku, a wyniki kontroli opublikowane w sierpniu 2018 r. były niezwykle krytyczne.

W najnowszym raporcie „Nowe narkotyki w Polsce” GIS pochyla się nad epidemiologią zatruć nowymi narkotykami, najpopularniejszymi substancjami psychoaktywnymi w tej grupie oraz funkcjonującym obecnie systemem nadzoru. Informacje o zatruciach i podejrzeniach zatruć nowymi narkotykami (NN) były zgłaszane przez podmioty medyczne do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych i przekazywane za pośrednictwem stacji wojewódzkich Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego do Ośrodka Kontroli Zatruć - Warszawa (OKZ Warszawa). Pochodziły również z Wojewódzkich Wydziałów Zdrowia, stacji Pogotowia Ratunkowego, sporadycznie bezpośrednio z placówek ochrony zdrowia. Największa liczba zgłoszeń pochodziła z województw: śląskiego (1117), łódzkiego (1094) oraz mazowieckiego (304). Najmniejszą odnotowano natomiast w regionach opolskim (16), podkarpackim i podlaskim (52). Zatrucia w największym stopniu dotyczyły mężczyzn (3636) oraz osób z przedziału wiekowego 19-24 (1251). 

„Najpopularniejsze substancje psychoaktywne wykryte w 2018 r. w zabezpieczonych produktach oferowanych na polskim rynku jako nowe narkotyki należały do grupy syntetycznych katynonów oraz kannabinoidów. Dane pochodzą z laboratoriów uprawnionych do przeprowadzania badań, mających na celu ustalenie, czy dany produkt jest środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Z analizy badań wynika, że w 2018 r. wykryto 132 substancje psychoaktywne,z których na „listę TOP 10” wybrano te, które wystąpiły najczęściej. Ranking ten otwierały związki chemiczne o nazwach: 4-CEC, HEX-EN, 5F-ADB, N-propylopentedron, N-etylopentylon, NEP, FUB-AMB, 4-CMC, α-PHiP, 4-Cl- α-PVP” – informuje GIS w swoim raporcie.

Jakie grupy najpopularniejszych substancji psychoaktywnych są wyróżniane wśród nowych narkotyków?

Katynony - strukturalne analogi aktynonu, alkaloidubo działaniu psychostymulującym, który występuje w czuwaliczce jadalnej. Budowa tych związków jest podobna do struktury amfetaminy i ekstazy. Głównymi objawami biologicznymi, po spożyciu związków z tej grupy jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) - działania euforyzujące, poprawiające koncentrację, motywację, wywołujące słowotok.

Syntetyczne kannabinoidy – określane również jako syntetyczna marihuana. Stanowią grupę związków organicznych, które zostały wytworzone w warunkach laboratoryjnych. Objawy występujące po ich zażyciu przypominają efekty zbliżone do zażycia THC.

Opioidy - to grupa substancji o zróżnicowanej budowie chemicznej działających na receptory opioidowe. Objawami po zażyciu opioidów jest euforia, spowolnienie psychoruchowe oddechu, akcji serca, analgezja, zawroty głowy oraz problemy w koncentracji.

Benzodiazepiny - to grupa organicznych związków chemicznych wykazujących działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne czy przeciwdrgawkowe. Są pochodnymi (alkilowymi, triazolowymi, fenylowymi, chlorowcowymi) benzo-1,4-diazepiny. Do działań niepożądanych zalicza się: zawroty głowy, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie siły mięśniowej. Działają depresyjniena ośrodkowy układ nerwowy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Gałka muszkatołowa
  • Katastrofa
  • Kodeina

Moj pokoj, spokoj. Bylam chora, mialam katar, zatkane zatoki i bol gardla, przecenilam swoje mozliwosci. Nastawienie jak zawsze przy g m pozytywne, oczekiwalam najmocniejszego z dotychczasowych tripow z ta substancja.

Godzina 0 - Przed chwila wypilam gesta breje skladajaca sie ze startej galki muszkatolowej w ilosci trzech orzechow oraz wody. Miksture przegryzlam fantastycznym jogurtem malinowym. Jest godzina 19:05, a ten trip report zamierzam pisac na biezaco, co wlasnie robie.

  • Kodeina
  • Uzależnienie

Dobijający trzeci dzień odstawki. Raport zacząłem pisać w momencie przyjęcia pierwszej tabletki.

Czy ja dobrze myślę? Czy mi się coś miesza? Czy ja rzeczywiście chciałbym zostać malarzem? A może to tylko kolejny wymysł? Kolejne marzenie? Które powstało pod wpływem działania kodeiny trzy dni wcześniej i przy odstawieniu wydawało się jedyną sensowną opcją na życie? Tak. To już trzeci dzień bez kodeiny, nigdy nie miałem tak dotkliwych fizycznych objawów odstawienia, nieźle jak na kodeinowca z 7 letnim stażem. Hmm... Każdego taki stan dopada? Widać racja. 7 lat stażu nigdy nie byłem w ciągu, dla jednych to bajka, dla innych powód do wkurwienia.

  • Bad trip
  • Kannabinoidy

Byłem zniecierpliwiony. Wszystko działo się w domu. Bez stresu, na spokojnie.

Piątek, kto nie lubi piątków? Idealna pora żeby się wyluzować po tylu męczących godzinach w szkole. Zgadaliśmy się - ja, M, J oraz C.
Moich rodziców miało nie być od południa aż do następnego dnia wieczora. Z kumplami zgadaliśmy się u mnie na 19:00. Do tego o 20:00 miałem zacząć grać w CS:GO kwalifikacje do turnieju z inną ekipą online, to pozbyć się stresu byłoby idealnie. No ale najpierw oczywiście trzeba się było przygotować.

15:00
Wróciłem ze szkoły, nikogo w domu. Dobra trzeba ogarnąć mieszkanie troszkę.

  • Inhalanty

1 Nazwa substancji: gaz do zapalniczek Ronson

randomness