Raport GIS: Nowe narkotyki nadal groźne

Coraz więcej odnotowuje się przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, czyli tzw. dopalaczach – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w grudniu 2018 r.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Puls Medycyny
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

392

W myśl zmienionych w zeszłym roku przepisów producenci i dilerzy nowych narkotyków (określanych również jako dopalacze) podlegają takiej samej odpowiedzialności karnej jak ci produkujący i rozprowadzający narkotyki tradycyjne. Mimo to w 2018 r. w wyniku zatruć nowymi narkotykami zmarły 162 osoby – wynika z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego „Nowe narkotyki w Polsce 2017-2018”.

Coraz więcej odnotowuje się przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów zawartych w nowych narkotykach, czyli tzw. dopalaczach – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w grudniu 2018 r. Na początku lipca tego samego roku rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W myśl nowych przepisów za posiadanie znacznej ilości dopalaczy grozi 3 lata więzienia, natomiast za handel tymi środkami nawet 12 lat. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przyjrzała się działaniom podjętym po fali zatruć dopalaczami w 2010 roku, a wyniki kontroli opublikowane w sierpniu 2018 r. były niezwykle krytyczne.

W najnowszym raporcie „Nowe narkotyki w Polsce” GIS pochyla się nad epidemiologią zatruć nowymi narkotykami, najpopularniejszymi substancjami psychoaktywnymi w tej grupie oraz funkcjonującym obecnie systemem nadzoru. Informacje o zatruciach i podejrzeniach zatruć nowymi narkotykami (NN) były zgłaszane przez podmioty medyczne do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych i przekazywane za pośrednictwem stacji wojewódzkich Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego do Ośrodka Kontroli Zatruć - Warszawa (OKZ Warszawa). Pochodziły również z Wojewódzkich Wydziałów Zdrowia, stacji Pogotowia Ratunkowego, sporadycznie bezpośrednio z placówek ochrony zdrowia. Największa liczba zgłoszeń pochodziła z województw: śląskiego (1117), łódzkiego (1094) oraz mazowieckiego (304). Najmniejszą odnotowano natomiast w regionach opolskim (16), podkarpackim i podlaskim (52). Zatrucia w największym stopniu dotyczyły mężczyzn (3636) oraz osób z przedziału wiekowego 19-24 (1251). 

„Najpopularniejsze substancje psychoaktywne wykryte w 2018 r. w zabezpieczonych produktach oferowanych na polskim rynku jako nowe narkotyki należały do grupy syntetycznych katynonów oraz kannabinoidów. Dane pochodzą z laboratoriów uprawnionych do przeprowadzania badań, mających na celu ustalenie, czy dany produkt jest środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Z analizy badań wynika, że w 2018 r. wykryto 132 substancje psychoaktywne,z których na „listę TOP 10” wybrano te, które wystąpiły najczęściej. Ranking ten otwierały związki chemiczne o nazwach: 4-CEC, HEX-EN, 5F-ADB, N-propylopentedron, N-etylopentylon, NEP, FUB-AMB, 4-CMC, α-PHiP, 4-Cl- α-PVP” – informuje GIS w swoim raporcie.

Jakie grupy najpopularniejszych substancji psychoaktywnych są wyróżniane wśród nowych narkotyków?

Katynony - strukturalne analogi aktynonu, alkaloidubo działaniu psychostymulującym, który występuje w czuwaliczce jadalnej. Budowa tych związków jest podobna do struktury amfetaminy i ekstazy. Głównymi objawami biologicznymi, po spożyciu związków z tej grupy jest pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego (OUN) - działania euforyzujące, poprawiające koncentrację, motywację, wywołujące słowotok.

Syntetyczne kannabinoidy – określane również jako syntetyczna marihuana. Stanowią grupę związków organicznych, które zostały wytworzone w warunkach laboratoryjnych. Objawy występujące po ich zażyciu przypominają efekty zbliżone do zażycia THC.

Opioidy - to grupa substancji o zróżnicowanej budowie chemicznej działających na receptory opioidowe. Objawami po zażyciu opioidów jest euforia, spowolnienie psychoruchowe oddechu, akcji serca, analgezja, zawroty głowy oraz problemy w koncentracji.

Benzodiazepiny - to grupa organicznych związków chemicznych wykazujących działanie przeciwlękowe, uspokajające, nasenne czy przeciwdrgawkowe. Są pochodnymi (alkilowymi, triazolowymi, fenylowymi, chlorowcowymi) benzo-1,4-diazepiny. Do działań niepożądanych zalicza się: zawroty głowy, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie siły mięśniowej. Działają depresyjniena ośrodkowy układ nerwowy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Miks

Rzecz była dużo wcześniej zaplanowana, a więc była ekscytacja, i przygotowanie na niezwykłe doświadczenie koncertu, na który się wybieraliśmy. Atmosfera pozytywnego otwarcia na bodźce, warunki zewnętrzne zmienne.

Wejście.

  • Etanol (alkohol)
  • Gałka muszkatołowa
  • Pierwszy raz

Ogromna ciekawość, dobre samopoczucie, wygodna miejscówka, 2 dni wolnego, chillout, chęć przeżycia czegoś nowego.

Niedziela, 9 czerwca 2013, godzina 00:32 - 2 godzina trwania stanu otumanionej ekstazy i euforii po zażyciu gałki muszkatołowej, w ilości orzechów startych - 6 sztuk. Gałka przyjmowana (wypijana, przeżuwana -fuj) była od godz. 16:55 do 17:26 dnia 8 czerwca, w sobotę. 

  • Dekstrometorfan

Włany pokój, spkój i czisza....

Notka od moderacji: raport jest pełen błędów i słabo czytelny, jednak takie było założenie autora. Ku przestrodze.

Zaczęło się od tego, żę przer miesią reularnie łykałem acodin coddziennie ilośxi okol 30-35 tabsów dziennie. Rano zaczynałem 10, za pół gzodzimy 30 itd, Do tego 100 mg BeTO ZK na uspokojenie serca o 30-40 mg Croznxenu, Zacząłem zauważać kłopoty  pisasnie tekstu na klawiarutze komputera. Mie były to literówki a mega-likterówkii.

  • 4-ACO-DMT
  • 4-HO-MET

Set& Setting: cały trip w moim pokoju, prawie cały w łóżku, noc.

Dawkowanie: 100mg 4Aco-DMT+100mg 4Ho-Met, średniej wielkości konopny joint. Waga: prawie 80 kg cielska, mężczyzna.

Doświadczenie-Marihuana, haszysz, DXM, kodeina, tramadol, alkohol, fajki, nikotyna, benzydamina, mnóstwo różnych benzodiazepin, 4Aco-DMT, 4Ho-Met, mieszanki ziołowe z różnych sieci kolekcjonerskich, i pewnie mnóstwo zapomnianych substancji (miałem bujną młodość).

Czas-Jakoś od 21 do 6 rano, dokładnie trudno określić

randomness