REKLAMA
Profilaktyczne akcje

Alkoholizm wzrasta

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Krakowska
Dariusz Grzyb

Odsłony

2034

Alkoholizm nadal jest uznawany za podstawowe z zakresu patologii zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu limanowskiego. W 2003 roku zanotowano 435 przestępstw (362 w roku 2002) popełnionych w związku ze spożywaniem trunków. Zdarzenia te stanowią 22 procent ogółu przestępstw.

Przeciwko zdrowiu i życiu

Do czynów tych zaliczono: zdarzenia przeciwko życiu i zdrowiu - 75 (71) w tym 10 bójek i pobić, 8 rozbojów, 56 uszkodzeń ciała, jedno podpalenie, śmierć - 22 (18). Złożyły się na nie: 9 nagłych zgonów, 9 samobójstw, 4 nieszczęśliwe wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Przestępstwa w rodzinie odnotowano 92 (69), w tym znęcanie się - 69 (63), przeciwko mieniu to jest włamania po alkohol, zniszczenie mienia - 38 (28). Przestępstw drogowych naliczono 208 (181). Wśród wykroczeń, odsetek tych dokonanych w związku z alkoholem jest wyższy. Wynosi około 26 procent.

Jak sobie radzą policjanci? Jedną z metod pracy jest informowanie właściwych organów o stwierdzonych nieprawidłowościach.

Nieletni

W sprawach nieletnich i uczniów policjanci łącznie sporządzili 362 wystąpienia, w tym do sądu - 111, do szkół - 63. W sprawach osób dorosłych sporządzono 169 informacji do ośrodków pomocy społecznej, 118 wniosków o leczenie przymusowe osób nadużywających alkohol.

Policjanci podejmowali bezpośrednie działania wobec osób wymagających opieki lub interwencji np. profilaktycznie zatrzymali 651 nietrzeźwych osób, w tym w izbie wytrzeźwień osadzili - 298.

Ponadto ujawnili 22 nieletnich uciekinierów, 15 wagarowiczów, 34 pijanych uczniów. Z nieletnimi przeprowadzono rozmowy dyscyplinujące i spotkania - 805, z ich rodzicami i nauczycielami - 262.

Policyjne akcje

Poza konkretnymi, indywidualnymi kontaktami policjanci prowadzili działania adresowane do zbiorowości, np. w przypadku młodzieży szkolnej, przeprowadzono akcje informująco-edukacyjne: "Uwaga zagrożenie", "Ucz się od Policji", "Zadbaj o swoje bezpieczeństwo", "Małopolska akcja - unikaj zagrożeń", "Szkoła wolna od narkotyków". W tej ostatniej akcji, w 5 przypadkach wykorzystano w celach prewencyjnych psa wyszukującego narkotyki. Zorganizowano również działania porządkowo-kontrolne: 103 akcje kontrolujące osoby sprzedające alkohol pod hasłami: "Dyskoteka", "Bezpieczne wakacje", "Ferie", "Dzień wagarowicza", "Bezpieczna droga do szkoły".

Na drogach powiatu przeprowadzono działania: "Trzeźwość", "Pomiar", "Bezpieczny weekend", "Gimbus", "Prędkość" i inne.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

mordarka (niezweryfikowany)
Limanowom żondzi SOSEK a podjudza go RUSINKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-ACO-DMT

dawka: ~20-25mg 4-AcO-DMT

wiek,masa: 20 lat, 65kg

doświadczenie: alkohol, tytoń, kofeina, konopie, DXM, LSD, ecstasy, 2C-E, 4-HO-DiPT, syntetyczne kanabinoidy (już po tym tripie).

  • MDMA (Ecstasy)

Postanowilem podzielic sie z wami swoimi wrazeniami i opisze co stalo sie 3 tygodnie temu. Let's Begin :)

nazwa substancji: amfetamina, extazy


poziom uzytkownika: raczej doswiadczony: wiele wiele razy amfetamina, duzo grassu, kilka razy extazy.


metoda uzycia: amfetamina standardowo do noska :) pigsy do brzushka :)


czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: raczej nie.

  • Marihuana

Wiek: 20lat

Dawka: Mały blancik zwinięty na szybko. Ja wiem jak duży? Jakieś 5 machów z niego było, chyba nie więcej.

Doświadczenie: etanol, tytoń (fajki i tabaka), herbata, yerba, kawa, konopie, dekstrometorfan, LSD, ecstasy, 2C-E

  • Marihuana

Autor: HolyShaG

Wiek: Wtedy 18 lat.

Waga: ~80kg.

Wzrost: 184cm.

Doświadczenie: Etanol, nikotyna, teina, kofeina, amfetamina (śladowa ilość, praktycznie 0 efektu), THC, bez efektu, za mała ilość.

Set & Setting: Wakacyjna ciepła sierpniowa noc 2009 roku, atmosfera wspaniała - wraz z moim przyjacielem (R) dostaliśmy się na wymarzone uczelnie. Dodatkowo perspektywa, miło spędzonej nocki z miłymi koleżankami. Duża dyskoteka, dużo ludzi. Piątek.