Polscy i czescy policjanci walczą wspólnie z narkotykami

2,5 mln euro dostanie policja z Polski i Czech na walkę z przestępczością narkotykową na pograniczu.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

nto.pl
Sławomir Draguła

Odsłony

326

2,5 mln euro dostanie policja z Polski i Czech na walkę z przestępczością narkotykową na pograniczu.

Drugstop to program współpracy policjantów z Opolszczyzny, Dolnego Śląska, województwa śląskiego oraz czeskiej policji z Liberca, Hradec Kralowe, Pardubic, Ostravy i Ołomuńca.

- Chodzi generalnie o wspólne zwalczanie przestępczości narkotykowej na polsko-czeskim pograniczu - mówi nadkomisarz Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Ale będziemy też działać na rzecz podniesienia poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki narkotykowej i tłumaczyć, jaka jest odpowiedzialności karna za posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających.

A problem nie jest mały. Niedawno czeska policja rozbiła gang wietnamsko-czesko-polski, który skupował w Polsce leki zawierające pseudoefedrynę, z której w Czechach wyrabiano metaamfetaminę, znaną tam jako pervitin.

Metaamfetamina była także sprzedawana do Polski, gdzie handlowali nią członkowie gangu. Część miejsc do produkcji znajdowała się w Polsce. Zdaniem polskich policjantów zwalczanie plantacji konopi indyjskich w terenach przygranicznych po stronie polskiej spowodowało natomiast, że „plantatorzy” przenieśli się do Czech. Tamtejsza policja zatrzymywała już polskich obywateli, którzy tam przygotowywali profesjonalne poletka konopi albo pomagali w ich prowadzeniu.

I kolejny przykład.

Czescy policjanci zatrzymali trzech młodych Czechów, trudniących się handlem marihuaną. Ich największym odbiorcą był Polak, który kupił od nich co najmniej 100 gramów suszu. Z kolei policjanci z Głubczyc na początku roku zatrzymali 20-latka, w jego samochodzie znaleźli słoik z marihuaną oraz amfetaminą. Narkotyki przemycił z Czech.

- Problem bierze się m.in. stąd, że Czechy mają mniej restrykcyjne prawo narkotykowe w porównaniu z naszym - tłumaczy jeden z opolskich policjantów zajmujących się tego typu przestępczością.

U nas posiadanie nawet najmniejszej porcji narkotyków jest przestępstwem, za które można powędrować do więzienia na trzy lata, w Czechach posiadanie np. do 10 gramów marihuany czy 1,5 grama amfetaminy to wykroczenie, za które grozi grzywna.

W ramach programu Drugstop funkcjonariusze po obu stronach granicy otrzymają nowy sprzęt, prowadzić też będą akcje profilaktyczne. Jak mówią czescy policjanci, w Polsce panuje błędne przekonanie, że w kraju naszych południowych sąsiadów posiadanie niewielkiej ilości narkotyków jest dozwolone. W ubiegłym roku urzędnicy z Czeskiego Cieszyna wydali nawet polskojęzyczne ulotki, które rozesłali do naszych szkół. Tłumaczą w nich, iż za posiadanie małej ilości narkotyków zagrożone jest grzywną do 15 tys. koron (ok. 2,5 tys. zł), a obcokrajowcy mogą zostać wydaleni z ich kraju i otrzymać zakaz wjazdu do Czech. Posiadanie większych ilości i handel narkotykami karany jest więzieniem, nawet do 10 lat (18 lat, jeśli osoba, której udostępniono narkotyk zmarła).

Program Drugstop, realizowany przez polską i czeską policję, ma przeciwdziałać narkomanii i obrotowi środkami odurzającymi.

- Rozpisany jest na lata 2016 - 2018, a kosztować ma prawie 2,5 mln euro, w tym dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej wynosi prawie 2,1 mln euro - tłumaczy Katarzyna Błędkowska z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Za te pieniądze m.in. doposażeni zostaną policjanci po obu stronach granicy. Np. do laboratorium, które działa w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu, trafi chromatograf gazowy, czyli urządzenie do analizy składu i źródła pochodzenia narkotyków.

Z kolei kryminalni pracujący w terenie otrzymają spektrometry ramana. To sprytne urządzenia, które pozwalają na sprawdzenie, czy w opakowaniu (np. woreczku czy słoiku) znajdują się narkotyki, bez potrzeby jego otwierania. Polscy i czescy policjanci otrzymają również mikroskopy i sprzęt komputerowy. W programie są także fundusze na profilaktykę, m.in. zakup walizek demonstracyjnych i filmu o nowych substancjach psychoaktywnych oraz nowoczesnego sprzętu multimedialnego do prowadzenia zajęć w szkołach.

Policjanci z Opola zatrzymali trzech obywateli Niemiec. W samochodzie, którym jechali, była broń, amunicja i narkotyki.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • MDMA (Ecstasy)
 • Pozytywne przeżycie

Dom, cisza i spokój

 • 2CB
 • Alkohol
 • Kofeina
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Setting: Sylwestr w bezpiecznym przytulnym apartamencie u siostry kolegi wraz z 5 przyjaciółmi, gdzie każdy dla każdego przyjacielem. Gotowy na przeżycie, doinformowany na temat używki oraz wykonany test na obecność 2cb Mecke oraz Marquis. Set: Gotowy na przeżycie, wiem czego się spodziewać. Nie obawiam się ani trochę. W końcu brałem już wcześniej LSD oraz jestem bardzo dobrze doinformowany.

10 dni i Sylwester, trzeba coś ogarnąć - ustaliliśmy wszyscy w grupie. Początkowo chciałem kwas, ponieważ byłem zły na siebie za to, że nie udało mi się przeżyć w pełni pozytywnego tripa ostatnim razem. Spanko oznajmił, że kwas odpada - twierdzi, że nie jest gotowy na przeżycie tego ponownie. Decydujemy się wstępnie na zakup MDMA. Konieć końców zakupujemy 5x 2CB + 1x MDMA - jakoś tak wyszło. Słyszałem już wcześniej o tej używce i bardzo chciałem ją ztestować, stwierdziłem, że wszystko byleby nie mdma w chacie, wolałbym ją już wziąć w klubie.

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne

Spokojny dzień.

Nie spałem całą noc. Po męczącym dniu w pracy usiadłem do komputera. Popracowałem do rana i poszedłem znów do pracy. Czas goni. Musimy oddać projekt za 3 dni. Nerwówka... Zmęczony jak pies wlokłem się do domu. 16:30 Przechodziłem obok apteki i kupiłem acodin, myląc go z thiocodinem. Chciałem kodę na zmęczenie, a kupiłem deksa. OK, niech będzie. Po drodze do domu spotkałem się z dilerem. W tym czasie zjadłem opakowanie acodinu (150 mg DXM). Pogadaliśmy i wróciłem do domu z jednym gramem maryśki. Zmęczony jak pies, niewyspany ale z jednym małym ziółkiem w dłoni.

 • LSD-25
 • Tripraport

Przeklinam matkę moją, Słońce

Myślę, że spora większość z nas odbyła chociaż jeden trip, który można określić jako 'Skrajnie Nieodpowiedzialny'. Zapraszam więc do zapoznania się z moim.

Siedziałem u mojego dobrego kolegi, choć w tamtych czasach właściwie przyjaciela. Jego mały domek otoczony polami i lasami był naszą bazą matką w okresie największej degeneracji. Wpadliśmy tam raz na jakiś czas, między spaniem na pustostanach i graniem małych koncertów żeby zażyć kąpieli albo zjeść coś bardziej tresciwego niż kolejna piguła albo frytki.

randomness