Policja nowelizuje swoją ustawę

Rząd zajmie się dziś zmianą ustawy o policji. Czy inwigilacja stanie się bardziej legalna?

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

1793

Policjanci przysyłali e-maile, teraz projektem zajmie się rząd

Projekt od kilku tygodni jest dostępny na stronie internetowej komendy głównej, a wraz z nim zachęta do dyskusji. - Dostaliśmy kilkaset e-maili z opiniami - podkreśla mł. insp. Paweł Biedziak, dyrektor biura komunikacji społecznej KGP. Nie oznacza to, że wszyscy policjanci będą zadowoleni z nowych regulacji, ale jest szansa, iż usprawnią one działania mundurowych.

Co nowego znaleźliśmy w przepisach? Przede wszystkim policja naprawiła błędy wytknięte miesiąc temu przez Trybunał Konstytucyjny. Po skardze rzecznika praw obywatelskich Trybunał uznał za niekonstytucyjne m.in. niektóre artykuły ustawy o policji dotyczące inwigilacji obywateli. Np. w wyjątkowych sytuacjach policja mogła zachować materiały z podsłuchów, które nie były wcześniej zatwierdzone przez sąd. Teraz trzeba je będzie niszczyć. Określono też precyzyjny katalog danych (odciski palców, wycinek kodu DNA itd.), które policja może zbierać. Wprowadzono też istotny zapis, że zbiera się tylko dane niezbędne do prowadzonego postępowania. Wcześniejsze regulacje prowadziły do takich absurdów, jak zbieranie odcisków palców od osób podejrzanych o zniesławienie.

Zmiana ustawy ma usunąć też inną usterkę prawną - policja do tej pory nie może stosować podsłuchów w sprawach o płatną protekcję czy o korupcję w sporcie lub biznesie!

Policja chce też skuteczniej walczyć z korupcją we własnych szeregach, wprowadza więc bat, jakiego do tej pory nie było - policjant skazany prawomocnym wyrokiem za pewne rodzaje przestępstw będzie tracił przywileje emerytalne. Tu należy się wyjaśnienie, chodzi bowiem o: (wszystkie przestępstwa korupcyjne; • udział w zorganizowanej grupie przestępczej; • przestępstwa, w których sąd orzekł pozbawienie praw publicznych. Dla skazanego policjanta oznacza to np. utratę służbowego mieszkania, ale także przejście do normalnego systemu emerytalnego, czyli pracę do 65. roku życia. Poza tym policja chce prawnie usankcjonować możliwość poddawania funkcjonariuszy różnym badaniom psychofizycznym, szczególnie tych przyjmowanych do jednostek o specjalnym znaczeniu (np. CBŚ). Chodzi tu m.in. o badania na wykrywaczu kłamstw.

W projekcie jest też zapis, który wśród policjantów wzbudził ogromne kontrowersje. Mowa o zwolnieniach lekarskich. Do tej pory policjanci dostawali na chorobowym 100 proc. pensji. Teraz będą dostawać 80 proc., czyli tyle co wszyscy. Tu trzy wyjątki: (wypadek na służbie; (pobyt w szpitalu i zwolnienie poszpitalne; (choroba w trakcie ciąży. Komenda główna uznała bowiem, że policjanci masowo chodzą na zwolnienia, co dezorganizuje pracę jednostek.

Na koniec rewolucja kadrowa. Zapis, który mówi, że wiceszefami komendy głównej i komend wojewódzkich odpowiedzialnymi za logistykę mogą zostawać tylko cywile. To być może początek ucywilniania służby wspomagającej policję i realizacji zapowiedzi wysłania większej liczby mundurowych na ulice.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Cyberpen (niezweryfikowany)
Bardzo dobrze
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

DXM, pierwszy raz, 450 mg w tabletkach

Wcześniej – mj, haszysz, Psycolibe, LSD, extasy, amfetamina, kokaina

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie dość standardowe, nic specjalnego. Pozytywny nastój, nieco bardziej przmyśleniowy.

To co się stało na długo zapadnie w moją pamięć...

Pojechaliśmy wieczorem do ziomka bo miał wolną chatę, zapaliliśmy blanta i trochę posiedzieliśmy, w sumie nic ponad normę.

Odczucia wtedy mogę określić na 5/10 w mojej skali najarania. Towar miałem już kilka dni wcześniej w nieco większej ilości. Tego dnia pozbywaliśmy się ostatniej sztuki. Od początku mówiłem że ta odmiana mi się nie podoba, słabo pachniała i z wyglądu sprawiała wrażenie , że będzie conajwyżej przeciętnym buszkiem. Realia były nieco inne, paliliśmy ją kilka razy:

  • MDMA
  • Pierwszy raz

nastawienie bardzo pozytywne, ema brana przed szkola(2 liceum) z kolega bez wiekszych przygotwan.

Spotykamy sie z kolega w umowionym miejscu o godzinie 9.00 podekscytowani na mysl o tym co zaraz bedzie sie dzialo. Po chwili namyslu decydujemy sie zajebac stuffik w galerii handlowej-malo ludzi o tak wczesnej godzinie+jest gdzie posiedziec, a na dworze zbyt zimno na takie tripowanie. Jestesmy w posiadaniu 2 kapsulek z krysztalem w srodku,200mg w kazdej. Dopowiem jeszcze ze moj kolega-nazwijmy go R-juz kiedys siedzial w temacie stymulantow jednak nic nie bral od 4 miesiecy. Az do teraz.

T+0

  • Benzydamina

nazwa substancji: benzydamina (tantum rosa)

poziom doświadczenia: pierwszy raz benzydamina, wczesniej mj, dxm, alkohol

metoda zażycia: doustnie

set&setting: najpierw w mieszkaniu, pozniej wycieczka po pubach

czy dane doświadczenie mnie zmieniło? : jak kazde inne