Podrabiane MDMA na festiwalach. Po zażyciu możliwe skutki uboczne

Badania pokazały, że 45 proc. tabletek sprzedawanych na brytyjskich festiwalach muzycznych jako MDMA, nie zawiera ani grama tej substancji. Jak oceniają eksperci, to skutek Brexitu, pandemii COVID-19 i przerwania łańcuchów dostaw.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Noizz.pl/Marta Trepczyńska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

210

Badania pokazały, że 45 proc. tabletek sprzedawanych na brytyjskich festiwalach muzycznych jako MDMA, nie zawiera ani grama tej substancji. Jak oceniają eksperci, to skutek Brexitu, pandemii COVID-19 i przerwania łańcuchów dostaw.

Wysyp fałszywego MDMA (ecstasy) na festiwalach w Wielkiej Brytanii odkryli eksperci z organizacji charytatywnej The Loop, prowadzący badania nad używkami. Głównym punktem badań są ich prace terenowe przeprowadzone podczas trzech angielskich festiwali muzycznych zeszłego lata. Wyniki badań naukowych podsumowali w magazynie "Drug Science, Policy and Law".

Badacze przetestowali w mobilnym laboratorium setki tabletek, które sprzedawano jako MDMA. Badania wykazały, że 45 proc. z nich nie zawierało ani grama tej substancji.

Kofeina w fałszywym ecstasy

W pierwszym recenzowanym badaniu naukowym dotyczącym tego trendu eksperci stwierdzili, że wiele tabletek kupowanych przez imprezowiczów jako MDMA składało się ze składników takich jak katynony, nowa substancja psychoaktywna (NPS) i kofeina. Katynony i kofeina zostały znalezione w jednej piątej próbek.

Dla porównania, kiedy badacze przeprowadzili takie samo badanie w 2019 roku, tylko 7 proc. testowanych tabletek nie zawierało MDMA.

Po zażyciu podrobionego narkotyku niektórzy zgłaszali skutki uboczne takie jak: panika, psychoza i przedłużająca się bezsenność.

Eksperci: Winny lockdown i Brexit

Zdaniem badaczy, do zmiany na rynku narkotykowym w dużej mierze przyczynił się lockdown spowodowany pandemią koronawirusa oraz Brexit. W czasie lockdownu, kiedy nie funkcjonowały kluby, dostawcy musieli wstrzymać lub ograniczyć produkcję MDMA. Kiedy latem 2021 roku kluby zaczęły otwierać się z powrotem, zwiększył się popyt, ale dostawcy bardzo powoli reagowali na zmiany.

"To pierwszy recenzowany artykuł, który potwierdza, że ​​po Brexicie i lockdownach nastąpiła bezprecedensowa zmiana w jakości brytyjskiej ecstasy. Oprócz odnotowania tego efektu na festiwalach badanie przedstawia również szersze dane z Wielkiej Brytanii, które potwierdzają, że ten sam efekt zaobserwowano w całym kraju" — zauważa Michael Pascoe z Cardiff University, który jest współautorem badań.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 5-MeO-DMT


hihi :)


  • LSD-25

Hail Satan!  • MDMA (Ecstasy)

  • Dimenhydrynat

Moje przeżycia są nieco trudne do opisania, bo była to moja pierwsza jazda w

życiu i nie mam do czego jej przyrównać.Mam 21 lat i jeszcze nigdy przedtem niczym się nie odurzyłem. (zero alkoholu,

trawy, nawet papierosów itp.) Była to moja wielka życiowa idea i żadne namowy

ze strony kolegów nigdy mnie nie przekonały. Coś widocznie we mnie pękło, bo po

opisie aviomarinowych halucynacji jednego z moich przyjaciół postanowiłem

"sprawdzić jak to jest".


randomness