Pobicie ratownika w Jastrzębiu-Zdroju. Sprawcą był pacjent, prawdopodobnie po zażyciu dopalaczy

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Polsat News/PAP
zdr

Odsłony

67

Ratownik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach został pobity w Jastrzębiu-Zdroju. Pogotowie wezwano do 30-latka, który leżał na ulicy. Podczas badania stał się agresywny, jednego z ratowników dotkliwie pobił. Prawdopodobnie wcześniej brał dopalacze.

Kierownictwo Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego ma nadzieję na przykładne ukaranie sprawcy. Przypomina, że ratownicy medyczni wykonujący swe czynności - zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym - mają status funkcjonariusza publicznego.

Jednocześnie Państwowa Inspekcja Sanitarna akcentuje, że problem narkotyków, w ich coraz to nowszych odmianach, jest wciąż aktualny. Co roku pojawiają się nowe substancje lub ich mieszanki, określane najczęściej, jako "dopalacze", których zażywanie - poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy - jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Jak podało w poniedziałek biuro prasowe Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, ratownicy tej służby zostali w niedzielę po południu wezwani do ok. 30-letniego mężczyzny, który leżał na jastrzębskiej ul. Miodowej. Podczas próby badania pacjent stał się agresywny - zaczął ratowników odpychać, szarpać, potem kopać i bić. Jeden z ratowników został uderzony w głowę i twarz oraz mocno kopnięty w nogę.

Do agresywnego mężczyzny została wezwana policja, która go obezwładniła i zatrzymała. Według służb pacjent prawdopodobnie był po zażyciu dopalaczy.

Wskutek ataku mężczyzny jeden z ratowników mocno ucierpiał. Trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego skręcenie stawu skokowego i uraz kości jarzmowej. Nie ma potrzeby hospitalizacji, jednak przez kilka najbliższych tygodni ratownik będzie na zwolnieniu lekarskim.

"Ratownik medyczny jest funkcjonariuszem publicznym"

To kolejna w ostatnich miesiącach napaść na ratownika Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Wcześniej do ataków doszło m.in. w Katowicach, Zabrzu i Chorzowie. W tym ostatnim przypadku sprawca został już ukarany; w maju br. sąd skazał go na pół roku więzienia.

- Mam nadzieję, że również napastnik z Jastrzębia trafi do za kratki. Ratownik medyczny w trakcie pracy jest funkcjonariuszem publicznym i atak na niego powinien być surowo karany. Nasi ratownicy muszą czuć się bezpiecznie, jeśli mają skutecznie pomagać drugiemu człowiekowi - zaznaczył dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Artur Borowicz.

Coraz to nowe substancje psychoaktywne

W czerwcu Państwowa Inspekcja Sanitarna opublikowała raport dotyczący wielu aspektów używania tzw. środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, jak określane są tzw. dopalacze.

Raport obejmuje okres 2015-2016. Podkreśla on m.in., że na polskim rynku narkotykowym pojawiają się coraz to nowe substancje psychoaktywne, które w dużej mierze pochodzą z modyfikacji już istniejący, aktualnie objętych kontrolą karną substancji, lub mogą być lekami, które nie przeszły testów klinicznych, a także mogą być to całkowicie nowe struktury o analogicznych właściwościach psychoaktywnych do kontrolowanych substancji lub farmaceutyków.

Tendencja wzrostowa tego zjawiska w skali kraju utrzymuje się. Znaczna jest także liczba zgłoszeń interwencji medycznych związanych z zatruciem lub podejrzeniem zatrucia dopalaczami. W ub. roku woj. śląskie było pod tym względem na drugim miejscu w kraju (987 przypadków) po woj. łódzkim (1441 przypadków); w 2015 r. woj. śląskie było jednak pierwsze - z 1854 przypadkami.

Raport zawiera m.in. omówienie wyników badań nt. dopalaczy przeprowadzonych na ogólnopolskiej próbie 5,5 tys. uczniów w wieku 14-18 lat. 10 proc. z nich zadeklarowało, że kiedykolwiek próbowało dopalaczy. Na pytanie o konsekwencje ich zażycia większość uczniów nie wskazała żadnych, pozostali wskazywali na problemy zdrowotne i kłopoty z prawem.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach jest największą strukturą pogotowia ratunkowego w kraju. Wchodzi w skład systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, obsługując obszar zamieszkały przez prawie 3 mln mieszkańców. W systemie instytucja dysponuje 85 zespołami ratownictwa medycznego, z czego 38 to zespoły specjalistyczne, a 47 - podstawowe.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bromo-DragonFLY
  • Marihuana

Set & Setting- dobre nastawienie, nie brzydka pogoda, zaufani towarzyszący podróżnicy, godz.13 centrum miasta

Dawka- 1 papierek Bromo-DragonFly + marijuana kilka godzin później +pół piwa też kilka godzin później

Wiek- 18lat

Doświadczenie- Alkohol, Marihuana, Kodeina, Pseudoefedryna, DXM, Benzydamina, 4-HO-Met, Extasy, Mieszanki ziołowe, Bromo-DragonFly, Grzyby cubensis b+

  • Inne

Bezgraniczna ciemnosc, cisza wkolo

Nic, tylko czern! Beznadziejna
sytuacja, strach, lek. Wokol czuc
zapach bezsilnosci, smak katastrofy.
Nicosc!
Ciemnosci otaczaja moje cialo. Widze
jedynie czern. Sam nie wiem czy mam
jekies cialo poniewaz nie czuje go, nie
widze go.
Slysze wiatr w oddali, lecz nie czuje go.
Jedynym moim pragnieniem jest czuc.
Gdzie jestem? Czyzbym umarl?
Czyzby ta bezsilnosc
mialaby towarzyszyc mi do konca? Do
konca czego? Mnie? Swiata? A moze
swiat juz sie skonczyl?

  • Pierwszy raz
  • Zolpidem

Nastawienie bardzo pozytywne, duża ciekawość, pusty dom wieczorem, delikatne oświetlenie.

Godzina 16, poniedziałek po pracy. Będąc bardzo ciekawym znalezionej niedawno w internecie substancji, wybrałem się do lekarza po coś na moje (poniekąd prawdziwe) "problemy ze snem". Pierwszy w kolejce, wchodze do lekarza, mówię co trzeba (nie mogę spać, nie pomagają ziółka, budzę się w nocy po kilka razy) i dostaję receptę. Kilka minut później jadę do domu z paczką 20 tabletek upragnionego "Nasenu". To była moja druga wizyta u lekarza, za pierwszym razem dostałem hydroksyzynę, która nie sprawdziła się ani nasennie ani rekreacyjnie.

  • Dekstrometorfan

randomness