Mające się odbyć w tym tygodniu głosowanie może skutkować legalizacją marihuany medycznej i rekreacyjnej w indiańskim rezerwacie w Dakocie Południowej, co zdaniem przywódców plemienia byłoby gospodarczym dobrodziejstwem.
Członkowie plemienia Oglala Sioux przegłosują we wtorek sprawę tej regulacji; będą również głosować, czy zezwolić na alkohol w plemiennym kasynie. Gdyby propozycja przeszła, rezerwat Pine Ridge, położony w zachodniej Dakocie Południowej, plemię powoływałoby się następnie na swoją suwerenność. Marihuana pozostaje nielegalna na szczeblu federalnym, a Dakota Południowa nie dołączyła jeszcze do innych stanów w procesie legalizacji marihuany medycznej czy rekreacyjnej.
Według Associated Press sukces wniosku sprawi, że Siuksowie Oglala, znani również jako Lakoci Oglala, będą „jedynym plemieniem, które stworzy rynek konopi indyjskich w stanie, w którym jest to nielegalne”.
Wyborcy tego stanu zdecydują tymczasem w listopadzie o dwóch osobnych ustawach dotyczących ewentualnego zalegalizowania marihuany medycznej i rekreacyjnej.
Według Associated Press Julian Bear Runner, przewodniczący plemienia, scharakteryzował projekt dotyczący marihuany jako coś, co „napędziłoby” lokalną gospodarkę.
Pine Ridge jest najbiedniejszym powiatem w Stanach Zjednoczonych.
„Potrzebujemy rozwiązania wewnętrznego, regenerującego, samowystarczalnego”, powiedział AP Chase Iron Eyes, rzecznik lidera.
Ricky Gray Grass, inny przywódca plemienny, powiedział Associated Press, że zmiana przyciągnie gości do rezerwatu.
„Ludzie będą przyjeżdżać ze wszystkich stron, aby dostać swój leki” - powiedział.
„Myślę, że wygramy bez trudu” - dodał Gray Grass.
Inne społeczności rdzennych Amerykanów rozważające regulacje w sprawie marihuanę
Pod koniec ubiegłego roku Wschodni Szoszoni ogłosili, że stworzyli komitet do zbadania potencjalnego wpływu sprowadzenia konopi i marihuany do rezerwatu w Wyoming na jego ekonomię i perspektywy rozwojowe.
Zeszłej wiosny społeczność Indian z Bay Mills stała się pierwszym rezerwatem w Michigan, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę, co nastąpiło sześć miesięcy po tym, jak wyborcy stanu zatwierdzili ustawę legalizującą rekreacyjną marihuanę.
Associated Press zauważyło, że inne plemię z Południowej Dakoty już wcześniej próbowało pójść tą drogą. W roku 2015 plemię Flandreau Santee Sioux próbowało stworzyć ośrodek oferujący marihuanę, chcąc w ten sposób zbudować bazę turystyczną w rezerwacie, ale skończyło się to spaleniem pierwszych plonów rpze zsamo plemię wo bawie rpzed nalotem federalnych.
[Aktualizacja od Red. H: Propozycja przeszła! Indianie pozwolili na marihuanę, odrzucili natomiast alkohol w kasynach.]