Pacjenci coraz częściej przychodzą do dentysty pod wpływem marihuany lub innego narkotyku. To zmiana obserwowana przez od listopada 2022 r., informuje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA).
Skutki legalizacji marihuany. Pacjenci na haju u dentysty
Wg sondażu Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) pacjenci coraz częściej przychodzą na wizyty dentystyczne pod wpływem marihuany lub innego narkotyku. Od listopada 2022 r. marihuana rekreacyjna może być legalnie używana w ponad 20 stanach USA, użycie lecznicze jest legalne w prawie 40 stanach.
Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że do leczenia może nie dojść, jeśli dentysta stwierdzi, że pacjent zażył narkotyk przed wizytą.
W 2022 r. ADA przeprowadziła dwa sondaże:
- badanie wśród 557 dentystów
- ankieta wśród 1006 konsumentów.
Badanie przeprowadzone wśród dentystów wykazało, że 56 proc. ogranicza leczenie pacjentów, gdy są pod wpływem narkotyku. Dalsze 46 proc. stomatologów biorących udział w ankiecie, zgłosiło potrzebę zwiększenia dawki znieczulenia w celu leczenia pacjentów ze względu na pobudzenie pacjenta. Marihuana może powodować zwiększony niepokój, paranoję i nadpobudliwość. Zwiększone dawki tego środka mogą też skutkować zwiększoną częstością akcji serca i powodować niepożądane skutki uboczne ze strony układu oddechowego. A także zaburzyć ocenę i potencjalne decyzje dotyczące leczenia, które pacjent może podjąć w trakcie wizyty.
Stosowanie marihuany. Przyznaje się blisko 40 proc. pacjentów
Badanie konsumenckie wykazało, że prawie 4 na 10 (39 proc.) pacjentów deklaruje używanie marihuany, podczas gdy 25 proc. pacjentów wapuje, z których 51 proc. korzysta z liquidów z marihuaną.
Palenie marihuany przede wszystkim może to prowadzić do zwiększonej potrzeby wapowania ze względu na składnik THC. Ponadto przybywa dowodów, że używka ta jest szkodliwa dla zdrowia jamy ustnej, wiąże się z chorobami dziąseł i suchością w ustach. Szczególnie ryzyko zapalenia dziąseł podwaja się w przypadku częstego używania marihuany.
Pacjentów, którzy stosują marihuanę, zachęca się do omówienia tego ze swoim dentystą. Takie osoby powinni myć zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem, regularnie odwiedzać stomatologa i szczególnie zwracać uwagę na skład diety i ograniczać produkty zawierające cukier.