Pacjenci „na haju” u co drugiego dentysty

Już co drugi stomatolog w Stanach Zjednoczonych zgłasza, że na jego fotel trafiają pacjenci znajdujący się pod wpływem substancji psychoaktywnych – od marihuany po „twarde” narkotyki. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), nie brakuje też osób, które nie ukrywają stosowania na co dzień używek.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

dentonet.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

43

Już co drugi stomatolog w Stanach Zjednoczonych zgłasza, że na jego fotel trafiają pacjenci znajdujący się pod wpływem substancji psychoaktywnych – od marihuany po „twarde” narkotyki. Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA), nie brakuje też osób, które nie ukrywają stosowania na co dzień używek.

Coraz większa otwartość pacjentów w przyznawaniu się do przyjmowania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych wynika zapewne z tego, że przybywa stanów, które zalegalizowały używanie marihuany.

Marihuana coraz powszechniejsza w USA

Początkowo legalizacja dotyczyła tylko marihuany medycznej, a pierwszym stanem, który ją wprowadził była Kalifornia (1996 rok). Obecnie już w 39 spośród 50 stanów USA osoby pełnoletnie mogą korzystać z marihuany medycznej. Rośnie także liczba stanów, w których zgodne z prawem jest posiadanie i używanie marihuany rekreacyjnej przez osoby powyżej 18. roku życia (w pierwszym regionie – Kolorado – została ona zalegalizowana w 2012 roku).

Podczas wyborów odbywających się w dniu 8 listopada (tzw. midterm elections) mieszkańcy stanów Arkansas, Dakota Północna, Dakota Południowa, Maryland i Missouri mają możliwość wypowiedzieć się także w sprawie zalegalizowania marihuany rekreacyjnej. W 11 stanach (m.in. w Teksasie, Kansas i Kentucky) użycie marihuany w dowolnej formie jest wciąż niezgodne z prawem.

Jaki jest wpływ marihuany na zdrowie jamy ustnej?

W związku z tym, że kolejne stany legalizują marihuanę i wzrasta liczba zażywających ją osób, ADA wezwało do przeprowadzenia dodatkowych badań nad marihuaną i jej wpływem na zdrowie jamy ustnej – ich celem jest opracowanie zaleceń klinicznych dla dentystów oraz pacjentów. W komunikacie wydanym 3 listopada Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca też dentystów do omawiania wpływu marihuany na zdrowie w trakcie wizyt pacjentów w gabinecie.

Na początku 2022 roku, Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne przeprowadziło ankietę, w której wzięło udział 557 lekarzy dentystów. Wykazano w niej, że 56% dentystów musiało ograniczyć leczenia (lub odstąpić od leczenia) u pacjentów, którzy byli pod wpływem marihuany lub innej substancji. Ponadto, ze względu na sposób, w jaki marihuana wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, 46% dentystów potwierdziło, że muszą niekiedy zwiększyć dawki środków znieczulających u tych pacjentów.

W innym badaniu ADA, przeprowadzonym także w tym roku wśród 1006 pacjentów, wykazano, że prawie 4 na 10 pacjentów (39%) przyznało się do używania marihuany. Dodatkowo 25% respondentów zadeklarowało, że pali e-papierosy. Spośród osób, które paliły, 51% stosowało marihuanę. W badaniu podano również, że aż 67% pacjentów czuje się komfortowo rozmawiając ze swoimi dentystą o paleniu marihuany.

– Najlepsze opcje leczenia to zawsze takie, na które lekarz stomatolog i pacjent decydują się wspólnie. Niezbędna jest do tego „czysta głowa” – napisała w komunikacie ADA rzeczniczka Towarzystwa, dr Tricia Quartey.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Mefedron

Ustawiam kategorię na Mefedron bo ponoć Shot (ze SmartXShopu) na 100% się z niego składa. Jeśli coś pomyliłem - proszę moderację o poprawkę.

Substancja: Shot 300mg [prawdopodobnie mefedron] - jako rozbudowa wątku bo zajebiście mało ludzi o tym pisze na forum..

Set&setting: po pracy, godzina 16:00, chwila na relaks - lekko glodny ale mam dobry dobry humor

Dawkowanie: 3 razy po ~100mg w roznych odstepach + jeszcze raz 3x100mg :)

Personalia: 20 lat, okolo 70kg wagi

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Pozytywne nastawienie, oczekiwanie doświadczenia silnego, psychodelicznego stanu. W moim mieszkaniu, przez jakiś czas w towarzystwie przyjaciółki.

TR trochę długi, poza tym mój pierwszy, więc zapewne bardzo niedoskonały. ;) Mimo to zapraszam do lektury.

 

 Wiek: 16, waga: 58 kg.

 

Bardzo ucieszona, czekałam na K. która miała przyjść do mnie ze swoim opakowaniem Acodinu. Miał to być nasz drugi raz, więc w sumie nie bałyśmy się. Ja jednak chciałam mocniejszych wrażeń niż ostatnio - wtedy wzięłyśmy po 15 tabletek. Tym razem planowałam wszamanie 20. Trochę obawiałam się większej dawki, sama nie wiem, czemu.

  • AM-2201
  • Marihuana
  • Odrzucone TR
  • Szałwia Wieszcza
  • Tabaka
  • Uzależnienie

Wszystko zaczęło się jakoś w październkiu 2013 roku kiedy to z kolegą poszedłem na boisko szkolne, tam spotkaliśmy kilku moich kolegów którzy palili mj, a że ja bardzo lubiłem co jakiś czas zapalić normalne zielsko to się zgodziłem i paliłem razem z nimi, był ze mną kolega którego nie poczęstowali, a bardzo lubił palić i sam nie wiem czy nie był od czegoś uzależniony, dziś tego kolegi nie widziałem dobre kilka dni, ale z tego jak się z nim jakiś czas temu widziałem to wiem że bierze Mefedron...

  • 3-MeO-PCP

Ooooo dude let's do it! Let's snort some 

3...                   *bębny*

MeO...                                             *więcej bębnów*

PCE!

Yeeeeeeee!

Wielokrotnie już przyjmowane w tym tygodniu koktajle narkotykowe sprawiły, że obaj zachcieliśmy wincyj. 

randomness