Oregon jak Portugalia. Pierwszy stan w USA, gdzie legalnie można posiadać narkotyki

Obywatele stanu Oregon przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich zdecydowali, że chcą dekryminalizacji małych ilości narkotyków. Od 1 lutego nowe przepisy weszły w życie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

National Geographic PL
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

78

Obywatele stanu Oregon przy okazji listopadowych wyborów prezydenckich zdecydowali, że chcą dekryminalizacji małych ilości narkotyków. Od 1 lutego nowe przepisy weszły w życie.

Zmiana w podejściu dotyczy posiadania, ale nie sprzedaży. Na własny użytek legalnie można posiadać małe porcje różnych nielegalnych wszędzie indziej środków psychoaktywnych, jak heroina, kokaina czy amfetamina. Produkcja, z wyłączeniem marihuany, nadal jest nielegalna.

Podobnie jak to uczyniła Portugalia w 2001 roku, mieszkańcy Oregonu złapani z narkotykami w dopuszczonej prawem granicy zamiast stawać przed sądem dostaną wybór: mandat (100 dolarów) albo wizyta w klinice odwykowej w celu oceny stanu zdrowia.

Osoby złapane z narkotykami będą mogły skorzystać z programów socjalnych pozwalających zdobyć własne mieszkanie czy pracę. Fundusze na program (100 mln dolarów) pochodzą z podatku od legalnie sprzedawanej w Oregonie marihuany oraz oszczędności wynikających z mniejszych wydatków na policję i więziennictwo.

- Upadła pierwsza kostka domina w naszej nieludzkiej wojnie z narkotykami. Mam nadzieję, że uruchomi to lawinę dalszych wysiłków bardziej skoncentrowanych na zdrowiu ludzi a mniej na kryminalizacji – skomentowała Kassandra Frederique, dyrektor Drug Policy Alliance, głównej organizacji lobbującej za dekryminalizacją.

Frederique dodała, że ostatni rok boleśnie uwypuklił skutki wojny z narkotykami. Fundusze szły na wzmocnienie struktur policyjnych, brakowało środków na służbę zdrowia i pomoc socjalną dla obszarów zagrożonych problemem narkomanii. – Oregon pokazał nam, że lepszy świat jest możliwy – podkreśliła szefowa DPA.

We wspomnianej Portugalii dekryminalizacja posiadanie niewielkich ilości narkotyków przełożyła się po 20 latach na zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar nałogu, a także liczby przypadków HIV wśród osób wstrzykujących narkotyki. Kraj zapewnia narkomanom leczenie, ale też jednorazowe strzykawki i igły.

W samych Stanach Zjednoczonych równocześnie z głosowaniem na prezydenta mieszkańcy szeregu stanów zdecydowali o legalizacji marihuany a w stolicy także o dekryminalizacji „magicznych grzybków” i ajahuaski.

Od 1 lutego 2021 r. w Oregonie można legalnie posiadać w celu rekreacyjnego zażywania:

 • mniej niż gram heroiny;
 • mniej niż gram lub pięć pigułek MDMA;
 • mniej niż 2 gramy kokainy;
 • mniej niż 2 gramy amfetaminy;
 • mniej niż 40 jednostek LSD;
 • mniej niż 12 gramów psylocybiny;
 • mniej niż 40 jednostek metadonu;
 • mniej niż 40 pigułek oksykodonu.​

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzyby halucynogenne


29 września 2001

 • MDMA (Ecstasy)Pierwszego krazka zjadlem wlasnie wczoraj na TRESORZe 31... ale od poczatku....

Jest godzina 20:00, mnie juz kreci w dupie co mam robic, niewiem co ze soba zrobic, wiec biore kase i muwie matce ze juz ide na ta impreze i poszedlem sobie do kumpla z ktorym szedlem na impre i ktory mi zalatwial krazki, jestem u niego w chacie gadamy itd itd. no i decydujemy wyruszyc po 3 kumpla bierzemy go ze soba i na impreze, oni kupili cwiartke wodki wypili i doszlismy... jest godzina 21:30

za 30 min otwieraja eskulap... czekamy i widzimy znajomych.

 • Marihuana

To co przezylem dzis na miescie to totalna porazka. Tak nie przejaralem juz dawno. Zapalilem dzis po szkolce standardowo poloweczke na czterech. Byl spoxik klimat. Gdzies tak okolo 19.30 zdecydowalem sie na powrot do domu. Wysiadlem w centrum miasta przesiadajac sie na inny autobusik. Siedzac na murku pod sadem zaczalem sobie wkrecac, ze czuje sie coraz gorzej. W sumie to nie wiem, czy o byl tylko wkreciol, czy prawda.... w kazdym razie czulem sie coraz gorzej. Ostro napierdalal mnie brzuch. W pewnym momencie poczulem, ze to juz nie zarty i czuje sie na parwde fatalnie.

 • MDMA (Ecstasy)

hmmm ja jestem klijetka ktora uwielbia imprezki techniczne...no i jakby nie bylo na takich imprach drops idzie w ruch... pewnego razu udalam sie na mocno skrecona imprezke razem z moja najlepsza kumpelka ktora wlasnie wtedy namowilam na dropa...to byl jej 1 krażek w życiu...tylko miala najlepsza jazde nie mogla go polknac...bi niby jej sie zatrzymywal w przelyku..wiec G.