Około północy, leniwie oglądając filmiki w internecie, pomyślałem, 'czemu nie?'. Dzień miał się już ku końcowi, nie miałem żadnych planów na następnych kilka dni, a ostatnia paczka acodinu spoglądała na mnie z szuflady już od jakiegoś czasu. Sięgnąłem po nią, skoczyłem do kuchni po wodę i pięć minut później czekałem niecierpliwie na efekty. Niestety ten środek ładuje się dość długo, więc postanowiłem w tym czasie obejrzeć jakiś film. Specjalnie przygotowana na tą okazję luźna komedyjka wprawiała mnie w jeszcze bardziej pozytywny nastrój i odwracała uwagę od oczekiwania.
Norwegię zalewają narkotyki z Ameryki Południowej? Historyczny przemyt nad fiordami
Norweski Urząd Celny (Tolletaten) ujawnił dane dotyczące przemytu nad fiordami. W 2023 roku służby przechwyciły rekordowe ilości kokainy. Wzrósł także problem wykorzystania przesyłek pocztowych w celu przekazywania nielegalnych substancji.
Kategorie
Źródło
Odsłony
66Norweski Urząd Celny (Tolletaten) ujawnił dane dotyczące przemytu nad fiordami. W 2023 roku służby przechwyciły rekordowe ilości kokainy. Wzrósł także problem wykorzystania przesyłek pocztowych w celu przekazywania nielegalnych substancji.
Celnicy nigdy wcześniej nie skonfiskowali więcej kokainy niż w 2023 roku. W ciągu minionych 12 miesięcy przechwycono 2,3 tony narkotyku. To więcej niż norweska służba celna przejęła łącznie przez ostatnie 10 lat. Do największych akcji doszło w konterze zlokalizowanym w stołecznym porcie oraz jednej z hurtownii. Kokainę próbowano przemycić także poniżej linii wodnej jednego ze statków w Husnes (Vestland). – Import kokainy stanowi główne i rosnące zagrożenie. Produkowane są ogromne narkotyku, szczególnie w Ameryce Południowej. Widzimy, że przemytnicy korzystają z legalnych metod transportu. Przemyt odbywa się zazwyczaj drogą morską w kontenerach – wyjaśnia Øystein Børmer, dyrektor Urzędu Celnego.
Narkotyki transportowane są z Ameryki Południowej bezpośrednio do Norwegii lub za pośrednictwem europejskich portów. Gwałtownie wzrosła także ilość marihuany przechwytywanej w przesyłkach pocztowych i kurierskich. W 2023 roku skonfiskowano ponad 100 kg, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2022 roku. Haszysz i konopie indyjskie przesyłane są głównie z Kanady i USA.
W 2023 roku o 40 proc. wzrosła liczba konfiskat przedmiotów niedozwolonych w Norwegii przez wzgląd na możliwość szerzenia przemocy. Wśród 1288 elementów dominowały noże. W paczkach znaleziono także pałki, gaz pieprzowy, rękawice bojowe itp. W 2023 roku celnicy skonfiskowali około 189 700 przedmiotów, które podrabiały znane marki. Od 2014 roku funkcjonariusze nigdy nie przejęli więcej niż 69 tys. tego typu towarów rocznie.
W 2023 roku norweskie służby odnotowały także próby przewiezienia przez granicę silnie uzależniających substancji. Jako przykład podają konfiskaty nitazenu. W ciągu minionych 12 miesięcy dokonano siedmiu przejęć środka 1000 razy silniejszego od morfiny. To więcej niż przez cztery ostatnie lata.