Niemcy: niepokojące dane na temat uzależnień od benzodiazepin i innych lekarstw

Od 4 do 5 procent często przepisywanych w Niemczech lekarstw może uzależniać pacjentów. Najgroźniejsze są środki przeciwbólowe i nasenne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.dw.com
epd / Andrzej Pawlak

Odsłony

376

Jak wynika z najnowszego raportu na temat narkomanii i uzależnień opracowanego w Niemieckiej Centrali ds. Uzależnień stow. zarej. (DHS), od 4 do 5 procent popularnych lekarstw, często przepisywanych pacjentom, może prowadzić do uzależnień.

Niechciane skutki uboczne

Odnosi się to zwłaszcza do środków uspokajających i nasennych z grupy leków benzodiazepinowych oraz podobnych do nich pod względem chemicznym leków przeciwbólowych oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy.

W raporcie na rok bieżący eksperci Niemieckiej Centrali ds. Uzależnień stwierdzają, że od 30 do 50 procent tych lekarstw, wydawanych wyłącznie na podstawie ważnej recepty lekarskiej, przepisywanych jest pacjentom nie po to, żeby przeciwdziałać określonym skutkom chorób przewlekłych, tylko w celu uniknięcia pojawienia się u nich zespołu abstynencyjnego.

Środki nasenne i uspokajające mogą prowadzić do uzależnienia już po kilku tygodniach ich przyjmowania także wtedy, gdy stosuje się je w małych dawkach. Dzieje się tak dlatego, że organizm pacjenta szybko przyzwyczaja się do ich kojącego oddziaływania na mózg. Eksperci DHS oceniają liczbę osób uzależnionych w Niemczech od leków benzodiazepinowych na 1,2 do 1,5 miliona.

Czteropunktowy program ratunkowy

Mając to na uwadze, Niemiecka Centrala ds. Uzależnień opracowała specjalny, czteropunktowy program pozwalający pacjentom ograniczyć ryzyko związane z przyjmowaniem lekarstw z tej grupy.

Zaleca się im przyjmowanie leków benzodiazepinowych tylko wtedy, gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względów medycznych i nie ma ich zamienników.

Po drugie, takie leki należy przyjmować w możliwie najmniejszym stężeniu w ścisłym prozumieniu z lekarzem i pod jego stałą kontrolą.

Po trzecie, okres przyjmowania lekarstw z tej grupy powienien być jak najkrótszy, bo już po trzech/czterech tygodniach mogą one doprowadzić do uzależnienia się od nich.

I wreszcie, po czwarte, lekarstw tego typu nie wolno odstawić natychmiast, ponieważ wywołuje to reakcję szokową w organizmie, tylko stopniowo ograniczać ich dawkę pod kontrolą lekarza.

Z dodatkową pomocą pacjentom pospieszyli lekarze z kliniki w Soest, specjalizującej się w zwalczaniu uzależnień wywoływanych przyjmowaniem leków benzodiazepinowych. Opracowali specjalny test pozwalający ocenić pacjentom samodzielnie, czy i w jakim stopniu ich organizm jest uzależniony od tych lekarstw. Test jest dostępny w Internecie i pozwala śledzić na bieżąco poziom zagrożenia w związku z przyjmowanymi lekarstwami.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25
 • MDMA
 • MDMA (Ecstasy)
 • Pozytywne przeżycie

Z chłopakiem i przyjaciółmi, sobota wieczór, jezioro Piaseczno, pole namiotowe na łonie natury, podekscytowanie i pozytywne nastawienie

Wszystko miało miejsce pewnej sobotniej nocy, na pięknym łonie natury i totalnym odosobnieniu. Moja przygoda z psychodelikami i empatogenami zaczęła się już jakiś czas temu, jednak nigdy nie dane mi było przeżyć tego w innym miejscu niż miasto. Dlatego wspólnie ze znajomymi zdecydowaliśmy się na weekendową wycieczkę daleko za miasto. Wybór padł na Pojezierze Brodnickie, a konkretnie jezioro Piaseczno, co zostało wybrane kompletnie przypadkowo.

 • Metkatynon
 • Metkatynon (Efedron)
 • Tripraport

dom, komputer, praca z ojcem, dzień przed wyjazdem, humor dopisywał.

Jako że w dziale Stymulanty nie ma żadnego trip-reportu dotyczącego metkatynonu, a mam właśnie wolną chwilę i chęć do pisania, przedstawię co i jak. Opis dotyczy najsilniejszego działania metkatu, jakiego doświadczyłem.

 • Marihuana
 • Metoksetamina
 • Pozytywne przeżycie

4 osoby brały to, co ja, dwie tylko jarały. Pokój w małym mieszkanku, muzyka z laptopa, na początku Carbon Based Lifeforms, później nie ogarniałam i puszczałam swoją na słuchawkach. Wczesny, jasny wieczór. Na początku nie byłam przekonana, ale jak zajarałam, to się wyluzowałam. Nawet nie byłam jakoś specjalnie podekscytowana. Po prostu wciągnęłam i dałam się ponieść. Świeciło ciepłe, wieczorne światło, bardzo ciepło było. Czasem wręcz zbyt duszno, zwłaszcza jak towarzysze zaczęli jarać fajki.

08.06.2011

Jak wciągaliśmy, to już byliśmy nieźle zbakani, nie byłam pewna czy brać, bo nie wiedziałam jak to zadziała. Ale jeden z współćpaczy już tego próbował i polecał, więc lusterko poszło w ruch.

Godz ok. 19, jasno jeszcze było. Może 18:30.

 • Amfetamina

A to moja przgoda.. Poniedzialek rano, dwoni telefon. "Jedziesz do

Gdyni?"-slysze. Pytanie! Pewnie ze jade. Takie wyjazdy to lubie.

Spontan. Szkolke sie oposci, to pewne, ale co tam.. Biore ze soba

sztuczke zielonego, szklana tubke, prawo jazdy, plastykowy pieniadz I

w droge!

Jedzie nas w sumie trzech, ja jako "zapasowy" kierowca. Firmowy

Nissan wiezie nas przez ulice stolicy - kierunek polnoc. Wieziemy

jakies duperele do filli firmy w Gdansku, zreszta cel podrozy

randomness