Niemcy: Narkotyki zabijają coraz więcej ludzi

Liczba zgonów wywołanych narkotykami wzrosła w ubiegłym roku w Niemczech blisko o jedną szóstą.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

www.dw.com/pl
epd/pedz
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

50

O 15,5 procent wzrosła w ubiegłym roku w Niemczech liczba zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków. Podczas gdy w 2020 roku zmarło z tego powodu 1 581 osób, w 2021 roku odnotowano 1 826 zgonów - ogłosił w poniedziałek w Berlinie pełnomocnik rządu federalnego do spraw narkomanii Burkhard Blienert (SPD). Liczba zgonów rosła nieprzerwanie już w poprzednich latach.

Tragiczne dane

Blienert był wstrząśnięty z powodu rosnącej liczby zgonów spowodowanych narkotykami. „Pomoc i wsparcie, leczenie i poradnictwo muszą docierać do ludzi szybciej i bardziej bezpośrednio", zaapelował. Prowadzenie polityki antynarkotykowej, takiej jak dotychczas, nie jest jego zdaniem możliwe.

Podobnie jak w ubiegłych latach, główną przyczyną zgonów było zażywanie heroiny i innych opioidów lub ich połączeń z innymi substancjami. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba zatruć z powodu przedawkowania heroiny wzrosła o 50 procent, a z powodu zażywania opioidów nawet o 167 procent. Wyraźnie wzrosła także liczba zatruć amfetaminą, metamfetaminą oraz kokainą.

Szybsza pomoc

„Ponieważ osobom dotkniętym problemem narkotykowym trudno jest wyjść z uzależnienia, pomoc dla nich, poradnictwo i ich ochrona muszą być finansowane w sposób stały i niezawodny” - podkreślił Blienert. „W obliczu tych tragicznych danych jest oczywiste, że należy umożliwić i rozszerzyć działania, które pomagają ratować życie" - dodał.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Ketamina

Set&Setting – impreza dubstepowa, potem tripowe wnętrze mojego samochodu, świętujemy mój powrót do domu.

Exp – LSD, LSA, 2-CE, grzyby psylocyby, kokaina, amfetamina, metkatynon, mefedron, morfina, fentanyl, kodeina, MDMA, DXM, MJ, benzydamina i inne które w głowie mi się nie mieszczą (albo usilnie chcą z niej uciec).

Wiek – 22

Lady A wymyśliła nam dawkę na pierwszy raz po 1 mg na głowę. Udało mi się ‘zorganizować’ jedynie 1,6 mg w sumie. Na szczęście.

  • Kodeina
  • Uzależnienie

Wszystko zaczynało się jak u każdego.

Pierwszego razu z kodą (thiocodin) to nawet nie pamiętam, ale wiem że nie urzekła mnie swoim działaniem, wtedy wolałem DXM ale po jakiś 6 m-c znudził mi się i postanowiłem troszkę bardziej zabawić sie z kodeiną.

  • Dekstrometorfan
  • Kodeina
  • Marihuana
  • Marihuana
  • MDMA
  • Przeżycie mistyczne

Codzienna depresja

Kilka słów wstępu

 Jakiś czas temu dodałem raport opisujący moje delirium i podróże kosmiczne pod wpływem DXM. Raport niesamowity i niewiarygodny  - jestem przekonany, że wielu czytających uważa, iż po prostu sobie to wszystko zmyśliłem. Również tym razem zabiorę Was na chore ścieżki mojego skrzywionego umysłu i mam nadzieję, że spodoba się Wam ta podróż.

  • LSD-25

Substancje: amfetamina - dwie kreski - tak akurat, marihuana - dwa blanty, 0,5 kartona - nie jestem pewna, czy to było LSD, może ważka, może DOC. W każdym razie sprzedane jako kwas, więc niech będzie.

S & S: zima, mieszkanie kumpli/krakowskie knajpy/wielki kawał krakowa [z buta]

Współtripujący: M. i G.

Wiek, waga: 19 lat, 63 kg

Doświadczenie (wtedy): Marihuana, haszysz, amfetamina, DXM, extasy, M. - tak jak ja, G. - więcej