Nielegalne papierosy w Polsce to już praktycznie przeszłość. Potwierdzają to wyniki badania

Systematycznie, już od co najmniej kilku lat, udział nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym w Polsce spada. Jest to możliwe dzięki kilku czynnikom. Po pierwsze – ogromną rolę pełnią tu służby mundurowe. Funkcjonariusze coraz skuteczniej ścigają akcyzowych przestępców i udaremniają przemyt. Ze służbami współpracują zresztą również firmy tytoniowe, które starają się wspomóc wysiłki na rzecz ograniczenia szarej strefy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Bezprawnik
Edyta Wara-Wąsowska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

39

Niejednokrotnie poruszałam już na łamach Bezprawnika kwestię szarej strefy tytoniowej w Polsce. Na uwagę zasługiwał m.in. fakt systematycznego spadku udziału nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym w naszym kraju. Teraz jednak padł prawdziwy rekord – okazuje się, że w 2022 r. udział ten wyniósł zaledwie 5,35 proc. To najniższy wynik w historii badań Almares, co pokazuje skuteczność działań państwa w tym zakresie. Duży wpływ miał też bez wątpienia wybuch wojny w Ukrainie.

Szara strefa tytoniowa najmniejsza w historii

Systematycznie, już od co najmniej kilku lat, udział nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym w Polsce spada. Jest to możliwe dzięki kilku czynnikom. Po pierwsze – ogromną rolę pełnią tu służby mundurowe. Funkcjonariusze coraz skuteczniej ścigają akcyzowych przestępców i udaremniają przemyt. Ze służbami współpracują zresztą również firmy tytoniowe, które starają się wspomóc wysiłki na rzecz ograniczenia szarej strefy.

Po drugie – uszczelniona została granica z Białorusią i Ukrainą; to właśnie ze wschodu pochodziła ogromna część nielegalnych wyrobów tytoniowych. Dodatkowo w ostatnich latach cena papierosów na Białorusi i w Ukrainie znacząco wzrosła, co przełożyło się na spadek opłacalności przemytu. Bez wątpienia spory wpływ na ograniczenie szarej strefy w ostatnich miesiącach miał też wybuch wojny w Ukrainie.

Jak zatem udział nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym w Polsce przedstawia się na ten moment? Z najnowszego badania Instytutu Doradztwa i Badania Rynku Almares przeprowadzonego na zlecenie wszystkich czterech międzynarodowych firm tytoniowych wynika, że w 2022 r. wyniósł on zaledwie 5,35 proc. – i jest to najniższy wynik w historii tego badania. Niższy udział nielegalnych papierosów idzie w parze z wyższymi wpływami do budżetu z tytułu akcyzy z wyrobów tytoniowych. W zeszłym roku do budżetu trafiło 25,57 mld zł. Dla porównania – w 2021 r. było to 23,04 mld zł, czyli aż o 11 proc. mniej.

Jednocześnie wzrosła też sprzedaż legalnych papierosów. Z danych przemysłu tytoniowego wynika, że w Polsce sprzedano łącznie w zeszłym roku 49,39 mld sztuk papierosów; w 2021 r. było to 45,55 mld zł. Można też łatwo zauważyć korelację między spadkiem udziały nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym, a wzrostem sprzedaży legalnych wyrobów.

Mapa akcyzowa ma pewne mankamenty, ale dobrze, że w ogóle jest

Teoretycznie dalszemu obniżaniu szarej strefy tytoniowej w Polsce mogła przeszkodzić tzw. Mapa Akcyzowa – czyli 5-letnia mapa podwyżek wyrobów tytoniowych. Mogłoby się bowiem wydawać, że wzrost akcyzy (a wraz z nim – podwyżka cen wyrobów tytoniowych) może negatywnie wpłynąć na starania obniżenia udziału nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym. Nic takiego na szczęście się nie stało; można jednak przypuszczać, że gdyby akcyza na same papierosy wzrosłaby mocniej (ostatecznie stanęło na 10 proc.), to rezultaty mogłyby być inne. Wciąż jednak może dziwić np. nieproporcjonalnie wyższy wzrost akcyzy np. na wkłady tytoniowe do podgrzewania, uznawane za mniej szkodliwe od papierosów.

Pozostaje mieć zatem nadzieję, że szara strefa tytoniowa albo będzie nadal maleć, albo przynajmniej utrzyma się na podobnym poziomie – co z pewnością pozytywnie przełoży się chociażby na wpływy do budżetu państwa.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Hej! Chciałbym się podzielić z wami moimi porzeżyciami po zeżarciu kwasika...

Zresztą muszę nadmienić, że LSD to jest to co najbardziej mi odpowiada. Kwadraty żrę jush jakiś czas i od pierwszego razu pokochałem je... :)))))))))))

W jednym z trip reportów na Neuro Groove przeczytałem ze Bóg przekazł ludziom LSD poprzez ręce p. Hoffmana, aby zobaczyli jaki naprawdę jest świat... To prawda, LSD to furtka do prawdziwego świata.

  • Pierwszy raz
  • Skopolamina

Nastawienie na miłe doświadczenie. Wieczór, ciemny pokój. Światła monitorów i miasta.

Komplikacje z bankiem doprowadzały dosłownie do szału, ale w końcu po prawie tygodniu zmagań się udało. Czekam na przesyłkę. Mimo wszystko mam ochotę coś zaćpać. Pada na Skopolaminę. 
Biorę psa na smycz i wybieram się do apteki. Mimo nieprzespanych ponad trzydziestu godzinach czuję się w porządku. Za Buscopan płacę ponad 13 zł, nastawiona jestem całkiem pozytywnie, ale mam wątpliwości, że może nie zadziałać. Wtedy będę się przeklinać, że nie kupiłam 2 paczek DXM. Mniejsza o to.  

  • Marihuana
  • Oksybutynina
  • Pierwszy raz

Dom, później dwór i dom kumpla. Grudzień 2013, za oknem pada sobie śnieg, jest sobota. Nastrój dobry, chęć przetestowania czegoś nowego dodawała mi tyko zachwytu i coraz większej ciekawości efektów.

Trip raport był pisany na bieżąco. W domu znalazłem lek o nazwie "Driptane" zawierający oksybutyninę 5mg w tabletce.

Szybka googlownica, okazało się że substancja nie jest zbyt popularna wiec trzeba ją sprawdzić. Postanowiłem, że przetestuję ją następnego dnia.

12.49: Zarzucenie 3 tabletek Driptane (3x5mg), popite herbatą, zaraz po tym zjadłem obiad.

13.14: Odczuwam lekko zmieniony wzrok, obraz nieco się rozmazuje. Patrząc na zieloną ścianę mam wrażenie, jakby falowała.

  • 4-HO-MET

Wiek 34. Waga 65.

Doświadczenie: kofeina, etanol, nikotyna, MJ, LSD, psilocybe, amfa, Pixy?, Datura, Dragonfly, Pachanoi, kanabinole syntetyczne?, 4-HO-MET, 5-MeO-MiPT

randomness