Nic co zabronione nie jest im obce

CHRZANÓW. Patologie wśród nieletnich

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Krakowska

Odsłony

2886

Papierosy, alkohol, narkotyki - z dostępem do nich młodzież nie ma żadnego problemu, choć mogłoby się wydawać, że mieć powinna. - W Chrzanowie są sklepy, gdzie nieletni bez problemu może kupić alkohol. Wiem to od nich samych. Mimo moich interwencji, nie jak kuratora, ale jako zwykłego obywatela, że w tych sklepach nic się nie zmieniło - mówiła kurator sądowa Kazimiera Skowrońska na połączonym posiedzeniu trzech chrzanowskich komisji Rady Miejskiej.

Okazuje się że właśnie alkohol i papierosy to używki, po które najczęściej sięgają nieletni. Zdaniem specjalistów w dużej mierze jest to efekt swoistego przyzwolenia rodziców.

U cioci na imieninach

- Niektórzy rodzice pozwalają już kilkuletniemu dziecku skosztować szampana czy piwa np. podczas imienin u cioci. Tak się zaczyna - tłumaczyła Małgorzata Baniak z zespołu ds. patologii nieletnich w chrzanowskiej Komendzie Powiatowej Policji.

Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród gimnazjalistów wynika, że trzy czwarte z nich miało kontakt z alkoholem. Najbardziej chodliwym wśród małolatów alkoholem jest piwo, zapewne z racji niskiej ceny, następnie wino, dopiero potem alkohole wysokoprocentowe. Gimnazjaliści zapytani w ankietach, gdzie zwykle zaopatrują się w alkohol, odpowiedzieli, że najczęściej w sklepie bądź od kumpli. Bywa również, że na melinie.

Czasami picie nie kończy się na jednym piwie. Małgorzata Baniak podała przykład (sprzed kilku lat) pewnej ośmioletniej dziewczynki, która sprzed sklepu została zabrana do szpitala w stanie alkoholowego upojenia. I choć w Chrzanowie, podobnie jak gminach sąsiednich, chyba nie ma szkoły, w której nie były realizowane różnego rodzaju zajęcia i akcje z dziedziny profilaktyki antyalkoholowej, na podstawie wyników ankiet można mniemać, że ich efekt jest niewystarczający.

W tym roku do chrzanowskiego sądu wpłynęły 3 akty oskarżenia przeciwko sprzedawcom, u których nieletni kupili alkohol. Wkrótce trafi kolejny, czwarty. Handlowcy są oskarżeni o sprzedanie nieletnim wódki i piwa. Za ten naruszenie przepisów art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości grozi im kara grzywny.

Biorą z ciekawości

W ostatnich latach na terenie powiatu chrzanowskiego nabrzmiały stał się również problem zagrożenia narkotykowego. Na naszych łamach podawaliśmy już wyniki badań przeprowadzonych przez wydział socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Wynika z nich, że aż sześćdziesiąt procent uczniów klas trzecich i czwartych gimnazjów w Chrzanowskiem otrzymało propozycję zażycia narkotyku. Co trzeci z tego grona skorzystał z niej. Dla porównania - w powiecie krakowskim z propozycją zażycia narkotyku spotkało się 51 procent ankietowanych. 30 procent z tej grupy sięgnęło po narkotyk.

Wedle wyników badań, na terenie powiatu chrzanowskiego zagrożenie narkotykowe należy do największych w województwie. Aż 59 procent młodzieży z powiatu chrzanowskiego stwierdziło, że dostępność do narkotyków jest tu łatwa lub bardzo łatwa.

Dlaczego młodzież sięga narkotyki? Odpowiedzi udzielane na to pytanie w ankietach były następujące: z ciekawości, bo częstują, bo nie można być innym. Pewien odsetek ankietowanych podał jako powód zażycia narkotyku - problemy z nauką.

Skala problemu, wyłaniająca się z ankiet, wygląda przerażająco. Ale czy nie jest przesadzona? - zastanawiali się niektórzy uczestnicy posiedzenia. W każdym razie nie ma ona odzwierciedlenia w liczbie spraw, które trafiają do sądu. W zeszłym roku do chrzanowskiego sądu wpłynęło dziesięć spraw narkotykowych dotyczących nieletnich. Głównie chodziło w nich o używanie narkotyków bądź ich posiadanie. Tylko jedna sprawa (zresztą jeszcze niezakończona) dotyczyła rozprowadzania narkotyków.

Były milicjant i geniusze III RP

Radnych uczestniczących w spotkaniu poświęconym patologiom wśród młodzieży mocno zaniepokoiły usłyszane dane. Próby dokonania ich oceny (dodajmy - oryginalnej oceny) podjął się radny SLD - Jerzy Janeczek - emerytowany milicjant. Za wzór podał on czasy sprzed około dwudziestu lat, gdy profilaktyka - jak stwierdził - nie polegała na przeprowadzaniu ankiet, ale na częstych spotkaniach rodziców i młodzieży z milicją, przedstawicielami sądu i prokuratury. To ponoć przynosiło efekty.

- Ale jak nastała nowa Polska, to się narodzili "geniusze" i odebrali policji np. możliwość inwigilowania - ubolewał były funkcjonariusz MO.
Agnieszka FILIPOWICZ

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

wluczykij (niezweryfikowany)
"uczniów klas trzecich i czwartych gimnazjów w Chrzanowskiem" czwarty rok to pewnie nauka o historii chrzanowa :)
kołaczny (niezweryfikowany)
widze ze w gazecie krakowskiej to ciekawe artykuly ludzie pisza;)nic nowego,nic poruszajacego,historie stare jak swiat:)zawsze byli tacy co lubili sie zwarzyc alko i nie ma powodu robic z tego halo:)ale kiedys,za gierka to tego nie bylo,swiecilo slonce,dzieci sie uczyly,a ludziom zylo sie dostatniej-przekonuje byly funkcjonaiusz MO:)sprawdzone żrodlo,takiemu to mozna zaufac:)inwigilacja:)dobre:)pozdro
towarzysz x (niezweryfikowany)
ooo... niemoga nas inwigilowac... biedactwa... tak mi ich szkoda...
DOMAN (niezweryfikowany)
&quot;W Chrzanowie są sklepy, gdzie nieletni bez problemu może kupić alkohol&quot; <br> <br>CZLOWIEKU TAKIE SKLEPY SA WSZEDZIE!!!
Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Przeżycie mistyczne

Las, środek nocy, podekscytowanie.

POCZĄTEK:
Zaopatrzyłem się w 6 gram filtrowanego C19H24N3O, oraz 15 tabletek po 30mg dekstrometorfanu na jedną tab, a dodatkowo kupiłem słuchawki i pobrałem muzykę satanistyczną by lepiej wkręcić halucynacje. Plan był prosty, około 20 przejdziemy się do lasu i tam mamy spędzić całą noc. Wraz z Moimi dwoma kompanami Krzysiem & Damianem (imiona zmienione) byliśmy zadowoleni. Krzyś miał przy Sobie dodatkowo dopalacze z kanna ab-pinaca, ustaliliśmy że Krzyś bierze dopalacze a my C19H24N3O (+ Ja dodatkowo te 15 tabletek).

  • 2C-P
  • 5-HTP
  • MDMA (Ecstasy)
  • Miks

SET: poczucie dobrze spełnionego obowiązku po pracy i udanym spotkaniu z koleżanką; brak większych oczekiwań co do substancji, ciekawość i chęć dobrej zabawy; chęć przeżycia tripa z kolegą (S.) o podobnej do mojej mentalności; SETTING: pokój obstawiony sprzętem audio i samochodowym; piwnica w bloku; osiedle; śmietnik na elektrośmieci

Spisał C.

Uczestnicy:
S.: mentalny hippis, który urodził się 30 lat za późno. lubi sprzęt audio i samochody. 20 lat.
C.: miłośnik muzyki, technologii i łączenia muzyki z technologią. lubi rozkminiać. 20 lat.
K., B., A.: nie znam ich za dobrze więc nie będę opisywał

Substancje:
S., C.: 2C-P (5mg), esctasy (140mg)
S., K., B., A.: etanol (S. tylko na początku)
S., K., B., C.: 5-HTP
S., B.: opalanie lufy (1 buch)
K.: resztka kartonu 2C-P, prawdopodobnie 1mg

 

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Sam w pokoju, oczekiwałem stanu podobnego do upojenia alkoholowego. Nic mnie nie rozpraszało, było miło, spokojnie, muzyczka.

Jestem w domu, po dość męczącym dniu, postanowiłem spróbować czegoś nowego. Pierwszy raz biorę coś z apteki.

22:02 — 105mg kodeiny.

22:35 — 45mg kodeiny.

Tabletki „Thiocodin” 1 sztuka — 15mg. (łącznie 10 sztuk).

 

  • Powój hawajski

Chociaż minęło już sporo czasu od tamtej jazdy pamiętam ją w miarę

dokładnie (tzn. te momenty, które pamiętam : )) Zacznę od tego, że

nasiona kupiłem w Budynku AR w Krakowie (ktoś dał ten namiar w

komentarzach do opisu powoju). Zowią się Heavenly Blue i jest ich 3 g

w opakowaniu (90-100 szt.), cena 2,20. Wysypałem zawartość trzech

paczek do młynka do kawy. Niestety młynek okazał się za cienki, a

nasiona za twarde, więc zalałem je wrzątkiem (nie w młynku of

randomness