REKLAMA
Nawet do 500 mg kofeiny w puszce napoju energetyzującego

W Europie już ponad 30% osób w wieku od 12. do 17. roku życia regularnie pije napoje energetyzujące. Są jednak kraje, w których sprzedaż napojów energetyzujących jest zakazana.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Rynek Aptek
Wojciech Kuta

Odsłony

929

W Europie już ponad 30% osób w wieku od 12. do 17. roku życia regularnie pije napoje energetyzujące. Są jednak kraje, w których sprzedaż napojów energetyzujących jest zakazana.

Jak zauważyła podczas krakowskiej konferencji "Kardiologia Prewencyjna 2015" (Kraków, 20-21 listopada) dr Anna Budaj-Fidecka z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pęd do bycia szczupłym i możliwie najbardziej sprawnym fizycznie powoduje, że sięgamy nie tylko po suplementy diety, ale także po napoje energetyzujące oraz środki mające ułatwić odchudzanie.

- Niektóre napoje energetyzujące zawierają m.in. kofeinę, taurynę czy guaranę. Są jednak rejestrowane jako suplementy diety, dlatego nie podlegają szczegółowym badaniom i kontroli przed dopuszczeniem do obrotu - zaznacza kardiolog.

Podkreśla, że mamy już do czynienia, nie tylko zresztą w Polsce, ze swoistą epidemią spożywania tych napojów. Jeden z bardziej popularnych tego typu produktów sprzedał się w 2014 r. w liczbie ok. 2 miliardów puszek.

- Od 2010 r. obserwujemy dramatyczny wzrost liczby doniesień o działaniach niepożądanych tych napojów. Wiąże się to między innymi z wysoką zawartością kofeiny w wielu z tych produktów, nawet do 500 mg na puszkę - mówi dr Budaj-Fidecka.

Dodaje, że w przeciwieństwie do kawy, nawet do mocnej, którą z reguły pijemy powoli, napoje energetyzujące wypijamy bardzo szybko, co przyspiesza ich działanie.

Kardiolog zaznacza, że jest już sporo prac naukowych, wskazujących na negatywne skutki regularnego spożywania substancji zawartych w tych napojach; są to, m.in.: arytmia serca, wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia funkcji śródbłonka, skurcze naczynia wieńcowego, a także wzrost insulinooporności (co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2), wzrost poziomu lęku i napięcia, zaburzenia funkcji poznawczych, nieodwracalna utrata szkliwa w uzębieniu.

Dr Budaj-Fidecka przytoczyła dane, według których w Europie już ponad 30% osób w wieku od 12. do 17. roku życia regularnie pije napoje energetyzujące. Spożywa je też większość studentów przed sesjami egzaminacyjnymi.

Oceń treść:

Average: 10 (2 votes)

Komentarze

obiektyw (niezweryfikowany)
chyba o jedno zero im sie pomylilo w tym 500 :D przy takiej dawce to czlowiek zamiast chodzic to truchta, przerabialem to kiedys na tabletkach termo speeda, przypadkiem... :) gdyby taka dawka kofeiny byla w puszce to mlodziez zatarla by plytki w szkolach do ktorych chodzi... :D
Krzysiek (niezweryfikowany)
Normalne puszki maja ~30mg/100ml, przy rozmiarze 250 ml to daje 80-90mg. Sa jednak mocniejsze napoje po 60-80mg/100ml i w dodatku sa półlitrowe, co daje juz prawie 500mg. Co jak co, napewno im sie o 0 nie pomylilo
randomness