REKLAMA
Narkotyki i wypadek syna policjanta. Zginął pieszy. "Sprawca jest na wolności, dobrze się bawi"

Choć pan Wiesław szedł prawidłową stroną drogi, a Marcin A. kierował pod wpływem narkotyków, to niemal dwa lata po wypadku kierowca nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Polsat News "Interwencja"
ml/luq

Odsłony

165

Syn policjanta z Głubczyc spowodował śmiertelny wypadek samochodowy, w którym zginął pieszy. Choć pan Wiesław szedł prawidłową stroną drogi, a Marcin A. kierował pod wpływem narkotyków, to niemal dwa lata po wypadku kierowca nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

21 września 2015 roku na zawsze zmienił życie rodziny państwa Szmitów z Głubczyc na Opolszczyźnie. Wówczas 51-letni pan Wiesław wyszedł na wieczorny spacer ze swoim psem. Nagle uderzyło w niego rozpędzone auto.

"Mówił jeszcze, że nikomu nic się nie stało"

- Wypadło z lekkiego łuku, uderzyło w skarpę i odbiło się, uderzając w mojego tatę. Tata znalazł się aż na środku skrzyżowania – wspomina w rozmowie z reporterem "Interwencji" Ewa Szmit, córka pana Wiesława.

Świadkiem wypadku była Krystyna Borek. Kobieta twierdzi, że kierowca nawet nie pomyślał o udzieleniu ofierze pomoce. - Nic. Mówił jeszcze, że nikomu nic się nie stało - opowiada.

Sprawcą tragedii okazał się 19-letni Marcin A. - syn naczelnika wydziału prewencji i ruchu drogowego miejscowej policji. Rodzina twierdzi, że mężczyzna pojawił się w miejscu wypadku, mimo że nie był wówczas na służbie.

- Pojawił się ojciec sprawcy, po cywilnemu. Wziął do radiowozu syna, sprawcę i długo z nim rozmawiał - twierdzi Ewa Szmit, córka pana Wiesława.

"Tata był poturbowany od stóp do głowy"

- Nie wiem nic na temat tego, żeby naczelnik rozmawiał z synem w radiowozie - odpowiada Agata Aleksiejewicz z policji w Głubczycach.

- Obrażenia były bardzo rozległe. Tata był poturbowany od stóp do głowy. Później rozmawialiśmy z lekarzem, mówił, że pierwszy raz widział tak poturbowanego człowieka, jakby zderzył się z TIR-em - wspomina Ewa Szmit.

Pan Wiesław trafił do szpitala w Opolu. Nie odzyskał już przytomności. Trzy dni później zmarł. W wypadku został również ranny pasażer, który jechał samochodem z Marcinem A.

- Tydzień po zdarzeniu poszłam na miejsce i znalazłam dużo części samochodu, m.in. reflektor, ale też telefon komórkowy – twierdzi Ewa Szmit.

- Prokurator wydał policji polecenie, żeby następnego dnia przeprowadzić oględziny. Musieli niedokładnie przeprowadzić te oględziny. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – mówi Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Nie przesłuchano istotnych świadków

Ze sprawy wyłączyła się policja i prokuratura z Głubczyc. Śledztwo przejęli śledczy z Kędzierzyna-Koźla oraz Biuro Spraw Wewnętrznych, czyli tak zwana policja w policji. Mimo to, zdaniem rodziny, pojawiło się wiele nieprawidłowości. Między innymi nie przesłuchano istotnych świadków wypadku. M.in. Krystyny Borek, naocznego świadka wypadku, która wezwała na miejsce policję. - Nikt do mnie nie przyszedł – twierdzi kobieta.

Reporter: dlaczego wówczas nie rozpytano, nie spisano wszystkich świadków?
Agata Aleksiejewicz z policji w Głubczycach: a skąd ta informacja?
Reporter: od tych ludzi, którzy byli naocznymi świadkami. I mówią, że nikt do nich nie przyszedł, nie podszedł.
Aleksiejewicz: być może ci świadkowie nie mają nic do powiedzenia w tej sprawie.
Reporter: a skąd wiecie jak ich nie przesłuchaliście?
(chwila ciszy)
Reporter: nie jest mi pani w stanie odpowiedzieć na to pytanie?
Aleksiejewicz: nie, nie jestem.

- Dopiero na nasz wniosek prokurator zlecił badanie w kierunku narkotyków we krwi i wykryto, że sprawca był pod ich wpływem. To się działo dwa miesiące po wypadku – opowiada Ewa Szmit.

"Zero skruchy"

Sprawa trafiła do sądu, ale jak twierdzi rodzina pana Wiesława, ślimaczy się. Wzywana na kolejne dwie rozprawy policjantka, która była na miejscu wypadku dwukrotnie na procesie nie pojawiła się. Innym razem rozprawę należało odwołać z winy sądu. Dlaczego? Bo o terminie sprawy zawiadomiono złą prokuraturę.

Szukaliśmy Marcina A. w jego domu. Dziadek mężczyzny przekazał nam, że go nie ma i nie przekaże jego numeru telefonu.

Marcin A. zeznał w sądzie, że na kilka godzin przez wypadkiem przebywał w Krakowie, gdzie studiuje. I tam ktoś poczęstował go ciastkiem. I to w tym ciastku musiały być środki odurzające.

- Twierdził, że zaczął się dziwnie czuć. Przespał się w pociągu i wydawało mu się, że może prowadzić samochód – opowiada Ewa Kosowska Korniak z Sądu Okręgowego w Opolu.

- Modlę się o sprawiedliwość. Sprawca jest na wolności, dobrze się bawi i chodzi z uniesioną głową. Zero skruchy – podsumowuje Elżbieta Szmit.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • DOI

Substancja: DOI ( 2,5-dimetoksy-4-jodoamfetamina )

Dawka: 3,5 mg

Doświadczenie w fenetylaminach: XTC, amfetamina, 2C-E, 2C-I, 2C-

T-2, San Pedro.


Było to moje najgłębsze chyba doświadczenie z fenetylaminami.

Dzieliło się wyraźnie na trzy fazy. Pierwsza - wejście, mdłosci,

nieprzyjemne efekty, druga - natłok halucynacji i pozytywnych i

negatywnych efektów, przerost nad naszymi możliwosciami, trzecia

- stabilizacja. Trwało w sumie 16 h.  • Dekstrometorfan
  • Miks

Start: Mieszkanie kumpla, za oknem od paru godzin noc - ja trochę niepewny jak to bywa przed pierwszym razem. Czekamy godzinę na ewentualne skutki uboczne po czym opuszczamy lokal. Po próbie: Wędrujemy po mieście załatwić parę spraw (całość zajmuje nam jakieś 2h). Noc trwa w najlepsze, już trochę bardziej pewny siebie zapraszam kumpla do siebie. U mnie: Jesteśmy zrelaksowani i spokojni, a co więcej sami. Zaczynamy chill out przy cichej muzyce, pojedyncza lampka tworzy odpowiedni nastrój żeby zapomnieć o wszelkich zmartwieniach. Po wszystkim: Późną porą odprowadzam kumpla, nie ma prawie nikogo na ulicy, powiewa chłodem. Odkąd wyszliśmy z mojego mieszkania w słuchawkach rozbrzmiewa psychotrance (moje pierwsze zetknięcie z nim tak by the way), w drugą stronę idę sam - moją uwagę zwraca przede wszystkim muzyka i światła miasta.

Mówiąc szczerze to mój pierwszy taki artykuł, więc chyba najlepiej zrobię rozpoczynając go przedstawieniem krok po kroku jak się miała sytuacja "wtedy". Miejcie cierpliwość, a kto wie? Może znajdziecie tu nawet coś dla siebie.

Tego dnia prawie dwie godziny spędziłem na rozmowie z dziewczyną o niczym. Mrok nocy przecinają światła miasta, a my rozchodzimy się w swoją stronę - ona do domu i ja do domu. Ponieważ jednak nigdy się nie nudzę już w chwilę po rozejściu przychodzi do mnie sms od dobrego kumpla. 

"Wbijaj do mnie, mam niespodziankę."

  • Inne


Nazwa substancji: zapewne wysokiej jakości... haszysz

Poziom doświadczenia: za megaeksperta się nie uważam, ale powoli coraz bardziej rozsmakowuję sie w haszyszah i czuję się, że to moje kolejne hobby - o mój boże... ćpun!

Dawka: 0.3-0.4g haszyszu na 2 osoby, o.4g tytoniu odciąganego z nikotyny tytoniu, z fajki wodnej ale bez wody ;)

set & setting: prawie 1.5 dniowe przygotowanie i wielka chęć dokonania tego akurat w Tivoli :D.

efekty: raczej rekreacyjne przy pierwszym razie i duchowe przy drugim.

  • Inne
  • Pierwszy raz

Spontan. Nastawienie: mieszanka wielkiego przerażenia z jeszcze większą ciekawością. Start: piwnica w bloku Z, przejście długą drogą, dom T. Nastój: dobry, lekko przestraszona. Otoczenie: najlepszy przyjaciel (T) i jego kumpel (Z).

Lato, upał, oczekiwanie na ukochanego (był w Irandii). Nagle dzwoni telefon. T, ogarnia mnie, że ma coś dobrego i że chce pokazać mi coś czego nigdy pewnie nie będę miała okazji przeżyć. Jeśli chodzi o jakie kowiek doświadczenie na tamten czas to mogę powiedzieć, że często piłam alko i popalałam papierosy, więc ciężko było mi od razu zgodzić się na to by spróbować lub nie. Ciekawość jak zawsze zwyciężyła, było koło 20.30 więc poszłam szybko z domu by nikt mnie nie zatrzymał.