Narkofobia w Katowicach

Maciej Maciejewski, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, otrzymał naganę. Niedawno Maciejewski powiedział, że szkoły artystyczne kojarzą się z nielegalnymi używkami.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta.pl 2003-06-02

Odsłony

2267

W tegorocznym Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pojawiły się informacje, w których dzielnicach Katowic najwięcej młodzieży przyznało się do brania różnych środków odurzających. Z Programu wynikało, że do brania narkotyków przyznało się ponad 22 proc. młodych mieszkańców os. Tysiąclecia. Pełnomocnik stwierdził, że to prawdopodobnie przez działające tu szkoły artystyczne.

- One kojarzą się z używkami - mówił nam Maciejewski.

Przeciwko takiemu porównaniu zaprotestowała Irena Rączka, dyrektorka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych na Tysiącleciu. Wypowiedź Maciejewskiego dziwi również prof. Mariana Oslislo, prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowiach.

- To chyba jakiś absurd! Młodzi artyści nie mają nic wspólnego z narkotykami, po prostu skupiają się na swojej pracy. Narkomanów widzę w parkach, a nie w szkołach - mówi Oslislo. Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki.

- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo.

Dowiedzieliśmy się, że po naszym tekście Maciejewski został ukarany naganą przez prezydenta Katowic.

- Tak jest, ale nie widzę potrzeby, żeby to wyjaśniać - mówi Maciejewski. Piotr Uszok, prezydent Katowic, powiedział nam, że dokładnie ocenił całą sprawę.

- Należała się kara i koniec. Uczelnie i szkoły artystyczne tworzą w mieście pewien klimat i są potrzebne - mówi prezydent.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

wnuk witkacego (niezweryfikowany)
&quot;....Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki. &quot; <br> <br> &quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br> <br>yhy, akurat ;]
xil (niezweryfikowany)
&quot;....Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki. &quot; <br> <br> &quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br> <br>yhy, akurat ;]
TED (niezweryfikowany)
he he ,co drugi mój znajomy tu to deeler - choćby się nie chciało to i tak jakoś się jest tym narkomanem ,a Uszkok to niech mnie w dupe pocałuje - bo se kuwa jakieś fonntany za 40 miliardów stawia ,a potem w K-ce strajki są bo kasy nie ma.I apropos ,najbezpieczniejsze do kurzenia miejsce w K-ce to ....... Komisariat (okolice) - ale który to niech już zostanie tajemnicą :D Pozdro dla wszystkich którym nielegalne zioło smakuje - bo będzie im jeszcze jako nielegalne pewnie dłuuugo smakować
ALinkA (niezweryfikowany)
zabic cholernych cpunow! zaden palacz trawki nie ma prawa do zycia!
Plastelin z pla... (niezweryfikowany)
Brednie, brednie, brednie i jeszcze raz brednie. Ci z muzyka i plastyka dlatego się przyznają do tego i owego, dlatego że wielu z nich mieszka w internacie w tej szkole i nie boi się przypału, bo wie że uczy się poza miejscem swojego zamieszkania. A w ogóle ta ankieta powinna nazywać się &quot;przyznanie się do zażywania &quot; a nie &quot;ilość osób zażywających &quot; gwoli ścisłości. <br> <br>Tauzen nie wypada tak źle w porównaniu do innych osiedli, więc tu nie ten tego. Wiele razy widziałem osoby z tych szkół, ale nie widziałem po twarzach i oczkach, żeby zaliczali się do często używających. <br> <br>A stwierdzenie, że na tauzenie jest dragowo, bo plastyk i muzyk źle wpływają na młodzież mieszkającą tutaj jest jeszcze bardziej absurdalne niż uznanie, że &quot;mysz siedząca pod miotłą jest najczęstszą przyczyną powstawania schizofrenii w kole gospodyń wiejskich &quot; <br>Po pierwsze uczniowie z jednej i drugiej szkoły mają zakaz wychodzenia na przerwe, po drugie nie zadają się z osiedlem, bo kiedyś była nagonka na to, że są &quot;krojeni &quot; z pieniędzy i boją się wszelkich kontaktów z miejscowymi, po trzecie handel dragami pomiędzy osiedle--szkoła lub viceversa nie ma wcale miejsca w związku z podpunktem 1szym i 2gim. <br>CBDU <br> <br> <br>A poza tym inne dzielnice - gisz, witos, zawdzie, tam niby co? Młodzież tylko piwko popija? a dąb? A paderka, itd? Wszystkie dzielnice traktuje się równo i nie ma żadnego związku z tym, żeby tauzen był najbardziej zaćpanym osiedlem w kce. <br>Jak wskakuje mi do głowy jedno, to od razu kojarzą mi się inne osiedla - przecież wszędzie po równo sobie z tym jadą i na tym tle tałzen się wcale nie wybija, a jedynie śmiali uczniowie z plastyka i muzyka podwyższyli te statystyki i jest afera. Bo mieszkając gdzie indziej nie wstydzą się przyznać. A wełna? A brynków? ligota? załężka? kukuczka? radoczczak? <br>Już nie raz takie nagonki na osiedle były, że najbardziej niebezpieczne, że najwięcej przestępstw, że to i tamto. Ciekawe tylko czemu. A może komuś zależy na przyłączeniu tauzena do chorzowa na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego dawno dawno temu. Jedynie może osiedle Opt jest wolne od dragów, ale to tylko przez to, że jest zamieszkiwane przez bogatych ludzi, którzy wolą naćpać się pieniędzmi. <br> <br>Te statystyki nie są wcale wiarygodne. Na pewno nie są to rzetelne badania, a na osiedlu od długiego czasu jest baaardzo krucho z dobyciem każdego rodzaju draga.
Armageddon (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
manthatyoufear (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
Armageddon (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
ShaRick (niezweryfikowany)
&quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br>Tak, rzeczywiscie. Ja akurat znam to od strony grafikow, a tacy w pewnym sensie sa artystami. Nie ma to jak sztuka uzytkowa. <br>Zlecenie, malo czasu...sniiiff. <br> &quot;Nie mam pomyslow. Poszukajmy inspiracji...moze w tym malym woreczku nieco bedzie. &quot; ;))
hammurabi (niezweryfikowany)
Sie ma <br>Co to za drug &quot;wełna &quot;?? <br>Pozdr <br>
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Niewielki psytrance'owy festiwal, w gronie znajomych. Tydzień wcześniej dieta oczyszczająca

To tylko pomylony sen obłąkańca.

3,2,1... kwas! Procedura błyskawiczna. Podzieliliśmy papierki w samochodzie, ja i Krzysiek. Specjalnie trzymaliśmy je na tę okazję, zakupione parę miesięcy wcześniej. Bez głębszego zastanowienia, ochoczo i z ufnością włożyłam do buzi wizerunek Doskonałego Jogina. Wszystko będzie dobrze.

  • Pierwszy raz
  • Szałwia Wieszcza

pokój hotelowy, podekscytowanie z lekkim niepokojem

Opisane wydarzenia miały mejsce w Holandii, dokąd pojechałem z kumplem w celach zarobkowych na wakacje. Pewnego razu wybraliśmy się po pracy na krótką wycieczkę do Amsterdamu z której wróciliśmy m.in. z 20x ekstraktem szałwii wieszczej.

  • Grzyby halucynogenne
  • Retrospekcja

Świeżo po przeprowadzce na drugi koniec kraju. W trakcie nieco trudnej aklimatyzacji do nowego miejsca, w obcym mieście, z dala od praktycznie wszystkich bliskich mi osób. Po trzech tygodniach nieskutecznych prób zapoznania się z ludźmi z nowych studiów, nareszcie koleżanka z roku zorganizowała dużą domówkę, w trakcie której miał miejsce cały trip. To, że znalazłem się na imprezie będąc na grzybowej fazie, było spontaniczne i niezaplanowane. Tego samego dnia z Bieszczad wracał kumpel - D, z którym wcześniej miałem okazję jeść grzyby. Chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu (spotkać się z D a jednocześnie nie ominąć imprezy) zgarnąłem go na domówkę do niejakiej M. Z D był również jego kolega, którego znałem z widzenia - W. Pod wpływem namowy D, zjedliśmy grzyby, które w założeniu miały nas puścić zanim pójdziemy do M. Stało się jednak inaczej.

Wprowadzenie: Niniejszy raport jest retrospekcją sięgającą ok. 3 lat wstecz. Po złotym okresie z psychodelikami trwającym dobrze ponad pół roku, podczas którego zaliczałem praktycznie same bardzo udane i zapadające w pamięć tripy, przyszedł czas na serię nieco gorszych podróży. TR opisuje pierwszy z serii już-nie-złotych psychodelicznych wypraw. Żadna z nich nie skończyła się bad tripem. Nie wspominam ich jako złych. Zwyczajnie nie były one najlepsze (w nie-eufemistycznym znaczeniu tego słowa).

  • Benzydamina
  • Odrzucone TR
  • Pozytywne przeżycie

Czwartkowy wieczór, około 10 grudnia 2010 (nie mam dokładnej daty). Spokojny, ale zniecierpliwiony żeby spożyć nową substancję. Trochę zniechęcony negatywną opinią Hyperreala, jednak to się zmieniło :D

Większość danych z eksperiencji mam zapisane na telefonie w formie luźnych, nie do końca trzeźwych notatek, ale staram się przypomnieć szczegóły jak najbardziej się da. Czasy są przybliżone, zresztą potem straciłem poczucie więc będę mówił w skrócie...

21: punkt 0, spożycie długo przygotowywanej substancji. Trzeba było połknąć trochę słonej wody gdyż zfiltrowanie tego nie było proste, ale następnym razem już szło łatwiej i bez trucia się solą.

randomness