REKLAMA
Narkofobia w Katowicach

Maciej Maciejewski, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, otrzymał naganę. Niedawno Maciejewski powiedział, że szkoły artystyczne kojarzą się z nielegalnymi używkami.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta.pl 2003-06-02

Odsłony

2246

W tegorocznym Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pojawiły się informacje, w których dzielnicach Katowic najwięcej młodzieży przyznało się do brania różnych środków odurzających. Z Programu wynikało, że do brania narkotyków przyznało się ponad 22 proc. młodych mieszkańców os. Tysiąclecia. Pełnomocnik stwierdził, że to prawdopodobnie przez działające tu szkoły artystyczne.

- One kojarzą się z używkami - mówił nam Maciejewski.

Przeciwko takiemu porównaniu zaprotestowała Irena Rączka, dyrektorka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych na Tysiącleciu. Wypowiedź Maciejewskiego dziwi również prof. Mariana Oslislo, prorektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowiach.

- To chyba jakiś absurd! Młodzi artyści nie mają nic wspólnego z narkotykami, po prostu skupiają się na swojej pracy. Narkomanów widzę w parkach, a nie w szkołach - mówi Oslislo. Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki.

- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo.

Dowiedzieliśmy się, że po naszym tekście Maciejewski został ukarany naganą przez prezydenta Katowic.

- Tak jest, ale nie widzę potrzeby, żeby to wyjaśniać - mówi Maciejewski. Piotr Uszok, prezydent Katowic, powiedział nam, że dokładnie ocenił całą sprawę.

- Należała się kara i koniec. Uczelnie i szkoły artystyczne tworzą w mieście pewien klimat i są potrzebne - mówi prezydent.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

wnuk witkacego (niezweryfikowany)
&quot;....Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki. &quot; <br> <br> &quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br> <br>yhy, akurat ;]
xil (niezweryfikowany)
&quot;....Jego zdaniem takie opinie biorą się z oglądania filmów o artystach z przełomu XIX i XX wieku, którzy siedzieli w knajpach i brali narkotyki. &quot; <br> <br> &quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br> <br>yhy, akurat ;]
TED (niezweryfikowany)
he he ,co drugi mój znajomy tu to deeler - choćby się nie chciało to i tak jakoś się jest tym narkomanem ,a Uszkok to niech mnie w dupe pocałuje - bo se kuwa jakieś fonntany za 40 miliardów stawia ,a potem w K-ce strajki są bo kasy nie ma.I apropos ,najbezpieczniejsze do kurzenia miejsce w K-ce to ....... Komisariat (okolice) - ale który to niech już zostanie tajemnicą :D Pozdro dla wszystkich którym nielegalne zioło smakuje - bo będzie im jeszcze jako nielegalne pewnie dłuuugo smakować
ALinkA (niezweryfikowany)
zabic cholernych cpunow! zaden palacz trawki nie ma prawa do zycia!
Plastelin z pla... (niezweryfikowany)
Brednie, brednie, brednie i jeszcze raz brednie. Ci z muzyka i plastyka dlatego się przyznają do tego i owego, dlatego że wielu z nich mieszka w internacie w tej szkole i nie boi się przypału, bo wie że uczy się poza miejscem swojego zamieszkania. A w ogóle ta ankieta powinna nazywać się &quot;przyznanie się do zażywania &quot; a nie &quot;ilość osób zażywających &quot; gwoli ścisłości. <br> <br>Tauzen nie wypada tak źle w porównaniu do innych osiedli, więc tu nie ten tego. Wiele razy widziałem osoby z tych szkół, ale nie widziałem po twarzach i oczkach, żeby zaliczali się do często używających. <br> <br>A stwierdzenie, że na tauzenie jest dragowo, bo plastyk i muzyk źle wpływają na młodzież mieszkającą tutaj jest jeszcze bardziej absurdalne niż uznanie, że &quot;mysz siedząca pod miotłą jest najczęstszą przyczyną powstawania schizofrenii w kole gospodyń wiejskich &quot; <br>Po pierwsze uczniowie z jednej i drugiej szkoły mają zakaz wychodzenia na przerwe, po drugie nie zadają się z osiedlem, bo kiedyś była nagonka na to, że są &quot;krojeni &quot; z pieniędzy i boją się wszelkich kontaktów z miejscowymi, po trzecie handel dragami pomiędzy osiedle--szkoła lub viceversa nie ma wcale miejsca w związku z podpunktem 1szym i 2gim. <br>CBDU <br> <br> <br>A poza tym inne dzielnice - gisz, witos, zawdzie, tam niby co? Młodzież tylko piwko popija? a dąb? A paderka, itd? Wszystkie dzielnice traktuje się równo i nie ma żadnego związku z tym, żeby tauzen był najbardziej zaćpanym osiedlem w kce. <br>Jak wskakuje mi do głowy jedno, to od razu kojarzą mi się inne osiedla - przecież wszędzie po równo sobie z tym jadą i na tym tle tałzen się wcale nie wybija, a jedynie śmiali uczniowie z plastyka i muzyka podwyższyli te statystyki i jest afera. Bo mieszkając gdzie indziej nie wstydzą się przyznać. A wełna? A brynków? ligota? załężka? kukuczka? radoczczak? <br>Już nie raz takie nagonki na osiedle były, że najbardziej niebezpieczne, że najwięcej przestępstw, że to i tamto. Ciekawe tylko czemu. A może komuś zależy na przyłączeniu tauzena do chorzowa na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego dawno dawno temu. Jedynie może osiedle Opt jest wolne od dragów, ale to tylko przez to, że jest zamieszkiwane przez bogatych ludzi, którzy wolą naćpać się pieniędzmi. <br> <br>Te statystyki nie są wcale wiarygodne. Na pewno nie są to rzetelne badania, a na osiedlu od długiego czasu jest baaardzo krucho z dobyciem każdego rodzaju draga.
Armageddon (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
manthatyoufear (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
Armageddon (niezweryfikowany)
&quot; see, I think drugs have done some good things for us, i realy do, and if you don t belive drugs have done some good things for us , do me a favour, go home and then I ll take or all your albums all your tapes and all your cds and burn them... &quot;
ShaRick (niezweryfikowany)
&quot;- Dziś jest zupełnie inaczej - mówi Oslislo. &quot; <br>Tak, rzeczywiscie. Ja akurat znam to od strony grafikow, a tacy w pewnym sensie sa artystami. Nie ma to jak sztuka uzytkowa. <br>Zlecenie, malo czasu...sniiiff. <br> &quot;Nie mam pomyslow. Poszukajmy inspiracji...moze w tym malym woreczku nieco bedzie. &quot; ;))
hammurabi (niezweryfikowany)
Sie ma <br>Co to za drug &quot;wełna &quot;?? <br>Pozdr <br>
Zajawki z NeuroGroove
  • 1P-LSD
  • Przeżycie mistyczne

Zaraz po pracy, na dworze chłodno aczkolwiek przejaśniło się. Słońce coraz niżej nad horyzontem. W domu spokój, nikogo nie ma, czysto i świeżo. Humor bardzo dobry, ponieważ wiem co mnie czeka

15:00 wyjście z pracy, szybko złapać tramwaj i kierować się prosto do domu. Plan oczywiścię się udało i już o godzinie 15:40 równo wziałem wszystkie blottery. Powrót do domu, włączam kompa, biore plecak lece do sklepu. 16:10 wychodzę ze sklepu i odczuwam pierwsze efekty - lekko skrzywiony humor, zmienia się postrzeganie przestrzeni, "spięcie" na karku oraz ogólna zmiana myślenia. Zaskoczyło mnie tak szybkie działanie, ale to zapewne przez dawkę, którą brałem. Blottery pogryzłem i zjadłem.

  • Pozytywne przeżycie
  • Zolpidem

Nastawienie: dobre, lekkie podniecenie, ciekawość. Miejsce: dom, strych. Czas: wczesny wieczór. Oczekiwania: doświadczenie halucynacji i czegoś jeszcze, niczego konkretnego.

Wróciłem z krótkiego spaceru do domu. Wszedłem do kuchni i otworzyłem opakowanie orzeszków ziemnych w skorupce paprykowej. Tata przyniósł 3 piwa do domu, więc żartowałem sobie, że możemy razem wypić XD Moi rodzice są ogólnie przeciwko temu, żebym pił alkohol więc oczywiście się nie zgodził (pazera). Zresztą jestem jeszcze niepełnoletni, więc co w tym dziwnego. Ostatnio jak byłem na wizycie u psychiatry zmienił mi leki (na przewlekłą chorobę) na inne, bo dostałem reakcji uczuleniowej. Po prostu wysypało mnie pryszczami na całym ciele.

  • Pozytywne przeżycie
  • Szałwia Wieszcza

Pozytywne nastawienie, lekki niepokój ale i ciekawość. Miejscem przeżycia był nieduży pokój w bezpiecznym miejscu. Obecność przyjaciela/opiekuna.

Wszystko to co zawiera poniższy TR zdarzyło się w ciągu 2,5 godziny.

Muzyka towarzysząca przeżyciu: A tribute to Amethystium: https://youtu.be/U9jAIXJW_IA

Zbieżność osób i nazwisk przypadkowa.

 

  • Bad trip
  • LSD-25
  • Marihuana

Dobre nastawienie, trip z ziomkami w moim własnym domu. Wakacje

Na początku warto by było wspomnieć, że pomimo tego, że mam obecnie 19 lat to sporo przeżyłem, w ostatnich latach „tylko” depresję, próby samobójcze, szpitale psychiatryczne, bezustanne używanie substancji (wszystko co było, głównie stymulanty, alkohol, benzo, kodeina oraz oczywiście marihuana której używam właściwie codziennie od 14/15 roku życia). Przez używki i moją psychikę zacząłem łamać prawo, co ciągnie się za mną do dziś. Jednak gdy byłem młodszy (14 lat) trafiłem do szpitala na prawie tydzień pod kroplówkę ze względu na zatrucie atropiną.