REKLAMA
Mieszkanie z palaczem zwiększa ryzyko zgonu

Dorośli, którzy nigdy nie palili papierosów, ale mieszkają razem z palaczem, mają o 15 proc. wyższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami nienarażonymi na bierne palenie w domu - donosi "British Medical Journal"

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

3554

Badania przeprowadzone w Nowej Zelandii objęły niepalących dorosłych między 45 a 74 rokiem życia, którzy wzięli udział w jednym z dwóch spisów powszechnych (w 1981 lub w 1996). Zebrano dane na temat palenia papierosów przez ich współlokatorów, a ryzyko zgonu śledzono przez kolejne trzy lata.

Za biernych palaczy naukowcy uznali te osoby, które mieszkały przynajmniej z jedną osobą palącą. W analizie uwzględniono m.in. wiek, przynależność etniczną czy pozycję społeczno-ekonomiczną.

Okazało się, że osoby niepalące, ale narażone na dym papierosowy w domu, miały o 15 proc. wyższe ryzyko zgonu niż osoby, które nie mieszkały z palaczem.

Zdaniem autorów, ich szeroko zakrojone badania potwierdzają wyniki wielu wcześniejszych prac na temat negatywnego wpływu biernego palenia na zdrowie. Stanowią ponadto ważne uzasadnienie działań, których celem jest ograniczenie ekspozycji osób niepalących na dym papierosowy w domu i miejscach publicznych.

Badanie przeprowadził zespół z Wellington School of Medicine and Health Sciences w Nowej Zelandii.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

uuu (niezweryfikowany)
jak juz ue podbija ceny to przynajmniej powinna tabake oszczedzic.
Lucjan (niezweryfikowany)
<p>Palenie w mieszkaniu to masakra. Przecież wszystko, dosłownie wszystko jest przesiąknięte dymem - niezależnie od tego jak mocno byśmy wietrzyli. A jak są dzieci to już kompletna masakra. Lepiej wyjść na balkon...</p>
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Kiedys ciekawilo mnie, czy mozna zjesc malo grzybkow tak zeby normalnie sie zachowywac i funkcjonowac ale byc weselszym czlowiekiem. Po 10 grzybach najpierw pobiegalem troche po pokoju, pobieglem sie wykąpac, przybieglem z powrotem in posprzatalem pokoj, troche pobiegalem w kolko. Polozylem sie i pownikalem w sufit i znowu posprzatalem pokoj. Pozniej pobieglem umyc glowe. 10 grzybkow wcale nie dziala tak ze bedziemy "normalni" tylko weselsi. Niestety. Pojawiaja sie typowe grzybowe objawy tylko w skali mikro i widziany obraz ma taką fajną głębię :)

  • Alprazolam


Jakiś czas temu (rok...?) dobrałem się do leku o nazwie Afobam. Jego substancją czynną jest pochodna benzodiazepin, Alprazolam. Daruję sobie wnikanie w chemię tej substancji, a lepiej przejdę do bardziej istotnych spraw.

Afobam jest dostępny w postaci małych, białych, niepowlekanych pigułek zawierających 0,25 lub 0,5mg Alprazolamu w opakowaniach po 30 sztuk. Rozgryzanie tych pigułek to naprawdę tragiczny pomysł i nikomu nie radzę tego próbować! Nie pomoże potem nawet pół litra soku, taka gorycz!


  • MDMA (Ecstasy)
  • Powój hawajski
  • Pozytywne przeżycie

wieczór w polskim getcie

Była to moja pierwsza przygoda z powojem, nie pamiętam wszystkich szczegółów, ale postaram się opisać ją najdokładniej jak potrafię.

 

  • 4-HO-MIPT
  • Pierwszy raz

podescytowanie, siedziała u jednego kolegi, potem u drugiego, po jakiś 3h wróciłam do domu.

Wczoraj odbył się mój pierwszy kontakt z psychodelikami. Przyjaciel dał mi 30mg 4ho-mipt. Brał to dzień wcześniej i mówił że miał delikatne efekty wizualne i cudowny humor ale nic więcej (jest możliwe że to dlatego że pomieszał z alkoholem?)

 

Podjęłam szybką decyzje i już godzinę póżniej zażyłam całość.

Musze dodać, że jestem dość drobna, waże ok. 40kg i większosć substancji działa na mnie 3 razy mocniej niż na innych wiec była to dla mnie ogromna dawka.

randomness