Medyczna marihuana z upraw w Polsce? Kukiz’15 złoży projekt nowelizacji ustawy

Posłowie Kukiz’15 złożą projekt nowelizacji ustawy o medycznej marihuanie, który przewidywał będzie, że medyczna marihuana będzie mogła być uprawiana w Polsce – czytamy w Rzeczpospolitej. Obecna ustawa zatwierdzona w czerwcu 2017 roku miała ułatwić dostęp pacjentom do medycznej marihuany, jednak jak dotąd lek nie jest dostępny w żadnej aptece.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

323

Posłowie Kukiz’15 złożą projekt nowelizacji ustawy o medycznej marihuanie, który przewidywał będzie, że medyczna marihuana będzie mogła być uprawiana w Polsce – czytamy w Rzeczpospolitej. Obecna ustawa zatwierdzona w czerwcu 2017 roku miała ułatwić dostęp pacjentom do medycznej marihuany, jednak jak dotąd lek nie jest dostępny w żadnej aptece.

Problemem jest bardzo długi czas oczekiwania na rozpoczęcie kuracji. Wszystko dlatego, że zanim lek trafi do rąk chorego musi zostać przywieziony do Polski, a następnie skierowany do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, gdzie poddany zostaje badaniom zanim zostanie dopuszczony jako surowiec leczniczy. Procedura ta powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na lek nawet do kilku miesięcy.

– pisze poseł Jarosław Sachajko w interpelacji do ministra zdrowia.

Import medycznej marihuany

Do 29 czerwca 2018r. do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynęły cztery wnioski o rejestrację surowca, jednak żaden importer nie uzyskał jeszcze zgody na import. MedycznaMarihuana.Expert donosi, że w połowie września spółka Spectrum Cannabis spodziewa się wydania decyzji na import konopi z Kanady.

Do dnia 29 czerwca 2018 r. do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wpłynęły 4 wnioski o dopuszczenie do obrotu surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych w postaci ziela konopi innych niż włókniste oraz wyciągów, nalewek farmaceutycznych, a także wszystkich innych wyciągów z konopi innych niż włókniste (stan na dzień 22 czerwca 2018 r.), o którym mowa w art. 33a ust. 1.

pisze Podsekretarz Stanu, Maciej Miłkowski.

Spectrum Cannabis pierwszym importerem marihuany medycznej?

Spectrum Cannabis to kanadyjska spółka należąca do Canopy Growth, czyli jednego z największych producentów marihuany na świecie. Firma planuje stworzenie sieci dystrybucji w Polsce oraz wprowadzenie jej do obrotu w postaci suszu, kapsułek i olejków. Problem w tym, że uzyskanie zgody na dopuszczenie konopi do obrotu nie jest jednoznaczne z pojawieniem się medycznej marihuany w aptekach.

Produkty zawierające pochodne konopi indyjskich sprowadzane są z Holandii. Cena sprowadzanych z zagranicy produktów za opakowanie jednostkowe 5 g wynosi od 165,00 zł brutto do 185,00 zł brutto. Średni czas oczekiwania przez pacjenta na sprowadzenie z zagranicy przepisanego przez lekarza preparatu zgodnie z informacjami przekazanymi przez hurtownie farmaceutyczne wynosi około 2 miesięcy.

– mówi Podsekretarz Stanu, Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację.

Narodowe uprawy medycznej marihuany pod nadzorem IWNiRZ

Poseł Kukiz ’15, Jarosław Sachajko chce, aby pacjenci z Polski nie musieli importować medycznej marihuany. Polska może sama uprawiać konopie do celów medycznych, a ośrodkiem, który mógłby się tym zająć jest Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Największą wadą ustawy jest fakt, że rząd oraz większość parlamentarna nie zgodzili się na uprawę medycznej marihuany na terenie Polski. Z powodu nieuzasadnionych obaw, zdecydowano się tylko i wyłącznie na import leku z zagranicy. Tymczasem import medycznej marihuany z zagranicy jest utrudniony ze względu na to, że kraje uprawiające konopie do celów medycznych nie mają nadwyżek, które Polska mogłaby importować. Fakt ten skłania do ponownych rozważań na temat możliwości uprawy medycznej marihuany w naszym kraju. Ośrodkiem, który mógłby się tym zająć jest np. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich czy instytuty badawcze.

– czytamy w interpelacji posła Jarosława Sachajko.

Oceń treść:

Average: 7 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Miks

chłodny listopadowy dzień, ulice i środki komunikacji miejskiej Trójmiasta, zimny i niewygodny garaż na jakimś zadupiu, wspaniały humor w związku ze spotkaniem z moimi ulubionymi ćpunkami ;)

To spotkanie planowaliśmy już od dłuższego czasu, w planach przybierało różne formy (mieliśmy różne pomysły na to co ćpać), jednak ostatecznie z braku środków i możliwości stanęło na tym że znowu będziemy truć się dxm. Przed wejściem do pociągu zaopatrzyłem się w przydworcowej aptece w dwie paczki Acodinu, mając też w kieszeni troszkę mj zakupionej dnia poprzedniego.

  • Szałwia Wieszcza

Zanim Salvia ukazala mi swoje wdzieki, musialem sie kilkakrotnie do niej przymierzyc. Wlasciwie okolo 70% jej konsumentow odczulo prawdziwa moc dopiero za drugim razem lub jeszcze pozniej. Pierwszy raz nie byl wiec dla mnie niczym nadzwyczajnym - troche poddenerwowany i podekscytowany niezbyt pewnie wciagalem dym z suszonych lisci, robiac przerwy pomiedzy poszczegolnymi zaciagnieciami i uzywajac zwyklej zapalniczki w zwyklej lufce, co okazalo sie niedostateczne do waporyzacji.

  • Bad trip
  • Kannabinoidy

Chill, piątek, moje 4x4

Preludium

Podróż z października ub. roku, więc całość nie jest idealna, odrobinę pisana na kolanie bez absolutnie żadnych zdolności do ładnego i zgrabnego ubierania tekstu. Piątek, popołudnie, ja i 2 kumpli, nazwijmy ich X i Y.

X jest zawodowym testerem trunków wysokoprocentowych, ma lekkie doświadczenie w ryciu sobie bani najróżniejszymi specyfikami z najgłębszych otchłani tego świata

Y, poszkodowany, zielony w temacie gość, który przyszedł na spotkanie po paru miechach, a wyszedł bogatszy o wspomnienia z innego świata

  • Morfina
  • Pierwszy raz

Podekscytowanie, lekka nuta strachu jak to bywa przy świeżej substancji.

Całość tripa spędzam w łóżku - moja ulubiona forma przyjmowania opiatów.

 

Calkiem niedawno w moje ręce wpadła tabletka MST100 od Mundipharma wraz z pregabaliną oraz Dormicum. Po zawodzie jakiego doznałem po zażyciu Midazolamu, dzień oizniej zdecydowalem się na strzał z majki. Mam wyżej średnią tolerancję ze względu na spore ilości oksykodonu zażywane dosyć często w ostatnich dniach - przerzuciłem się tylko i wyłącznie na strzykawki z powodów ekonomicznych. Mam również na bieżąco dojście do nowego sprzętu więc czemu nie?

 

22:40

randomness