Medyczna marihuana w Polsce: wzrost recept o 9420% i sprzedaży o 13942%

Polski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (CBOS) ujawnił niedawno, że 73,4% Polaków popiera depenalizację marihuany. Za tym wsparciem kryje się również rosnący popyt na marihuanę medyczną. Jest to sektor, który od czasu legalizacji w 2017 roku odnotował znaczący wzrost.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Grafika

Odsłony

116

Polski Ośrodek Badania Opinii Publicznej (CBOS) ujawnił niedawno, że 73,4% Polaków popiera depenalizację marihuany. Za tym wsparciem kryje się również rosnący popyt na marihuanę medyczną. Jest to sektor, który od czasu legalizacji w 2017 roku odnotował znaczący wzrost.

W 2019 roku wydano jedynie 2 909 recept na marihuanę do celów medycznych, ale liczba ta eksplodowała do 276 807 w 2023 roku, co oznacza wzrost o 9 420% w tym okresie.

Ilość recept na marihuanę medyczną w Polsce

Ilość marihuany wydanej w aptekach również znacząco wzrosła, z 33,2 kg w 2019 roku do 4 659 kg w 2023 roku, co stanowi wzrost o 13 942%. Sprzedaż marihuany medycznej w Polsce

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WZROST ZAINTERESOWANIA MARIHUANĄ W POLSCE

Tak imponujące liczby można przypisać kilku czynnikom. Na początku podaż była ograniczona, a wielu lekarzy wahało się przed jej przepisywaniem z powodu braku jasnych wytycznych i związanej z tym stygmatyzacji. Z czasem pracownicy służby zdrowia zaczęli dostrzegać korzyści medyczne marihuany, a nowe źródła recept stały się dostępne.

Kluczowym elementem była implementacja systemu “e-recepta”, który ułatwia dostęp do recept, w tym na marihuanę medyczną. Pacjenci mogą ubiegać się o recepty i po krótkiej konsultacji online otrzymać kod umożliwiający zakup leku w dowolnej aptece. Kolejnym krokiem naprzód było powstanie specjalistycznych klinik konopnych. Są one prowadzone przez lekarzy specjalizujących się w medycznym zastosowaniu marihuany i częściej przepisują marihuanę na ból, bezsenność, chorobę Parkinsona oraz inne schorzenia, takie jak zespół stresu pourazowego, lęk i zaburzenia snu.

Najnowsze badania pokazują, że 47% użytkowników marihuany w Polsce otrzymuje swoje recepty w tych klinikach, podczas gdy 32% korzysta z systemu “e-recepta”. Tylko 13% z nich konsultuje się z innymi specjalistami, a 7% z tradycyjnymi lekarzami, zgodnie z danymi Talking Drugs.

ŹRÓDŁA RECEPT NA MARIHUANĘ MEDYCZNĄ W POLSCE

Dostęp do marihuany medycznej w Polsce różni się w zależności od regionu. Apteki w mniejszych miejscowościach często mają braki w zaopatrzeniu. Pacjenci muszą upewnić się, że apteki mają lek, zanim złożą zamówienie na receptę.

Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, ogłosił niedawno, że rozważane jest zwiększenie limitów na import marihuany w celu poprawy jej dostępności. Jednak minister zdrowia, Izabela Leszczyna, stwierdziła, że “Polska nie jest gotowa na legalizację marihuany” i że “należy lepiej informować społeczeństwo przed podjęciem takiej decyzji”. Czeka nas jeszcze wiele wyzwań, ale kraj zmierza w kierunku bardziej efektywnego systemu dla konsumentów.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

jako że decydującą rolę odegrały okoliczności, to by dowiedzieć się o nich, proszę o przeczytanie moją skromną relację poniżej;

Opowiem Wam dziś o tym jak S&S wpływają na opiat, jakim jest kodeina. Będzie to mój dziewiczy opis przeżyć, gdzie głównym elementem będą okoliczności, które doprowadziły do stanu opisanego w kolejnych wersach. Proszę więc o zrozumienie dla mnie, jako początkującego.

  • Lophophora williamsii (meskalina)


Zbigniew Drozdowicz

  • Muchomor czerwony
  • Tripraport

spory las ok. 6 km za miastem, następnie autobusy komunikacji miejskiej, mieszkanie w centrum

9 ususzonych naturalnie muchomorów czerwonych spożytych samotnie w lesie. Początkowe efekty tak jak przy wywarach z mniejszej ilości suszu tj. dysocjatywna poprawa humoru, wyostrzenie zmysłów, zastrzyk energii etc. no i mdłości naturlich, ale ku mojemu zdziwieniu bez spawania. Już po ok. 20 minutach pierwsza halucynacja słuchowa - wzmocniony odgłos przytłumionego bicia serca dobiegający jakby spod ziemi. Z czasem coraz większe oddzielenie od więzi z własną osobą, jak również zanik tego podłego posmaku związanego ze świadomością bycia zamkniętym w tzw.

  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Śnieżnik, Masyw Śnieżnika, Sudety, pierwszy pełny grzybny trip solo z tripsitterem, nastawienie pozytywne, przyrodnicze, połączenie z naturą, pierwsze spostrzeżenia

 

S & S – Śnieżnik, Masyw Śnieżnika, Sudety


Bohaterowie przygody:

[Narrator] lat 26, włóczykij, entuzjasta natury, kosmosu, rocka psychodelicznego i grafiki. Od ~5 lat regularny palacz marihuaniny, doświadczenia: mdma ~5 razy, amfetamina bardzo rzadko, świadome śnienie. Wpis dot. 3g suszonych magicznych grzybów Psilocibe Cubensis,

[M] – moja tripsitterka, w dniu tripa raczyła się jedynie czeską Kofolą, wodą i owocami.