Medyczna marihuana w Europie i niezwykły przykład z Kanady

Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN24 BiS
adso/ja

Odsłony

83

Legalizacja marihuany wzbudza od lat wielkie emocje, również w liberalnych państwach Europy Zachodniej. Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

W Holandii, w której można kupować i zażywać niewielkie ilości narkotyku w celach rekreacyjnych w tzw. coffee shopach, medyczna marihuana jest dostępna dla pacjentów już od 2003 roku. To wtedy pojawił się tam w aptekach dostępny do dziś na receptę lek.

13 krajów Europy zezwala na użycie w celach medycznych

Inne europejskie kraje, które decyzją władz zalegalizowały sprzedaż narkotyku w celach leczniczych to Czechy, Słowenia, Włochy, Hiszpania, a ostatnio (jesienią ub. roku) również Chorwacja i Macedonia.

W krajach takich jak Belgia, Austria,, Niemcy, Finlandia, Portugalia i Wielka Brytania marihuana wykorzystywana w leczeniu nie jest uwzględniania w odpowiednich przepisach prawa, jednak można ją przepisywać, a w razie zawiadomienia przez kogoś o popełnieniu przestępstwa w tej kwestii, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

W Niemczech pacjent może dostać zgodę na używanie medycznej marihuany po decyzji specjalistów z federalnej instytucji zajmującej się zdrowiem publicznym, podległej ministerstwu zdrowia. Decyzje są podejmowane indywidualnie.

W Wielkiej Brytanii stan prawny w tej kwestii nie jest jasny. Już w 1999 r. Izba Lordów rekomendowała wprowadzenie medycznej marihuany, jednak żaden gabinet nigdy nie zdecydował się na podjęcie takich kroków. Równocześnie ministerstwo zdrowia zgodziło się i sfinansowało do samego końca testy kliniczne dotyczące działania narkotyku jako leku i wyniki tych badań zaakceptowano.

Sądy najczęściej wydają wyroki uniewinniające, jeżeli oskarżone osoby udowodnią, że stosują marihuanę dla celów medycznych.

W Portugalii, w której dla odmiany funkcjonują dość liberalne przepisy dot. rekreacyjnego palenia narkotyku, kwestia medycznego oleju wytwarzanego z liści konopi nie znalazła miejsca w kodeksach i rozporządzeniach, jednak od 2012 r. w aptekach jest dostępny jeden preparat, który lekarze mogą zalecić pacjentom.

Z punktu widzenia pacjentów, dla których medyczna marihuana jest często ostatnim sposobem na pozbycie się bólu, przykładem kraju najbardziej transparentnie podchodzącego do kwestii leczenia za jej pomocą jest Kanada.

Tam sam rząd, poprzez jedną ze swoich agencji, hoduje w opuszczonej kopalni w prowincji Manitoba około 400-500 kg marihuany rocznie i to z niej produkuje leki udostępniane chorym.

Oceń treść:

Average: 5.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Grzybki
 • Marihuana
 • Nikotyna
 • Piwo
 • Psylocybina
 • Tripraport

Totalny spontan, nieodpowiedzialność i szczypta głupoty.. Raz się żyje. Duży bałagan w głowie, wiele niewiadomych.. Ale mimo wszystko ogromne zaufanie do samego siebie, dosyć dobrze ograniam temat medytacji, doświadczeń mistycznych i psychodelików.

Z góry uprzedzam, że miejsca i ludzie obecni w mojej historii pozostaną anonimowe. Większe miasto, w którym byłem, będę nazywać Dużą i przechyloną literą  "M", a tę drugą pomniejszą miejscowość oznaczę analogicznie jej mniejszym odpowiednikiem - "m".

 

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne

Spokojny dzień.

Nie spałem całą noc. Po męczącym dniu w pracy usiadłem do komputera. Popracowałem do rana i poszedłem znów do pracy. Czas goni. Musimy oddać projekt za 3 dni. Nerwówka... Zmęczony jak pies wlokłem się do domu. 16:30 Przechodziłem obok apteki i kupiłem acodin, myląc go z thiocodinem. Chciałem kodę na zmęczenie, a kupiłem deksa. OK, niech będzie. Po drodze do domu spotkałem się z dilerem. W tym czasie zjadłem opakowanie acodinu (150 mg DXM). Pogadaliśmy i wróciłem do domu z jednym gramem maryśki. Zmęczony jak pies, niewyspany ale z jednym małym ziółkiem w dłoni.

 • 2C-P
 • Marihuana
 • Tripraport

Impreza Psycho-Infinity z Aired, Greenboyem, Pokutnicą i kolegą, którego imienia nie znam. Byłem trochę zmęczony, ale o pozytywnym nastroju.

Trip raport z 2C-P.

 • Dekstrometorfan

Set & Setting - Wakacje, piękna pogoda, około 19:00 kiedy zarzuciłem z kumplami, nastawienie jak najbardziej pozytywne, sceneria piękna las nieopodal rzeki ;p

Dawkowanie - nie pamiętam zbyt dobrze, ale wiem, że 60 tabsów aco, a ważę 68 kilo i miałem wtedy 16 lat, 2 co dwie minuty

Doświadczenie - MJ, hasz, amfa, %, DXM ale nie w tak kolosalnej dawce ;)

- Ej, a co po tym będziemy mieli??

- HAHA, zobaczycie xD