Medyczna marihuana w Europie i niezwykły przykład z Kanady

Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN24 BiS
adso/ja

Odsłony

83

Legalizacja marihuany wzbudza od lat wielkie emocje, również w liberalnych państwach Europy Zachodniej. Jej zażywanie i kupowanie w niewielkich ilościach zalegalizowano jedynie w Holandii. Inaczej wygląda kwestia medycznej marihuany - na jej użycie zezwala 13 krajów na kontynencie.

W Holandii, w której można kupować i zażywać niewielkie ilości narkotyku w celach rekreacyjnych w tzw. coffee shopach, medyczna marihuana jest dostępna dla pacjentów już od 2003 roku. To wtedy pojawił się tam w aptekach dostępny do dziś na receptę lek.

13 krajów Europy zezwala na użycie w celach medycznych

Inne europejskie kraje, które decyzją władz zalegalizowały sprzedaż narkotyku w celach leczniczych to Czechy, Słowenia, Włochy, Hiszpania, a ostatnio (jesienią ub. roku) również Chorwacja i Macedonia.

W krajach takich jak Belgia, Austria,, Niemcy, Finlandia, Portugalia i Wielka Brytania marihuana wykorzystywana w leczeniu nie jest uwzględniania w odpowiednich przepisach prawa, jednak można ją przepisywać, a w razie zawiadomienia przez kogoś o popełnieniu przestępstwa w tej kwestii, każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

W Niemczech pacjent może dostać zgodę na używanie medycznej marihuany po decyzji specjalistów z federalnej instytucji zajmującej się zdrowiem publicznym, podległej ministerstwu zdrowia. Decyzje są podejmowane indywidualnie.

W Wielkiej Brytanii stan prawny w tej kwestii nie jest jasny. Już w 1999 r. Izba Lordów rekomendowała wprowadzenie medycznej marihuany, jednak żaden gabinet nigdy nie zdecydował się na podjęcie takich kroków. Równocześnie ministerstwo zdrowia zgodziło się i sfinansowało do samego końca testy kliniczne dotyczące działania narkotyku jako leku i wyniki tych badań zaakceptowano.

Sądy najczęściej wydają wyroki uniewinniające, jeżeli oskarżone osoby udowodnią, że stosują marihuanę dla celów medycznych.

W Portugalii, w której dla odmiany funkcjonują dość liberalne przepisy dot. rekreacyjnego palenia narkotyku, kwestia medycznego oleju wytwarzanego z liści konopi nie znalazła miejsca w kodeksach i rozporządzeniach, jednak od 2012 r. w aptekach jest dostępny jeden preparat, który lekarze mogą zalecić pacjentom.

Z punktu widzenia pacjentów, dla których medyczna marihuana jest często ostatnim sposobem na pozbycie się bólu, przykładem kraju najbardziej transparentnie podchodzącego do kwestii leczenia za jej pomocą jest Kanada.

Tam sam rząd, poprzez jedną ze swoich agencji, hoduje w opuszczonej kopalni w prowincji Manitoba około 400-500 kg marihuany rocznie i to z niej produkuje leki udostępniane chorym.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • 2C-E

Set and setting: dobrze, że nie było inaczej, lepiej nie umiem tego opisać. Wszystko splotło się w jedną całość podróży.

Dawka: Około 30-40 mg 2C-E (pierwszy raz)

Wiek: 23

Doświadczenie: Alkohol, papierosy, thc, „mieszanki” często;

dxm, grzyby, lsa kilka razy;

kodeina, tramadol, słaby kwas raz.

 • Benzydamina

Doświadczenie : Alkohol,marihuana,haszysz,lsd,extasy,(met)amfetamina,efedryna,DXM,benzodiazepiny


Set&setting: 8 rano, wolna chata do 16,chęć przeżycia czegoś nowego, a zarazem groza
    Ten dzionek zapowiadal się wyjatkowo.W przeddzien tego zajścia będąc na dropsie postanowilem ze wybadam coś nowego, a że benzia jest tania i dobra jak słyszałem zdecydowałem się właśnie na nią.


    • Benzydamina
    • Dekstrometorfan
    • Etanol (alkohol)
    • Pozytywne przeżycie

    Od pleneru w stolicy, przez jazdę pociągiem aż po tripowanie w domu :)

    Część pierwsza

    randomness