Marihuana wpływa na jakość snu? Jest odpowiedź naukowców

Wśród czynnych użytkowników krąży opinia, że zażywanie marihuany sprzyja szybkiemu zasypianiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto nie są jednak pewni, czy to prawda. Wysunęli kilka hipotez.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

poradnikzdrowie.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

176

Wśród czynnych użytkowników krąży opinia, że zażywanie marihuany sprzyja szybkiemu zasypianiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto nie są jednak pewni, czy to prawda. Wysunęli kilka hipotez.

Zgodnie z zaleceniem amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom optymalny sen dla dorosłych wynosi 7-8 godzin na dobę. Według danych CDC od 50 do 70 mln Amerykanów zmaga się z zaburzeniami snu takimi jak: bezdech senny, bezsenność i zespół niespokojnych nóg.

Eksperci medycyny snu zauważyli, że coraz więcej osób sięga po produkty z konopi indyjskich, które wspomagają zasypianie i poprawiają jakość snu. Z pytaniem, jak marihuana wpływa na sen, postanowiła się zmierzyć grupa naukowców z głównego uniwersytetu w Toronto.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Nie ma wyraźnych dowodów

W badaniu wzięło udział 21 729 osób w wieku od 20 do 59 lat. Te dane zostały zebrane przez Health and Nutrition Examination Survey. Według badaczy zażywanie marihuany może w rzeczywistości obniżyć jakość snu. Dorośli, którzy stosowali marihuanę przez minimum 20 dni w ciągu miesiąca, potrzebowali maksymalnie 6 godzin snu. Natomiast umiarkowane zażywanie marihuany (mniej niż 20 dni w miesiącu) nie prowadziło do problemów ze zbyt krótkim snem. Wręcz przeciwnie – wpływało na dłuższy sen, czyli przekraczający 9 godzin.

W opinii naukowców marihuana nie pozwala osiągnąć optymalnej długości snu, która ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jak zaznaczył, główny autor badania dr Calvin Diep, zarówno krótki, jak i długi sen może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Może również wpływać na rozwój m.in. miażdżycy, cukrzycy oraz choroby wieńcowej.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej ankiety, ludzie wierzą w to, że stosowanie marihuany może zapewnić lepszy sen. Zdaniem dr Calvina Diepa tak nie jest do końca. Gdy ludzie przestają nagle zażywać marihuany, to skutki jej odstawienia mogą odbić się na jakości snu. To może te osoby utwierdzać w przekonaniu, że marihuana rzeczywiście pozwala osiągnąć lepszy sen, a to de facto są objawy odstawienia.

Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej marihuana może wpływać negatywnie na sen. Aby w 100 proc. potwierdzić hipotezę potrzebują kolejnych badań.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MET

DOŚWIADCZENIE:

Alkohol i nikotyna były pierwsze (niestety), ale także marihuana i haszysz, smart shiva, LSA z powoju, no i teraz 4-HO-MET.

SET & SETTING:

  • 4-ACO-DMT
  • Pierwszy raz

Domowe zacisze, gdzie czuję się najbezpieczniej. Chęć odkrycia nowej substancji, radosne podniecenie z możliwości tripowania, samotność, chęć tworzenia sztuki, chęć głębszych przemyśleń, ale też staranie się by nie nastawiać się na nic konkretnego - tak doradził mi przyjaciel.

Do psychodelicznych substancji już od dawna czułam wielkie pożądanie, ale nie było mi dane spróbować ich wcześniej. Gałka i marihuana chyba się nie liczą, prawda? Psychodelia fascynuje mnie już od dłuższego czasu, nie tylko ze względów czysto-narkotycznych, ale także ze względów kulturowych, historycznych, filozoficznych. Obecnie piszę pracę licencjacką dotyczącą sztuki psychodelicznej - więc aż grzechem by było nie spróbować jakiegokolwiek psychodelika. ;) Tak naprawdę to marzyły mi się od dwóch lat grzybki, ale niestety nie mam ani dostępu do nich, ani też nie jestem dobrą grzybiarką.

  • Mefedron

Ustawiam kategorię na Mefedron bo ponoć Shot (ze SmartXShopu) na 100% się z niego składa. Jeśli coś pomyliłem - proszę moderację o poprawkę.

Substancja: Shot 300mg [prawdopodobnie mefedron] - jako rozbudowa wątku bo zajebiście mało ludzi o tym pisze na forum..

Set&setting: po pracy, godzina 16:00, chwila na relaks - lekko glodny ale mam dobry dobry humor

Dawkowanie: 3 razy po ~100mg w roznych odstepach + jeszcze raz 3x100mg :)

Personalia: 20 lat, okolo 70kg wagi

  • Marihuana

Doświadczenie: paliłem mj parę razy wcześniej, jednak bez efektów. Poza tym - nic (alkoholu itp. nie liczę)

S&S: grupka znajomych (razem 5 osób) pozytywnie nastawiona na samą myśl o upaleniu się.

Jak już wcześniej pisałem, paliłem już wcześniej marihuanę. Ani razu nie odnotowałem żadnych efektów. Mimo tego, gdy tylko padła propozycja, żeby złożyć się w kilka osób i porządnie się upalić - zgodziłem się.

randomness