Marihuana wpływa na jakość snu? Jest odpowiedź naukowców

Wśród czynnych użytkowników krąży opinia, że zażywanie marihuany sprzyja szybkiemu zasypianiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto nie są jednak pewni, czy to prawda. Wysunęli kilka hipotez.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

poradnikzdrowie.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

105

Wśród czynnych użytkowników krąży opinia, że zażywanie marihuany sprzyja szybkiemu zasypianiu. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto nie są jednak pewni, czy to prawda. Wysunęli kilka hipotez.

Zgodnie z zaleceniem amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom optymalny sen dla dorosłych wynosi 7-8 godzin na dobę. Według danych CDC od 50 do 70 mln Amerykanów zmaga się z zaburzeniami snu takimi jak: bezdech senny, bezsenność i zespół niespokojnych nóg.

Eksperci medycyny snu zauważyli, że coraz więcej osób sięga po produkty z konopi indyjskich, które wspomagają zasypianie i poprawiają jakość snu. Z pytaniem, jak marihuana wpływa na sen, postanowiła się zmierzyć grupa naukowców z głównego uniwersytetu w Toronto.

Jak rozpoznać, że ktoś zażywał narkotyki psychostymulujące? (ecstasy, MDMA, kokaina, amfetamina)

Nie ma wyraźnych dowodów

W badaniu wzięło udział 21 729 osób w wieku od 20 do 59 lat. Te dane zostały zebrane przez Health and Nutrition Examination Survey. Według badaczy zażywanie marihuany może w rzeczywistości obniżyć jakość snu. Dorośli, którzy stosowali marihuanę przez minimum 20 dni w ciągu miesiąca, potrzebowali maksymalnie 6 godzin snu. Natomiast umiarkowane zażywanie marihuany (mniej niż 20 dni w miesiącu) nie prowadziło do problemów ze zbyt krótkim snem. Wręcz przeciwnie – wpływało na dłuższy sen, czyli przekraczający 9 godzin.

W opinii naukowców marihuana nie pozwala osiągnąć optymalnej długości snu, która ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jak zaznaczył, główny autor badania dr Calvin Diep, zarówno krótki, jak i długi sen może sygnalizować zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Może również wpływać na rozwój m.in. miażdżycy, cukrzycy oraz choroby wieńcowej.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej ankiety, ludzie wierzą w to, że stosowanie marihuany może zapewnić lepszy sen. Zdaniem dr Calvina Diepa tak nie jest do końca. Gdy ludzie przestają nagle zażywać marihuany, to skutki jej odstawienia mogą odbić się na jakości snu. To może te osoby utwierdzać w przekonaniu, że marihuana rzeczywiście pozwala osiągnąć lepszy sen, a to de facto są objawy odstawienia.

Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej marihuana może wpływać negatywnie na sen. Aby w 100 proc. potwierdzić hipotezę potrzebują kolejnych badań.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski

Powoj lykalem pierwszy i ostatni raz. Mialem juz doswiadczenia

z lsd, salvia, grzybami itd.

Z zachodniego sklepu zamowilem nasionka Ipomoea Tricolor

czy jak to sie zwie. Dostalem okolo 180 nasionek. Jakos nie

mialem kiedy sie za to zabrac, ale w koncy znalazlem czas

18:00 jestem sam na chacie. Probowalem zmielic nasionka

w mozdziezu, ale byly za twarde. Dlatego wsypalem

je do buzi po koleii i gryzlem, gryzlem no i do brzusia.

  • 2C-B

Wzielismy z H. i J. po 1,5 piguly /2CB/. Wlaczylo

sie nam lazenie. Poszlismy wiec wszyscy na zamek, byl oswietlony na

fioletowo. Lezelismy noca na mokrej trawie, patrzac w niebo, na

gwiazdy, swiatelka i nietoperze. J. nas rozsmieszal, opowiadajac

o promocjach w TV Shop /"rysiki!!!" "a teraz-uwaga!-dlugopis pisze

NA NIEBIESKO!!!"// Potem poszlismy na jakis cmentarz w lesie.

Wszystko bylo puste, pelne zakamarkow, jak z gry komputerowej.

  • Marihuana

Substancja: Amfetamina (ok.1g)


Godziny zażycia: Pierwsza ścieżka godz 8.20-16.IX i co kilka godzin kolejne kreseczki dla podtrzymania mocy :D - ostatnia: godz 12.45 - 17.IX


Substancja: Marihuana (ok.0.5g)


Godzina zażycia: ok. godz 18.00 - 17.IX - na złazie po fe.


Sprzęt: Fajka do tytoniu (zakupiona kiedyś tam na ceremonię spróbowania SD) z drzewa wiśniowego :D + zwykła zapalniczka.


  • Grzyby halucynogenne

Widzieliście "Piąty Element" ? Zajebisty film. Mi się wydał strasznie realistyczny. Ale nie o tym będę pisał. Przedstawię wydażenie które miało miejsce tuż przed seansem...