Marihuana medyczna nie dla każdego? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Dziś, aby uzyskać receptę na marihuanę medyczną, można skorzystać z teleporady. Może się to zmienić po wejściu w życie nowych przepisów procedowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Budzi to obawy pacjentów z małych miejscowości. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

portalsamorzadowy.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

412

Dziś, aby uzyskać receptę na marihuanę medyczną, można skorzystać z teleporady. Może się to zmienić po wejściu w życie nowych przepisów procedowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Budzi to obawy pacjentów z małych miejscowości. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) docierają sygnały pacjentów leczących się tzw. medyczną marihuaną, którzy obawiają się o dostępność leczenia.

Procedowana przez Ministra Zdrowia nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje przewiduje bowiem m.in. ograniczenie możliwości wystawiania recept bez osobistego zbadania pacjenta przez lekarza.

Budzi to obawy o dostępność leczenia, związaną z ograniczoną liczbą lekarzy zalecających terapię medyczną marihuaną. Szczególne obawy mają dotyczyć pacjentów z mniejszych miejscowości.

W związku z tym Biuro RPO pyta resort zdrowia, czy w toku prac nad projektem rozważana była (lub jest) kwestia wpływu na dostępność terapii medyczną marihuaną.

Jak dziś można dostać receptę na medyczną marihuanę?

Dziś, aby uzyskać receptę na marihuanę medyczną można skorzystać z teleporady. Recepta ma medyczną marihuanę może zostać wystawiona przez każdego lekarza bez względu na specjalizację. Lekarz w trakcie wizyty stacjonarnej lub online kwalifikuje do terapii i wystawia e-receptę.

Ilość leku nie może przekraczać potrzeb pacjenta na 90 dni, zapis dawkowania musi określać dawkę dzienną leku.

Jakie są wskazania lecznicze do medycznej marihuany?

Wśród wskazań leczniczych znajdują się m.in. terapia bólu, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, ADHD, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, epilepsja, choroba Alzheimera i Parkinsona, zespoły otępienne, spastyczność i dystrofie mięśniowe, choroby rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane i zanikowe boczne.

Leki z marihuaną medyczną są rygorystycznie kontrolowane na każdym etapie produkcji, przetwarzania i dystrybucji. W Polsce dostępne są obecnie dwie formy marihuany medycznej: Cannabis flos i Cannabis extractum normatum, czyli susz i ekstrakt olejowy.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Prawie wolny kwadrat. Słoneczny letni dzień. Wypoczęty organizm i chęć dotarcia jak najdalej.

Działo się to na jednej z wsi, poza czasem i przestrzenią. W domu była tylko babcia, ale tym jakoś przejmować się nie musiałem. Słoneczny letni dzień czyste niebo, cisza, spokój, godzina 9 rano. Ogółem dzień w sam raz żeby nachlać mordę albo zorganizować miłego, przyjemnego tripa.

  • Kodeina
  • Pierwszy raz

Urlop we własnym domu, partnerka w pracy. Znudzony, pełen chęci spróbowania czegoś nowego.

Był piękny pierwszosierpniowy dzień...

Piękne plany na urlop pokrzyżowane nową pracą partnerki. Brak urlopu - brak wyjazdu. Rano odwoziłem ją na dworzec autobusowy, wracałem do pustego domu i zastanawiałem się jak wypełnić czas do wieczora. Przez pierwszy tydzień popijałem browary i popalałem MJ, ale i ta kombinacja, skąninąd moja ulubiona może się w końcu znudzić.

  • Dekstrometorfan

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=---------------------------------------------------------------------------------

waze ok 65 kilo

9:55 , zjadlem 10 tabletek acodinu , w smaku rzeczywiscie

ochydne po rozgryzieniu , nie wszystkie rozgryzlem , popijam

sokiem jablkowym - malo kwasny ale zawsze troche ,

10 tabletek wychodzi jakies 2,3 mg / kg - nawet nie II plateau

efektoow zadnych

  • Benzydamina

Na samym początku chciałbym powiedziec, że waże 50 kg i nie mialem dotychczas zadnego doswiadczenia z dragami:>