Kokaina w bananach? Przemyt udaremniony w Warszawie to nic, w porównaniu z 400 kg na Dolnym Śląsku

Kokaina ukryta w owocach trafiła w ręce policji pod koniec roku. Rzecznik mundurowych mówi, że to jeden z największych ujawnionych ostatnio przemytów. Kokaina warta była 105 milionów złotych! Ale na Dolnym Śląsku były jeszcze większe przemyty.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Wrocławska
Marcin Rybak
Komentarz [H]yperreala: 
Kawał historii Owocowego Kartelu, nie ma to tamto...

Odsłony

869

Kokaina ukryta w owocach trafiła w ręce policji pod koniec roku. Rzecznik mundurowych mówi, że to jeden z największych ujawnionych ostatnio przemytów. Kokaina warta była 105 milionów złotych! Ale na Dolnym Śląsku były jeszcze większe przemyty.

- To jeden z największych tego typu przemytów do Polski - chwalili swoją skuteczność kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia warszawscy policjanci. Wartość przesyłki wycenili na 105 milionów złotych. Kokainę znaleziono w paczkach z bananami. Przyjechały z Belgii na wielkie hurtowe targowisko pod Warszawą. Do Belgii zaś narkotyki przypłynęły statkiem z Kolumbii. Śledztwo wszczęła natychmiast prokuratura.

Czy zatrzymali kierowcę? - Nie było podstaw - odpowiadają śledczy. - Przecież to sam kierowca z pracownikami magazynu zawiadomili policję o znalezionych podejrzanych paczkach w bananach - dodają. Na Dolnym Śląsku podobnych przemytów było znacznie więcej.

Wilczyce 2002

Wilczyce to wieś pod Wrocławiem. Tutaj w styczniu 2002 roku zaczęła się historia, która zmieniła życie czterech pracowników miejscowej dojrzewalni bananów.

Owoce przypływają do Europy z Ameryki Południowej. Są jeszcze zielone, więc aby mogły trafić do sklepów, muszą najpierw jakiś czas poleżeć w dojrzewalni bananów. Pracownicy tej w Wilczycach zauważyli, że owoce w jednym z pudeł zaczynają się psuć. Otworzyli je. W środku zobaczyli zapakowane w folię prostokątne kostki jakiejś substancji. Domyślali się, co to jest, więc natychmiast zadzwonili po policję.

Niedługo później pojawili się funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Pudeł z prostokątnymi kostkami było więcej, a wszystkie sprasowane kostki razem ważyły 396 kilogramów. Dlaczego nie 400? Ciekawe, prawda? Testery rozwiały wszelkie wątpliwości - sprasowana substancja to kokaina. Najdroższy i najbardziej ekskluzywny narkotyk dostępny na polskim rynku.

Zaczęło się śledztwo. W jednej z kilogramowych paczek z kokainą znaleziono tajemniczego owada. Prokuratura wynajęła eksperta, by go zbadał. Pojawiła się hipoteza, że narkotyk trafił do nas przez pomyłkę. Pudła z bananami - tłumaczył mi wtedy oficer CBŚ - miały taką wagę, jakby przeznaczono je na rynek brytyjski. Waga była dostosowana do brytyjskich norm.

I tylko ta dziwna waga - 396 kilogramów. - Zwykle, jak gdzieś w świecie łapano transport narkotyków, była równa waga: 100, 200 albo 400 kilogramów. A nie taka jakaś dziwna: 396 - przekonywali potem wrocławscy policjanci.

4 kg odnalezione

Witold M. ps. Szkieletor w 2002 roku próbował uchodzić za jedną z ważniejszych postaci wrocławskiego półświatka. Pech chciał, że nie tylko jemu się tak wydawało. Dokładnie tak samo jego rolę w przestępczym podziemiu postrzegali policjanci z CBŚ. Co mieli robić? Wystarali się w sądzie o zgodę na podsłuch i czekali, co się wydarzy. O zgodę na podsłuch - dodajmy - było wtedy znacznie łatwiej niż dziś. Łatwiejsze też było wykorzystywanie podsłuchanych rozmów, jako dowodu w procesie sądowym.

Tak też na początku 2002 roku do „Szkieletora” dotarła informacja, że są do kupienia 4 kilogramy kokainy. Ofertę złożył przedstawiciel czwórki magazynierów z dojrzewalni w Wilczycach. Okazało się, że panom magazynierom zamarzyła się kariera narkotykowych baronów. Kiedy w styczniu 2002 roku znaleźli kokainę w bananach, schowali cztery kilogramy dla siebie, zanim na miejscu pojawiła się policja - każdy wziął po paczce.

Stąd dziwna ilość narkotyku ukrytego w pudłach. Ludzie z gangu „Szkieletora” spotkali się z jednym z magazynierów. Niby na biznesowe negocjacje - za ile można by kupić cztery kilogramy narkotyku najwyższej jakości od przypadkowych znalazców specyfiku. Ale nikt niczego od nikogo kupować nie zamierzał. Magazynier trafił do bagażnika samochodu i wyjechał w nim do lasu. Tam za darmo oddał swój kilogram i wskazał trzech kolegów. Ci oddali kokainę bez żadnych protestów.

Ale to był dopiero początek kłopotów, bo czwórka niedoszłych narkodilerów trafiła do aresztu. Był grudzień 2002 roku. Pół roku później do aresztu trafił sam „Szkieletor”. Główny zarzut, jaki usłyszał, to kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. A wśród zarzutów także i ten dotyczący kokainy z bananów.

Ostatecznie „Szkieletor” na początku pierwszej rozprawy sądowej w swojej sprawie przyznał się i poprosił o wyrok bez przeprowadzania procesu. Został skazany na siedem lat więzienia. Magazynierzy z Wilczyc też się przyznali. Oni usłyszeli wyroki wyłącznie w zawieszeniu.

Zgorzelec 10 lat później

Marzec 2012 roku. Znowu dojrzewalnia bananów, choć tym razem w Zgorzelcu. Należy do Citronexu, miejscowej firmy wyspecjalizowanej w handlu bananami. - Taki przypadek zdarzył się nam pierwszy raz od 25 lat, odkąd pracujemy z bananami - powie nam kilka dni później Rafał Zarzecki, szef i właściciel zgorzeleckiego Citronexu, potentata na rynku bananów w Polsce. - Nasi pracownicy w paczkach, w których miały być owoce, znaleźli jakieś dziwne środki. Nie wiem, ile tego było i co to jest. Natychmiast powiadomiłem policję.

Policjanci początkowo podawali, że kokainy było 30 kilogramów o wartości 300 tysięcy złotych. Później zważono narkotyk bardzo dokładnie i okazało się, że jest go około 25 kilogramów. To i tak bardzo duża ilość. Policjanci i prokuratorzy przyjmują zwykle, że z jednego grama narkotyku może powstać aż 10 porcji. Dodajmy, że trudno sobie wyobrazić, by na rynek trafiła kokaina wprost z paczek z bananami. Dilerzy wymieszaliby narkotyk z czymkolwiek (mąka, sproszkowane tabletki itp.), co pozwoliłoby na zwiększenie objętości.

Śledztwo w tej sprawie zaczęła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Po kilkunastu miesiącach umorzyła je. Powód? Taki jak zwykle: niewykrycie sprawców przestępstwa. Ustalono tylko, że banany z narkotykami pochodzą z Ekwadoru w Ameryce Południowej. Kontenery przypłynęły statkami do Rotterdamu i Antwerpii. Stamtąd tirami zawieziono je do dojrzewalni.

Kilka tygodni po tym odkryciu kolejny raz znaleziono kokainę w bananach - tym razem w supermarkecie w Raciborzu, 70 kilogramów. W kwietniu 2012 roku natrafiono na kolejny podejrzany ładunek. W jednym ze sklepów w Katowicach znaleziono 18 kilogramów narkotyku. W tym samym czasie w górnośląskim Mikołowie znalazło się jeszcze 16 kilogramów kokainy. I to kolejny raz w pudełkach z bananami. Razem dało to wynik przeszło 100 kilogramów narkotyku, wartych 20 milionów złotych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD

Wszystko zaczęło się gdy weszliśmy z kumpelą na serwer dotyczący narkotyków. Było tam pełno fajnych artykułów. Kilka opisów tripów, a przede wszystkim dość spory artykuł o kwasie. Zaczęliśmy wyobrażać sobie jak to by było zarzucić sobie papierka. Słyszeliśmy o nim z opowiadań innych i z kilku sprawozdań znalezionych w necie. Faza kwasowa rysowała się w naszej wyobraźni zupełnie inaczej niż przeżycia po zwykłej, dobrej gandzi. Postanowiliśmy: trzeba będzie spróbować przy najbliższej nadarzającej się okazji. No i okazja nadeszła.

  • Bromazepam


Lexotan z bromazepamem to cos pieknego!


  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Kiepski Set i genialny Setting - szczegóły w raporcie.

T+00
Będąc u mnie w domu zażywam narkotyk. W przeciwieństwie do swojego NBOMOWE'go brata wydaje się on nie paraliżować języka. A może tylko nie zwróciłem na to uwagi?

Wraz z trzema osobami opuszczamy mój dom, każdy w innym stanie świadomości.
D. - pod wpływem marihuany i nieznacznej dawki alkoholu
W. - pod wpływem gamma-butyrolaktonu
B. - pod wpływem 6-APB

  • Grzyby halucynogenne

S&S: koniec października 2009r., las na przedmieściach, pogoda raczej pochmurna, nastawienie? Ciekawość i podekscytowanie

Wiek: ja 16 lat, towarzysz 17

Doświadczenie: Moje - mj nałogowo na chwilę obecną, haszysz, dxm, kodeina;

Towarzysza - mj również nałogowo, haszysz, lsd, szałwia.

Ilość: po 25 łysiczek, ja 65kg/180cm, towarzysz 75kg/188cm

Czas: 13:30 + 20:00

Był to pierwszy trip grzybowy, także bądźcie wyrozumiali.

PROLOGOS

randomness