Przypadek sprawił, że zamiast początkowo planowanych 5-6 osób wyszło 11 osób w mieszkaniu 3-pokojowym. Jakby tego było mało, 5 osób (może i więcej, nie jestem pewien) pierwszy raz miało kontakt z 4-aco-dmt. Z takiego miksu nic dobrego nie powinno wyjść ale jednak jakoś się udało. Jak widać dosyć ekstremalny S&S ale w praniu okazało się nienajgorzej.
Kobiety szybciej się uzależniają od alkoholu
Krótka rozmowa "Rzeczpospolitej" z Beatą Hoffmann, socjologiem z Uniwersytetu Warszawskiego
Kategorie
Źródło
Odsłony
146Rzeczpospolita: Oferta alkoholi skierowanych do kobiet jest coraz większa. Dlaczego tak szybko przybywa piw smakowych i win musujących?
Dr hab. Beata Hoffmann: Niewątpliwie model picia kobiet w wymiarze obyczajowym zbliżył się do modelu picia mężczyzn. Coraz więcej pań pije oficjalnie, towarzysko, upijając się – co kiedyś było rzadkością. Choć trzeba rozróżnić picie zwyczajowe od tzw. picia ryzykownego, stanowiącego pomost między piciem standardowym a uzależnieniem, i od alkoholizmu, czyli choroby. Natomiast picie kobiet wiąże się z nowym, niepokojącym zjawiskiem, tzw. drunkoreksją.
Czym jest drunkoreksja?
Zaburzeniem odżywiania związanym z piciem alkoholu. Dotyczy to głównie kobiet młodych, studentek, które świadomie ograniczają jedzenie, by móc spożywać alkohol bez przekraczania bilansu kalorycznego. Jeżeli picie alkoholu staje się dla kogoś ważne, można mówić o problemie, choć niekoniecznie musi to jeszcze świadczyć o uzależnieniu. Natomiast w przypadku alkoholizmu przyjmuje się, że na terapiach, wśród osób leczących się jest od 2,5 do 7 razy mniej kobiet niż mężczyzn. Tyle że nie wiemy, czy ogólnie jest mniej kobiet alkoholiczek, czy tylko mniej kobiet leczących się. Na pewno picie mężczyzn nadal jest bardziej wkomponowane w naszą kulturę. Stąd kobiety alkoholiczki, obawiając się społecznego napiętnowania, mają większe trudności z przyznaniem się do uzależnienia.
Jakie mamy motywacje do spożywania alkoholu?
Mężczyźni traktują alkohol jako środek pobudzający, kobiety zaś bardziej jako środek wywołujący dobry nastrój, zadowolenie, choćby w celu złagodzenia lęków czy problemów ze snem. Dlatego hasło reklamowe jednej z marek piwa – „Jedno piwo przed snem" – wywołuje u mnie dreszcze, bo dla kobiet to katastrofa. Często piją właśnie przed snem. Mężczyźni często piją w związku z problemami w pracy, kobiety w związku z sytuacją domową, osamotnieniem, problemami emocjonalnymi, silnym stresem, nerwicą. Panie często piją samotnie, do lustra. Również szybciej się uzależniają. Na podstawie własnych doświadczeń pracy na oddziale odwykowym mogę powiedzieć, że w przypadku kobiet trudniej też przebiega proces leczenia.
—rozmawiał Łukasz Lubański