Już co drugi Amerykanin próbował marihuany – analiza zmian w konsumpcji i postawach społecznych

Połowa obywateli USA (50%) stwierdziła, że próbowała marihuany chociaż raz w życiu, co jest nowym rekordem, który stale rośnie od ostatniego ćwierćwiecza. Mimo że nie różni się znacząco od 49% i 48% w 2021 i 2022 roku, nowy wynik jest statystycznie wyższy niż 45% w 2017 i 2019 roku, kiedy to ankietowani twierdzili, że próbowali marihuany.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

13

WASHNGTON, D.C. – Połowa obywateli USA (50%) stwierdziła, że próbowała marihuany chociaż raz w życiu, co jest nowym rekordem, który stale rośnie od ostatniego ćwierćwiecza. Mimo że nie różni się znacząco od 49% i 48% w 2021 i 2022 roku, nowy wynik jest statystycznie wyższy niż 45% w 2017 i 2019 roku, kiedy to ankietowani twierdzili, że próbowali marihuany.

Na pytanie z osobnej ankiety mającej na celu zbadanie obecnego zachowania, mniej więcej co szósty Amerykanin (17%) twierdzi, że regularnie “pali marihuanę”. Jest to również nowy rekord w badaniach Gallupa od 2003 roku, choć podobny do 16% zanotowanego rok temu. Te wyniki pochodzą z corocznej ankiety Gallupa na temat zwyczajów konsumpcyjnych, przeprowadzonej od 3 do 27 lipca.

Proporcja Amerykanów palących marihuanę podwoiła się od 2013 roku, kiedy Gallup zadał to pytanie po raz pierwszy. Wtedy 7% twierdziło, że to robi.

Między 1969 a 1977 rokiem ilość Amerykanów używających marihuany wzrosła o 20 punktów procentowych, z 4% do 24%. Wzrosła o kolejne dziewięć punktów, do 33%, do 1985 roku, ale potem utknęła poniżej 40% aż do 2015 roku, kiedy wzrosła do 44%. Pozostała na tym poziomie do 2019 roku, ale potem wzrosła do 49% w 2021 roku, gdzie jest mniej więcej dzisiaj jesteśmy.

Zwiększone Poparcie dla Legalizacji Marihuany

W tym samym okresie Gallupa odnotował znaczący wzrost poparcia społecznego w USA dla legalizacji marihuany, które wzrosło z 12% w 1969 roku do 68% obecnie.

Obecne Użycie Marihuany Najwyższe wśród Młodych Dorosłych

W niemal wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci i wykształcenia, mniej więcej połowa dorosłych Amerykanów eksperymentowała z marihuaną, zgodnie z danymi z lat 2022 i 2023. Jak wcześniej donosił Gallup, obecne użycie jest najwyższe wśród dorosłych w wieku od 18 do 34 lat. Ta grupa ponad trzy razy częściej używa konopi (29%) niż dorośli w wieku 55 lat i starsi (9%). Obecne użycie wśród dorosłych w wieku 35-54 lat (17%) odpowiada średniej krajowej. Tymczasem osoby dorosłe bez wyższego wykształcenia są około dwukrotnie bardziej skłonne do używania marihuany niż absolwenci uczelni wyższych.

Obawy o Wpływ Marihuany na Młodzież i Młodych Dorosłych

Amerykanie mają tendencję do wyrażania niskiego poziomu niepokoju dotyczącego wpływu marihuany na dorosłych użytkowników. Większość twierdzi, że są “niezbyt” (32%) lub “wcale niezaniepokojeni” (23%), podczas gdy mniej niż połowa mówi, że są “bardzo” (19%) lub “do pewnego stopnia zaniepokojeni” (26%).

Amerykanie znacznie częściej wyrażają jednak obawy dotyczące wpływu marihuany na młodzież lub młodych dorosłych, którzy są regularnymi użytkownikami. Trzech na czterech Amerykanów twierdzi, że są bardzo (40%) lub do pewnego stopnia zaniepokojeni (35%).

W miarę jak marihuana staje się coraz bardziej dostępna dla Amerykanów i legalna w coraz większej liczbie stanów, wzrasta również jej spożycie. Teraz połowa Stanów Zjednoczonych przynajmniej raz w życiu próbowała jej, podczas gdy druga połowa twierdzi, że nigdy tego nie zrobiła. Eksperymentowanie z marihuaną w większości podgrup jest na równi z średnią krajową, ale wskaźnik obecnego użycia różni się bardziej – i jest najwyższy wśród młodych dorosłych.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Mefedron
  • Przeżycie mistyczne

wieczór spokojny, noc z zaufanym sąsiadem z bloku, następny dzień już gorzej i pojutrze. Waga: 105 kg.

Ten TR jest kontynuacją poprzedniego (nie wiem, czy przejdzie przez moderację). Po południu zszedłem do sąsiada kontynuować fazę. To stary pijak i ćpun. Pozwala mi u siebie chillować więc jest OK. Jest bardzo wyrozumiały i spokojny. OK. Zaczynamy.

20.00

  • Marihuana


nazwa substancji - tussipect

poziom doświadczenia - marihuana, extasy, amfetamina, tussipect (po raz pierwszy)

dawka - pół butelki (70 gr)

metoda zażycia - droga pitna ;) da się wogóle inaczej?? do nosa he he ;)

set & setting - stan umysłu ok, chęć spróbowania, dobry humor, miejsce - w domu.  • LSD-25

krysztalek byl wysmienity, zjadlem jakies 2/3, nie wiem dokladnie, bo

przy przecinaniu sie pokruszyl. moze nawet niepotrzebnie go

kroilem. od razu wyszedlem na miasto, okolo 18.00, bylo jeszcze bardzo

slonecznie i radosnie. przechodzilem kolo filharmonii, cos dzialo sie

w srodku. wchodze, a tam wyklad o globalizacji i makdonaldyzacji

(po angielsku). usiadlem sobie w ostatnim rzedzie, ale

niestety slowa ukladaly mi sie w ciagle niezrozumiale buczenie, w ogole

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Samotny trip, ciemny pokój, psychodeliczna muzyka, nastawienie lekko nerwowe.

W końcu przełamałem się by spróbować lsd samotnie w domu. Do tej pory próbowałem go jedynie w towarzystwie innych osób.