Holandia ma problem. Do więzień trafia trudna do wykrycia "marihuana"

Syntetyczna marihuana trafia do więzień w całej Holandii. Narkotyk jest przemycany do zakładów karnych na papierze. Jest bezwonny i bardzo trudny do wykrycia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

wydarzenia.interia.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

78

"Syntetyczne kannabinoidy (SCRA) są szeroko stosowane w więzieniach w Holandii" - poinformował Holenderski Instytut Zdrowia Psychicznego i Uzależnień Trimbos po dochodzeniu we współpracy z organizacją C-EHRN.

Syntetyczna marihuana jest przemycana na papierze

Jak podał serwis NL Times, SCRA są przemycane do więzienia pocztą. Syntetycznym narkotykiem nasyca się - wręcz impregnuje - papier. W tej formie jest on bezwonny i bardzo trudny do wykrycia. Nie pojawia się również w konwencjonalnych badaniach moczu.

"Skutki po zażyciu SCRA są podobne do THC. Sprawiają, że człowiek czuje się zrelaksowany i odurzony" - przekazał Instytut Trimbos. "Efekty mogą się jednak znacznie różnić nasileniem i czasem trwania oraz mogą powodować inne skutki uboczne, które w skrajnych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu" - podkreślili specjaliści.

Instytut skupił się na badaniu zażywania narkotyków w zakładzie karnym w Ter Apel. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby przebywające w tym więzieniu znacznie częściej i regularnie zażywają narkotyki.

Więźniowie stosują także leki przeciwbólowe i nasenne

Specjaliści odkryli, że wśród więźniów w Ter Apel popularne są marihuana, alkohol oraz właśnie SCRA. Powszechne jest również niewłaściwe stosowanie leków przeciwbólowych, nasennych i uspokajających na receptę.

"Chociaż wydaje się, że zażywanie narkotyków w Ter Apel nie prowadzi do poważnych incydentów związanych z bezpieczeństwem lub zdrowiem, jest prawdopodobne, że zatrzymani niechętnie zwracają się do służby medycznej z problemami zdrowotnymi związanymi z narkotykami, częściowo z obawy przed sankcjami lub stygmatyzacją "- stwierdzili naukowcy. Uznali zażywanie narkotyków w więzieniach za powód do niepokoju.

Badania w więzieniach w całej Holandii

NL Times zauważa, że specjaliści zalecili szersze badania nad zażyciem narkotyków w holenderskich więzieniach. Apelują, by nie tylko starać się zatrzymać przemyt narkotyków do zakładów karnych, ale i udzielać odpowiedniej opieki więźniom i personelowi.

- Wyniki śledztwa uświadomiły nam, że zbyt długo patrzymy na temat narkotyków wyłącznie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiegać przemytowi narkotyków w taki czy inny sposób. Ważne jest również spojrzenie na temat narkotyków z perspektywy zdrowia, opieki i profesjonalizacji naszych pracowników - powiedział Laurens Huizenga z zakładu karnego w Ter Apel.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Banisteriopsis caapi
 • DMT
 • Mimosa Hostilis
 • Pierwszy raz
 • Ruta stepowa

Mieszkanie, zgaszone światło, kadzidła i świece, medytacyjna muzyka, dobry nastrój, nastawienie na przeżycia mistyczne.

Paliłam changę na dwa razy. Doświadczenie zlało mi się w jedno, nie jestem w stanie określić, która część była częścią którego palenia. 

Próba opisu tego doświadczenia jest jak próba określenia czterowymiarowej czasoprzestrzeni linią. Kształty i odległości straciły sens. Rzeczywistość wykrzyywiła się i rozlała w koliste piksele kolorów. Istoty ze światła i tęczy uśmiechały się przyjaźnie z góry. 

 • AM-2201
 • Inne
 • Katastrofa

Wszystko zaczeło się niewinnie, kumpel zadzwonił "siema, mam bucha wpadaj". No czemu, byłem u niego za 5min spaliliśmy 3 lufki bo więcej nie miał. Normalna faza po mj słuchamy muzyki i gastro. Nagle zadzwonił inny kumpel i powiedział że ma haszysz, każdy wiedział o co chodzi (fake hash). Na początku byłem zaparty że tego już nie pale, a paliłem wcześniej, fajna faza, ale nie chciałem już dłużej tego palić bo wiedziałem że to jest dopalacz i po prostu szkoda zdrowia i kiedyś może to się źle skończyć.

 • DPT

Substancja: DPT*HCl rozpuszczone w soli fizjologicznej 10mg/0,5ml.

I próba

Około 4mg dożylnie - przyspieszony puls i chwilowe uczucie "dziwności", brak innych efektów, a dwa wymienione to raczej wynik zdenerwowania i autosugestii.

II próba
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Mefedron
 • Miks
 • Tytoń

Byłem w kiepskim stanie psychicznym, dziewczyna mnie zostawiła, miałem ciąg parę dni alkoholu i tabletek psychotropowych, brakowało sił, ale to była impreza na którą byłem strasznie napalony, ja w ogóle nie chodzę na imprezy, także było to dla mnie bardzo ekscytujace wydarzenie i trochę się denerwowałem i czułem lek, że coś pójdzie nie po mojej myśli. To był mój dzień i na mówiłem dwóch kolesi, żeby tam ze mną poszli. O nich też się martwilem, bo wszystko dokładnie zaplanowałem, a oni mieli w dupie, to co ja chcę.

Na początek chciał bym poinformować, że tekst napisany przeze mnie, to żartobliwie napisana opowieść z mojego życia. Nie twierdzę, że jakie kolwiek substancje psychoaktywne są fajne. Pisząc ten epizod z mojego życia starałem się, możliwie realistycznie przedstawic jak myśli osoba uzależniona. 

randomness