Unia Europejska musi przygotować się na gwałtowny zalew fentanylu, powiedziała POLITICO Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw wewnętrznych. Ostrzeżenie przekazał jej sekretarz stanu USA Antony Blinken, mówiąc, że Europa albo jeszcze nie wie, że ma już problem z tym syntetycznym narkotykiem, albo wkrótce będzie go miała.
Podczas wydarzenia towarzyszącego Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, poświęconego zagrożeniom dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z syntetycznymi narkotykami, Blinken wezwał sojuszników do poważnego potraktowania niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą fentanyl, powiedziała Johansson.
— Kiedy rozmawiałam z sekretarzem Blinkenem, ujął to w ten sposób: "Albo jest to problem, który macie, ale nie wiecie, że go macie, albo jest to problem, który zaraz będziecie mieli" — powiedziała Johansson w wywiadzie dla POLITICO. Jak powiedziała, Stany Zjednoczone chcą pełnić rolę kanarka w kopalni węgla, "aby inni nie mieli tego samego problemu, co oni".
Na razie "tylko" marihuana i kokaina
Johansson powiedziała, że fentanyl i inne syntetyczne narkotyki nie są jeszcze największym zmartwieniem Unii, bo najczęściej używanym narkotykiem jest marihuana, a konsumpcja rośnie najszybciej w przypadku kokainy.
Jednak w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie narkotyki syntetyczne są przemycane z krajów takich jak Meksyk, Europa ma samodzielną zdolność laboratoryjną do produkcji narkotyków syntetycznych, co może szybko wywołać kryzys, powiedziała Johansson.
— Zdolność do produkcji fentanylu w Unii jest tutaj, mamy ją — powiedziała Johansson. — Oznacza to oczywiście, że w momencie, gdy zdecydują się zacząć to robić i uznają, że jest na to popyt, może to bardzo szybko dojść do skutku.
Według Europejskiego Raportu Narkotykowego w 2021 r. w Unii zlikwidowano łącznie 434 nielegalne laboratoria produkujące narkotyki syntetyczne.
Eksperci z agencji antynarkotykowej Unii Europejskiej ostrzegli na początku tego roku, że zakaz uprawy maku przez talibów w Afganistanie może drastycznie zmniejszyć podaż heroiny w Europie i stworzyć impuls do wzrostu ilości syntetycznych opioidów.
— Musimy być bardzo czujni i bardzo przygotowani — powiedziała Johansson.
Według niej Unia Europejska już teraz wzmacnia siłę swojej agencji antynarkotykowej, która zajmuje się zarówno aspektami zdrowotnymi, jak i kryminalnymi nielegalnych narkotyków, dając jej "znacznie większe uprawnienia i podwajając zasoby".
Johansson potwierdziła, że unijny plan działania na rzecz zwalczania handlu narkotykami, ogłoszony przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w jej orędziu o stanie Unii Europejskiej, zostanie uruchomiony do końca tego roku.