Efekty i skutki legalizacji marihuany w Kolorado – najnowszy raport

Monitorowanie wpływu na zdrowie publiczne było jednym z priorytetów władz stanu Kolorado, kiedy w 2014r. zalegalizowano tam używanie marihuany do celów rekreacyjnych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne

Odsłony

281

Monitorowanie potencjalnego wpływu na zdrowie publiczne było jednym z priorytetów urzędników stanu Kolorado, kiedy w 2014r. zalegalizowano używanie marihuany do celów rekreacyjnych.

Trzy lata po zalegalizowaniu sprzedaży marihuany do celów rekreacyjnych, Retail Marijuana Public Health Advisory Committee stwierdza, że liczba wizyt na pogotowiu spowodowanych marihuaną maleje, chociaż ogólna konsumpcja marihuany pozostaje stała. Wskazuje to, że istniejące działania w zakresie polityki i edukacji działają.

Pierwsza część raportu została opublikowana w styczniu 2015r i została opracowana przez zespół lekarzy, naukowców i urzędników ds. zdrowia publicznego.

Wśród wyników nowego raportu możemy przeczytać, że używanie marihuany wśród uczniów szkół średnich statystycznie nie wzrosło. Około 21 procent uczniów szkół średnich w Kolorado używało marihuany w 2015r., w porównaniu do 20% w roku 2013.

Najważniejsze dane z raportu

 • W ciągu ostatnich miesięcy używanie marihuany wśród pełnoletnich mieszkańców Kolorado nie zwiększyło się, jednak odsetek osób, które stwierdziły, że używają marihuany jest na poziomie 13-17% (w zależności od badań), chociaż średnia stanowa wynosi 8 procent.
 • Zdecydowana większość użytkowników pali marihuanę -79%. Odsetek osób, które waporyzują marihuanę lub spożywają ją w formie jadalnej wyniósł odpowiednio 30% i 33%. (Respondenci mogli wybrać więcej, niż jedną metodę)
 • Marihuanę w Kolorado najczęściej używają mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat (26%).
 • Stosowanie marihuany wśród nastolatków jest względnie niezmienne i zgodne jest ze średnią stanową.
 • Około 6% mieszkańców Kolorado twierdzi, że używa marihuany codziennie lub prawie codziennie, w porównaniu do codziennego palenia tytoniu (16%) i codziennego lub prawie codziennego używania alkoholu (22%).
 • Liczba wizyt szpitalnych związanych z marihuanę spada od 2015 r. Dane szpitalne z 2016 r. nie są jeszcze dostępne.
 • 6% kobiet w stanie Kolorado używało marihuany w czasie ciąży – o 2% więcej, niż średnia stanowa.
 • 7.9% rodziców z dziećmi w wieku 1-14 lat, trzymało marihuanę w domu. 18% z nich przetrzymywało marihuanę w niezabezpieczonym miejscu.
 • W latach 2014-2015 około 16000 dzieci w wieku 1-14 lat miało kontakt z marihuaną.

W raporcie przeanalizowano również istniejącą literaturę naukową w sprawie potencjalnego wpływu marihuany na zdrowie. Komitet doszedł do podobnych wniosków do tych, które zostały opracowane przez National Academies of Sciences, Engineering and Medicine.

 • Nastolatkowie i młodzi dorośli, którzy używają marihuany częściej doświadczają zaburzeń pamięci i zdolności poznawczych, a także są narażeni na większe ryzyko objawów psychotycznych i uzależnienia od marihuany w wieku dorosłym.
 • Dym z marihuany zawiera wiele substancji chemicznych powodujących raka – te same, które zawarte są w dymie nikotynowym. Badania są sprzeczne z innymi długoterminowymi badaniami, które pokazują, że palenie marihuany nie powoduje raka płuc. (Bezpieczniejszą alternatywą jest waporyzacja przyp.red.)
 • Umiarkowany poziom dowodów naukowych na to, że stosowanie marihuany zwiększa ryzyko udaru mózgu wśród osób poniżej 55 roku życia.
 • Wiarygodne dowody kliniczne dotyczące interakcji marihuany z lekami, takimi jak leki przeciwdrgawkowe i lekami związanymi z krzepliwością krwi.
 • Ryzyko wypadku samochodowego zwiększa się wśród kierowców pod wpływem marihuany. Im wyższy poziom THC we krwi, tym wyższe ryzyko kolizji pojazdów silnikowych.
 • Silne dowody wskazują, że codzienne używanie marihuany może powodować zaburzenia pamięci, które trwają tydzień lub dłużej po odstawieniu marihuany.

Pełne wyniki raportu można znaleźć TUTAJ.

Oceń treść:

Average: 8 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove

a

 • JWH-210
 • Metoksetamina
 • Tripraport

 • Powoje

przybyłam z wami pobluźnić o naszych słabościach :@

- Muszę Cię zmartwić, ale chyba nie masz czego tu szukać.

 • Muchomor czerwony
 • Przeżycie mistyczne

Na czczo. Kilka dni przedtem dieta mocno ograniczona, bardzo lekka. Las. Głęboki spokój. Trans medytacyjny. Brak wiedzy o substancji. Brak oczekiwań. Waga 58 kg. Wzrost 175.

Mija kilka minut. Pierwszy oddział był gotów do wymarszu. 

Generale, melduję, że smak jest ohydny...

Jak kania z indywidualną dla muchomora nutką smaku. Zjadłem wszystko z wielkim trudem. Pojawiło się uczucie ogromnej suchości. Pamiętam, że żułem wszystko bardzo długo, wiedząc, że ma to olbrzymi wpływ na efekt.

Już kiedy kończyłem ostatniego muchomora (jedzenie tego wszystkiego trwało dobry kwadrans) poczułem, że coś się zmieniło, ale nie potrafiłem powiedzieć, co.

 • Grzyby halucynogenne
 • Pierwszy raz

Pozytywne nastawienie psychiczne, ekscytacja zbliżającym się tripem i niecierpliwość, lekceważenie opisywanej przez ludzi charakterystyki tripa. Dawka grzybów zażyta na pusty żołądek. Sesja solo - w małym mieszkaniu kawalerce z pokojem i łazienka, uprzednio posprzątanym i przygotowanym. Kontakt z ludźmi przez telefon komórkowy po zażyciu, ale przed właściwym tripem. Noc, sierpień.

Moja pierwsza próba grzybami psylocybinowymi zaczęła się od konsumpcji tychże o 20:30. Zjadłem trzy gramy suszonych grzybów. W smaku wydały mi się podobne do pieczarek, ale bardziej gorzkie. Przeżuwałem je i gryzłem może 5 minut, aż rozdrobniłem cały materiał na rozmiękczoną od śliny papkę, którą następnie połknąłem. Położyłem się na łóżku i zasłoniłem okno (na zewnątrz właśnie zachodziło słońce), włączyłem muzykę, jakiś delikatny popowy chłam, oszczedzając lepsze kawałki na trip. Przez pierwsze kilkanaście minut wymieniałem SMS'y z ludźmi i nie działo się nic ciekawego.