Efekty i skutki legalizacji marihuany w Kolorado – najnowszy raport

Monitorowanie wpływu na zdrowie publiczne było jednym z priorytetów władz stanu Kolorado, kiedy w 2014r. zalegalizowano tam używanie marihuany do celów rekreacyjnych.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne

Odsłony

265

Monitorowanie potencjalnego wpływu na zdrowie publiczne było jednym z priorytetów urzędników stanu Kolorado, kiedy w 2014r. zalegalizowano używanie marihuany do celów rekreacyjnych.

Trzy lata po zalegalizowaniu sprzedaży marihuany do celów rekreacyjnych, Retail Marijuana Public Health Advisory Committee stwierdza, że liczba wizyt na pogotowiu spowodowanych marihuaną maleje, chociaż ogólna konsumpcja marihuany pozostaje stała. Wskazuje to, że istniejące działania w zakresie polityki i edukacji działają.

Pierwsza część raportu została opublikowana w styczniu 2015r i została opracowana przez zespół lekarzy, naukowców i urzędników ds. zdrowia publicznego.

Wśród wyników nowego raportu możemy przeczytać, że używanie marihuany wśród uczniów szkół średnich statystycznie nie wzrosło. Około 21 procent uczniów szkół średnich w Kolorado używało marihuany w 2015r., w porównaniu do 20% w roku 2013.

Najważniejsze dane z raportu

 • W ciągu ostatnich miesięcy używanie marihuany wśród pełnoletnich mieszkańców Kolorado nie zwiększyło się, jednak odsetek osób, które stwierdziły, że używają marihuany jest na poziomie 13-17% (w zależności od badań), chociaż średnia stanowa wynosi 8 procent.
 • Zdecydowana większość użytkowników pali marihuanę -79%. Odsetek osób, które waporyzują marihuanę lub spożywają ją w formie jadalnej wyniósł odpowiednio 30% i 33%. (Respondenci mogli wybrać więcej, niż jedną metodę)
 • Marihuanę w Kolorado najczęściej używają mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat (26%).
 • Stosowanie marihuany wśród nastolatków jest względnie niezmienne i zgodne jest ze średnią stanową.
 • Około 6% mieszkańców Kolorado twierdzi, że używa marihuany codziennie lub prawie codziennie, w porównaniu do codziennego palenia tytoniu (16%) i codziennego lub prawie codziennego używania alkoholu (22%).
 • Liczba wizyt szpitalnych związanych z marihuanę spada od 2015 r. Dane szpitalne z 2016 r. nie są jeszcze dostępne.
 • 6% kobiet w stanie Kolorado używało marihuany w czasie ciąży – o 2% więcej, niż średnia stanowa.
 • 7.9% rodziców z dziećmi w wieku 1-14 lat, trzymało marihuanę w domu. 18% z nich przetrzymywało marihuanę w niezabezpieczonym miejscu.
 • W latach 2014-2015 około 16000 dzieci w wieku 1-14 lat miało kontakt z marihuaną.

W raporcie przeanalizowano również istniejącą literaturę naukową w sprawie potencjalnego wpływu marihuany na zdrowie. Komitet doszedł do podobnych wniosków do tych, które zostały opracowane przez National Academies of Sciences, Engineering and Medicine.

 • Nastolatkowie i młodzi dorośli, którzy używają marihuany częściej doświadczają zaburzeń pamięci i zdolności poznawczych, a także są narażeni na większe ryzyko objawów psychotycznych i uzależnienia od marihuany w wieku dorosłym.
 • Dym z marihuany zawiera wiele substancji chemicznych powodujących raka – te same, które zawarte są w dymie nikotynowym. Badania są sprzeczne z innymi długoterminowymi badaniami, które pokazują, że palenie marihuany nie powoduje raka płuc. (Bezpieczniejszą alternatywą jest waporyzacja przyp.red.)
 • Umiarkowany poziom dowodów naukowych na to, że stosowanie marihuany zwiększa ryzyko udaru mózgu wśród osób poniżej 55 roku życia.
 • Wiarygodne dowody kliniczne dotyczące interakcji marihuany z lekami, takimi jak leki przeciwdrgawkowe i lekami związanymi z krzepliwością krwi.
 • Ryzyko wypadku samochodowego zwiększa się wśród kierowców pod wpływem marihuany. Im wyższy poziom THC we krwi, tym wyższe ryzyko kolizji pojazdów silnikowych.
 • Silne dowody wskazują, że codzienne używanie marihuany może powodować zaburzenia pamięci, które trwają tydzień lub dłużej po odstawieniu marihuany.

Pełne wyniki raportu można znaleźć TUTAJ.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Gałka muszkatołowa

Spróbuję streścić tę całą historię jak tylko się da. O gałce muszkatołowej wiedziałem tyle że trzeba zjeść tego dużo i że jest coś na kształt LSD tripu.


Tak więc było to na wyjeździe ze znajomymi do Czech (nie załatwiłem kwasu) i postanowiliśmy z kolesiem zarzucić gałę. Poprosiliśmy więc dziewczyny żeby kupiły nam 10 opakowań. Te spełniły naszą prośbę i kupiły 10 x 15 gram czeskiej gałki.


 • Inne
 • Marihuana
 • Przeżycie mistyczne

Spokojne i leniwe popołudnie spędzone samotnie w mieszkaniu. Uczucie znużenia.

Jakiś czas temu przydarzył mi się zupełnie psychodeliczny trip na trawie. Wiem, że większość ludzi nie reaguje w taki sposób na THC. Ja jednak jestem wrażliwy na ten aspekt działania tej substancji i podobne przeżycia zdarzały mi się już wcześniej (choć nie o takiej sile). Druga rzecz to moja tolerancja – mało palę, co jeszcze bardziej podbija moją naturalną wrażliwość. Trzecia rzecz to farmakoterapia – brałem wtedy już od miesiąca 10 mg escitalopramu dziennie. Nie bez znaczenia pewnie jest też fakt, że mam za sobą doświadczenia z „prawdziwymi” psychodelikami.

 • Amfetamina

Środek: Amfetamina + nieplanowane tabletki

Ilość zarzyć: pierwszy (ale nie ostatni raz :-)

Ilość środku: pół grama (o ćwierć za dużo)

Miejscówka: chata kumpeli • Grzyby halucynogenne

nazwa substancji: Łysiczka lancetowata ;)


poziom doświadczenia użytkownika: MJ, #, benzydamina, avio, DXM, troche psychotropów, tramal...


dawka: 30 grzybkooofWszyscy dobrze wiedzą co takiego rośnie na odsłoniętych polanach leśnych w okresie od sierpnia do października... są to grzybki halucynogenne :) Zacząłem czytać o nich parę tygodni temu na hyperrealu. Nie ukrywam że lubie psychodele a grzyby z tego co wyczytałem dają własnie to czego szukałem.
randomness