E-papieros jako sposób na rzucanie palenia, a nie furtka do nałogu

Według badań publikowanych w specjalistycznym magazynie International Archives of Addiction Research and Medicine, papierosy elektroniczne postrzegane są przez osoby niepalące jako środek na wyjście z nałogu.

Według badań publikowanych w specjalistycznym magazynie International Archives of Addiction Research and Medicine, papierosy elektroniczne postrzegane są przez osoby niepalące jako środek na wyjście z nałogu. Jednocześnie, mimo że rynek papierosów elektronicznych systematycznie rośnie, używanie e-papierosów nie zachęca osób, które do tej pory nie paliły, do sięgnięcia po którąkolwiek z używek nikotynowych. W badaniu szczególny nacisk nałożono na nastolatków oraz młodych dorosłych.

Wraz ze wzrostem wykorzystania elektronicznych papierosów nasiliły się obawy, że urządzenia te, umożliwiające użytkownikom wdychanie nikotyny i aromatyzowanych płynów w formie aerozoli, mogą spowodować re-normalizację palenia i ostatecznie wzrost rozpowszechnienia palenia tytoniu. Badania nie potwierdziły jednak tej zależności, a samo e-palenie było interpretowane jako znak, że dana osoba stara się zmniejszyć konsumpcję tytoniu. Raport naukowców z Centre for Substance Use Research, West of Scotland Science Park z Glasgow stwierdza, że84% respondentów mimo coraz większej popularności e-papierosów nie zmieniło swojego nastawienia do palenia, nie przełożyło się to również na zwiększenie prawdopodobieństwa rozpoczęcia palenia.

61% badanych potwierdziło, że widok e-papierosa wzbudził ich ciekawość, jednak tylko 1/3 respondentów z tej grupy spróbowała e-papierosa raz, co jednak w żadnym przypadku nie wpłynęło na regularną konsumpcję. Prawie wszyscy z tych, którzy wskazali, że nie odczuli żadnego zaciekawienia w wyniku widoku osoby palącej e-papierosa wyjaśniło to w kategoriach ich przekonania, że e-papierosy były głównie wykorzystywane przez palaczy jako sposób rzucenia palenia. Respondenci przyznawali również (34%), że według nich, popularyzacja e-palenia przyczyniła się do bardziej restrykcyjnego postrzegania samego palenia. 43% uważa, że ich zdaniem zwiększenie widoczności e-palenia nie miało żadnego zauważalnego wpływu na zmianę społecznych postaw wobec palenia.

Europa pali coraz mniej

E-papierosy zostały scharakteryzowane przez brytyjską publiczną służbę zdrowia jako będące do 95% mniej szkodliwe niż palony tytoń. Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii pokazują również, że e-papierosy mogą odgrywać ważną rolę w ułatwieniu palaczom wyjścia z nałogu. Naukowcy pracujący w oparciu o "Smoking Toolkit Study", donoszą, że niektóre osoby próbujące rzucić palenie za pomocą e-papierosów, były bardziej skłonne pozostawać w abstynencji, niż osoby, które próbowały wyjść z nałogu za pomocą metody ograniczania nikotyny lub metody „cold turkey” polegającej na całkowitym, nagłym odstawieniu używki. Zespół prof. Farsalinosa przedstawił niedawno dowody na to, że e-papierosy pomogły bardzo dużej liczbie byłych palaczy wyjść z nałogu, czerpiąc dane z ogólnoeuropejskiego badania, przeprowadzonego na ponad 27 tys. e-palaczy.

Oceń treść:

Average: 7 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Chęć przeżycia czysto narkotycznego. Miejsce: mieszkanie w bloku, prywatny pokój. Klimatyczny wieczór. Rodzina na kwadracie.

Poniedziałek 23:00. Wyposażyłem się w 3 butelki Pini. Ostatnio ćpałem kodeinę 4 miesiące temu. To mój 3 raz. Wróciłem z aptek o 17:00, cierpliwie czekając na odpowiednią chwilę. Po odwaleniu kilku rutynowych czynności, obejrzeniu meczu Polski z Meksykiem, umyciu się, pościeleniu łóżka mając do szkoły na jutro na12 przygotowałem się. Nie wszyscy poszli spać, ale mogę już zaczynać. 

  • Szałwia Wieszcza

nazwa substancji -Salvia DivinorumSkala doznań POZIOM 5

  • Marihuana
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Miałem bardzo sceptyczne podejście co do tego, czy to w ogóle zadziała. Eksperymenty z olejem z CBD wymagały ogromnych ilości żeby poczuć działanie uspokajające

Domyślam się że tytuł mógł skusić i z góry mówię że to nie clickbait. Jeżeli zawartość THC w roślinie nie przekracza 0.2%, to możemy sobie z nią robić co chcemy. Od pewnego czasu tego typu produkty stają się coraz to bardziej popularne i obok ciasteczek, kremów, lizaków itd, na rynku ukazały się nawet susze, które można palić. Ale skoro nie ma THC, to pewnie nic nie da, prawda? Otóż nic bardziej mylnego.

  • Mefedron

Autor: Nikoś

Set & Setting: samopoczucie dobre,małe zdenerwowanie, ponieważ za około 1,5 godziny miałem iść do domu.

Dawka: około 150 mg

Doświadczenie: alkohol, MJ, Amfetamina, Mefedron

19.30 Zaaplikowałem mefe, z początku nic nie czułem więc pomyślałem, że feta jest jednak lepsza.

19.45 Nagle poczułem dziwne uczucie i nogi zaczęły mi się wykręcać a w głowie czułem wielką euforię, z początku nie mogłem jej opanować.