E-papieros jako sposób na rzucanie palenia, a nie furtka do nałogu

Według badań publikowanych w specjalistycznym magazynie International Archives of Addiction Research and Medicine, papierosy elektroniczne postrzegane są przez osoby niepalące jako środek na wyjście z nałogu.

Według badań publikowanych w specjalistycznym magazynie International Archives of Addiction Research and Medicine, papierosy elektroniczne postrzegane są przez osoby niepalące jako środek na wyjście z nałogu. Jednocześnie, mimo że rynek papierosów elektronicznych systematycznie rośnie, używanie e-papierosów nie zachęca osób, które do tej pory nie paliły, do sięgnięcia po którąkolwiek z używek nikotynowych. W badaniu szczególny nacisk nałożono na nastolatków oraz młodych dorosłych.

Wraz ze wzrostem wykorzystania elektronicznych papierosów nasiliły się obawy, że urządzenia te, umożliwiające użytkownikom wdychanie nikotyny i aromatyzowanych płynów w formie aerozoli, mogą spowodować re-normalizację palenia i ostatecznie wzrost rozpowszechnienia palenia tytoniu. Badania nie potwierdziły jednak tej zależności, a samo e-palenie było interpretowane jako znak, że dana osoba stara się zmniejszyć konsumpcję tytoniu. Raport naukowców z Centre for Substance Use Research, West of Scotland Science Park z Glasgow stwierdza, że84% respondentów mimo coraz większej popularności e-papierosów nie zmieniło swojego nastawienia do palenia, nie przełożyło się to również na zwiększenie prawdopodobieństwa rozpoczęcia palenia.

61% badanych potwierdziło, że widok e-papierosa wzbudził ich ciekawość, jednak tylko 1/3 respondentów z tej grupy spróbowała e-papierosa raz, co jednak w żadnym przypadku nie wpłynęło na regularną konsumpcję. Prawie wszyscy z tych, którzy wskazali, że nie odczuli żadnego zaciekawienia w wyniku widoku osoby palącej e-papierosa wyjaśniło to w kategoriach ich przekonania, że e-papierosy były głównie wykorzystywane przez palaczy jako sposób rzucenia palenia. Respondenci przyznawali również (34%), że według nich, popularyzacja e-palenia przyczyniła się do bardziej restrykcyjnego postrzegania samego palenia. 43% uważa, że ich zdaniem zwiększenie widoczności e-palenia nie miało żadnego zauważalnego wpływu na zmianę społecznych postaw wobec palenia.

Europa pali coraz mniej

E-papierosy zostały scharakteryzowane przez brytyjską publiczną służbę zdrowia jako będące do 95% mniej szkodliwe niż palony tytoń. Najnowsze badania z Wielkiej Brytanii pokazują również, że e-papierosy mogą odgrywać ważną rolę w ułatwieniu palaczom wyjścia z nałogu. Naukowcy pracujący w oparciu o "Smoking Toolkit Study", donoszą, że niektóre osoby próbujące rzucić palenie za pomocą e-papierosów, były bardziej skłonne pozostawać w abstynencji, niż osoby, które próbowały wyjść z nałogu za pomocą metody ograniczania nikotyny lub metody „cold turkey” polegającej na całkowitym, nagłym odstawieniu używki. Zespół prof. Farsalinosa przedstawił niedawno dowody na to, że e-papierosy pomogły bardzo dużej liczbie byłych palaczy wyjść z nałogu, czerpiąc dane z ogólnoeuropejskiego badania, przeprowadzonego na ponad 27 tys. e-palaczy.

Oceń treść:

Average: 6 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Muchomor czerwony

Set & Setting: Las (muchomorowy) nocą. Szałas szamański ognisko. Wesoły nastrój. Jesienna ciepła noc.

Cel: odkrycie lasu jako pierwotnego domu i lepsze zapoznanie mocy A.M.

Dawkowanie: 5 Dobrze wysuszonych kapeluszy. Najpierw w piekarniku a potem na kaloryferze.

Doświadczenie: Alkohol, MJ, Muchomor Czerwony, Psilocybe Cubensis, Psilocybe Semilanceata, Salvia Divinorum

Wiek: 18 lat :)

  • MDMA
  • Przeżycie mistyczne

''Wolny dzień'', ładna słoneczna pogoda, wszyscy domownicy są obecni- uznałem, że nie będę się tym przejmował. Przygotowywałem się do tego doświadczenia już od paru dni, tj. medytacja, ćwiczenia, rozciąganie, joga, kąpiele kontrastowe.. Wychodziłem z zamuły po suto przepalanym i lekko przepijanym miesiącu, zwiększone spożycie wody, zdrowsze jedzenie, lekki detox. Nastawienie umysłu: dobry, aczkolwiek miałem trochę wątpliwości, trochę się tego obawiałem. Mój dom, podwórko, okolice, natura.

Candyflipping- mix bardzo znany, wychwalany i polecany. Przymierzałem się do niego już pare razy, lecz jakoś zawsze musiało coś wypaść..
Od dłuższego czasu zżerała mnie ciekawość, chciałem zobaczyć, doświadczyć tego, o czym mówili mi ludzie, o czym czytałem i pytałem wielu podróżników, ''co'', ''jak'', ''kiedy'', ''aha, dobra, dzięki''
Więc wiem co z czym się je, kiedy wrzucić, ile wrzucić.

  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

nastawienie – wieczny optymista, miejsce – dom w małej pięknie położonej miejscowości.

Spotkałem na mieście kumpla. Pokazał mi z uśmiechem na twarzy swoje zakupy, w reklamówce znajdowała się paczka aco i 2 saszetki proszku do mycia cipek. Przypomniał mi się mój pierwszy i w tan czas jedyny, bardzo mocny trip po aco. Wyrzuciło mnie wtedy w kosmos a ciało rozpadło się w nicości, nawet myśli momentami rozpływały się i przestawały istnieć, byłem przez jakiś czas na 4 plateau.  Znając potencjał niewinnego leku na kaszel postanowiłem to powtórzyć, tym razem zmniejszając dawkę.

  • Dekstrometorfan

Nazwa substancji: bromowodorek dekstrometorfanu (tussidex)

Poziom doświadczenia: zioło, lsd, speed, gałka, dxm, bieluń (sic!), tramal

Set & settings: wieczór ok. godziny 22, sam w pokoju, odpowiednia muzyka, niezłe samopoczucie.Trip : Doświadczenie z DXM mam spore więc postanowiłem zarzucić troszke więcej niż zazwyczaj (zazwyczaj 900-990mg).

randomness