trzezwosc
poziom doswiadczenia - wysoki (wydawalo mi sie ;)
dawka - maksymalna dopuszczalna
gdzie - w domu, samotnie
Czy za jazdę wierzchem pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? Czy można jeździć na pijanym koniu?
Znajomy chwalił się kiedyś, że ma konia, którego bardzo lubi. Koń ten (w przeciwieństwie do jego żony) zawsze odwozi go do domu, po suto zakrapianej nocy. Mogłoby się wydawać, że faktycznie jazda wierzchem jest doskonałym środkiem transportu w takiej sytuacji. Co prawda wolnym, ale pewnym i bezpiecznym – przynajmniej w kwestii ewentualnej odpowiedzialności prawnej, ale czy jest tak faktycznie? Czy można jeździć konno pod wpływem alkoholu?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy koń jest … pojazdem. Przynajmniej w świetle prawa. Szukając definicji pojazdu, musimy sięgnąć do przepisów Kodeksu drogowego, tam w art. 2 w słowniczku pojęć przeczytamy, że za pojazd uznajemy środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane.
Ustawowa definicja raczej nie pozostawia wątpliwości, że trudno byłoby zaliczyć do grona pojazdów również konia. Stąd też nietrudno wywnioskować, że za jazdę wierzchem pod wpływem alkoholu nie stracimy prawa jazdy.
Mimo, że jazda konna pod wpływem alkoholu nie grozi utrata prawa jazdy, nie oznacza, że polskie przepisy nie przewidują innych sankcji w tym zakresie. Zgodnie z art. 45 Kodeksu drogowego jazda wierzchem pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka stanowi wykroczenie z art. 86 Kodeksu wykroczeń i zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności lub karą aresztu.
Oczywiście w takiej sytuacji należy rozważyć, czy każdy sposób „siedzenia” na koniu będzie jazdą. Są przecież sytuacje, gdy zamiast siedzieć okrakiem, można być przez konia przerzuconym i spokojnie przemieszczać się z punku A do punktu B. Przy założeniu, że punkt B to dom „jeźdźca” – a jak wiadomo, każdy koń wraca do stajni i nawet z ładunkiem na grzbiecie, nie potrzebuje w tym pomocy – taki transport za jazdę raczej nie będzie można uzać.
Pisząc ten artykuł, przeglądałam fora hobbistów. Na jednym z nich trafiłam na dość ciekawe pytanie – czy można jeździć na pianym koniu i co na to prawo drogowe? Cóż? … Nie wiem i nie chce wiedzieć skąd panu, który zadał to pytanie, przyszło ono do głowy (chcę wierzyć, że było to czysto teoretyczne rozważanie i nie wynikało z jego doświadczeń). Kontynuując jednak rozważania, jakie podjęli użytkownicy forum w tym wątku, można z przymrużeniem oka stwierdzić, że zwierzę pod wpływem alkoholu może być traktowane jako… niesprawne technicznie, za co może grozić mandat.
Z całą pewnością jednak już samo pojenie zwierząt alkoholem stanowi naruszenie przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Może więc jednak nie warto próbować.
trzezwosc
poziom doswiadczenia - wysoki (wydawalo mi sie ;)
dawka - maksymalna dopuszczalna
gdzie - w domu, samotnie
nastrój bardzo dobry, nastawienie pozytywne, początkowo lekka ekscytacja. miejsce: mieszkanie przyjaciela. dwie "czyste" osoby towarzyszące.
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Autor: vadimus
Wiek: 17 lat.
Waga: 65 kg.
Środek: Acodin w tabletkach 3,5 opakowania + polopiryna 6 tabletek
Miejscówka: Krzaki na łące, 2 km od jakiejkolwiek cywilizacji, godzina 16.00
Staż: 1 raz 900 DXM, MJ, wszelaki Spice oraz inne słabsze wg. mnie rzeczy.
Chciałbym opisać mojego Drugiego w życiu tripa po DXM,
A było to tak...
Włany pokój, spkój i czisza....
Notka od moderacji: raport jest pełen błędów i słabo czytelny, jednak takie było założenie autora. Ku przestrodze.
Zaczęło się od tego, żę przer miesią reularnie łykałem acodin coddziennie ilośxi okol 30-35 tabsów dziennie. Rano zaczynałem 10, za pół gzodzimy 30 itd, Do tego 100 mg BeTO ZK na uspokojenie serca o 30-40 mg Croznxenu, Zacząłem zauważać kłopoty pisasnie tekstu na klawiarutze komputera. Mie były to literówki a mega-likterówkii.
Komentarze