Czesi są coraz bardziej tolerancyjni wobec używania konopi indyjskich

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez CVVM, 62% Czechów uważa, że używanie marihuany jest moralnie akceptowalne. To o 9% więcej niż w 2019 roku.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

17

W badaniu przeprowadzonym w kwietniu i maju 2023 r. Centrum Badań nad Opinią Publiczną (CVVM) zadało zestaw pytań dotyczących postaw społecznych wobec uzależnień. Respondenci w wieku powyżej 15 lat oceniali, w jakim stopniu uważają za dopuszczalne spożywanie niektórych substancji uzależniających, a mianowicie tytoniu, alkoholu, środków przeciwbólowych, nasennych lub uspokajających, produktów z konopi indyjskich (marihuany, haszyszu) oraz narkotyków, takich jak ecstasy, metamfetamina i heroina.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez CVVM, 62% Czechów uważa, że używanie marihuany jest moralnie akceptowalne. To o 9% więcej niż w 2019 roku. Mimo pozytywnych zmian w podejściu do używaniu konopi, opinia czeskiej społeczności na temat używania innych substancji nie zmieniła się w ciągu ostatnich czterech lat. Nadal spotyka się z największym poziomem dezaprobaty używanie ekstazy, metamfetaminy i heroiny – ponad 80% respondentów.

Z drugiej strony, ponad 90% respondentów uważa, że stosowanie leków przeciwbólowych i alkoholu jest akceptowalne. Regularne lub okazjonalne stosowanie leków przeciwbólowych, tabletek nasennych czy środków uspokajających jest uznawane za moralnie akceptowalne przez 97% osób, podczas gdy 93% wyraziło to samo o alkoholu, a 88% o paleniu tytoniu.

W porównaniu do 2019 roku, wyniki są niemal identyczne. Większość respondentów (76%) uważa, że używanie narkotyków jest aktualnym problemem w Czechach, chociaż tylko jedna trzecia osób postrzega to jako problem w miejscu, w którym mieszkają.

Ponad połowa obywateli uważa, że odpowiednie instytucje w kraju radzą sobie adekwatnie z problemem używania narkotyków, podczas gdy 29% uważa, że działają niewystarczająco dobrze.

Według wyników ankiety, 76% respondentów uważa, że osobom uzależnionym od narkotyków powinna być zapewniona bezpłatna porada. 70% zgadza się, że każdy narkoman ma szansę na wyleczenie, a 68% jest za zapewnieniem bezpłatnego leczenia dla uzależnionych od narkotyków.

Połowa osób zgadza się z bezpłatnym leczeniem uzależnień bez ograniczeń. Podobny odsetek obywateli jest także za dostarczaniem czystych strzykawek, aby ograniczyć ryzyko związane z zakażeniem wirusem HIV. Jedna piąta respondentów stwierdziła, że praca streetworkerów zajmujących się narkomanią jest bezcelowa.

W porównaniu do ankiety z 2019 roku, więcej Czechów uważa, że leczenie dla osób uzależnionych od narkotyków powinno być bezpłatne, przynajmniej przez pewną liczbę prób, i że każdy narkoman ma szansę na wyleczenie.

“Długoterminowe porównania pokazują, że poglądy na te kwestie niewiele się zmieniają z czasem, a obecne badanie pokazuje dotychczas najbardziej tolerancyjne spojrzenie na uzależnionych od narkotyków, leczenie uzależnień i związane z tym usługi” – stwierdzili autorzy badania, w którym wzięło udział 800 osób w wieku 15 lat i więcej między 27 marca a 22 maja.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

S&S: grudniowy wieczór 2009, uprzątnięty i czysty pokój; świeżo po lekturze „Pokarmu Bogów” Terence’a McKenna

Wiek i doświadczenie: 24 lata, mj, hasz, bzp, ziółka a’la dopalacze

Ilość: 1g suszonych psilocybe cubensis b+

  • DMT
  • Pozytywne przeżycie

Pozytywnie, ciekawość tego "co mi dziś pokaże DMT". Cel: Przesłuchać album Shpongle - "Museum of Consciousness" Miejsce: Niewielkie mieszkanie. Podróż w samotności

Trzecie użycie DMT - tym razem w samotności. Jeśli chodzi o doświadczenie poprzednie być może pojawi się oddzielny trip raport.

  • Grzyby halucynogenne

nazwa substancji: grzybypoziom doświadczenia użytkownika: nie zliczę ile razy - w każdym razie od jakiś 3lat zdarzało się kilkakroć w ciągu roku wrzucać grzyby. Inne doświadczone: marihuana, LSD, feta, ecstasy, DXM; mniej ważne mieszaniny prochów “uppers, downers, screamers, laughers” etc.dawka, metoda zażycia: najwięcej 50, suszonych nawet więcej. Najlepiej komponują się z pizzą, albo czymkolwiek podgrzewanym, żeby zatopiły się w topiącym serze... Smakuje jak zwykłe podgrzybki, yummie ;D


  • LSD-25

[N]: Jest takie miejsce w środku miasta, które przedstawia bajkę i ta

bajka dla nas ożyła.
[Z]: Bajka to genialny teren do tripowania. Po prostu genialny -

stworzony wręcz do tego. Naga uświadomiła mnie o jego istnieniu :-),

za co jej z całego serca dziękuję, ponieważ było to jedną z przyczyn

niesamowitości tego Tripu.
randomness