Chłopcy bananowcy

Trzy artykuły na temat afery bananowo-kokainowej.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

4197

Trzy akty oskarżenia o handel narkotykami

Trzy różne sprawy dotyczące handlu narkotykami przekazała w ostatnich dniach do sądu wrocławska Prokuratura Okręgowa. Oskarżeni zostali: mężczyzna złapany z heroiną na granicy rumuńsko-węgierskiej, mieszkaniec Legnicy zatrzymany z kokainą w Puerto Rico i czterej wrocławianie, którym nie udała się próba sprzedaży przypadkiem znalezionej kokainy

Ta ostatnia historia to jeden z wątków sprawy 400 kilogramów kokainy znalezionych w styczniu ubiegłego roku w podwrocławskiej dojrzewalni bananów. Trzej pracownicy dojrzewalni znaleźli narkotyk w pudłach z bananami. Zanim powiadomili policję, każdy zabrał sobie po jednej paczce kokainy. Każda ważyła około kilograma. Schowali też jedną paczkę dla kolegi, którego akurat nie było w pracy.

Kilka miesięcy później jeden z pracowników dojrzewalni poprosił znajomego o pomoc w znalezieniu kupców na narkotyk. Pośrednik dotarł do członków wrocławskiego gangu. Ale gangsterzy ani myśleli płacić. Wywieźli kontrahenta do lasu, pobili i odebrali kokainę. Resztę narkotyków magazynierzy z dojrzewalni oddali bez słowa sprzeciwu.

Śledztwo przeciwko gangsterom cały czas trwa. Magazynierzy i pośrednik przyznali się do winy i zdecydowali się na dobrowolne poddanie się karze. Prokurator zgodził się i w akcie oskarżenia zaproponował wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu i grzywnę.

Do winy przyznał się też Mariusz S. - złapany w kwietniu 2000 roku na granicy rumuńsko-węgierskiej. W jego aucie znaleziono wówczas przeszło 15 kilogramów heroiny, 1185 tabletek kokainy i 0,6 g kokainy. Węgierski sąd skazał go na cztery lata więzienia, z czego mężczyzna odsiedział trzy lata.

W śledztwie w tej samej sprawie we wrocławskiej Prokuraturze Okręgowej przyznał się do winy i podobnie jak pracownicy dojrzewalni zaproponował poddanie się karze. Prokurator zaproponował dla niego trzy lata więzienia i zaliczenie na poczet kary tego, co Mariusz S. przesiedział w węgierskim więzieniu.

Z kolei Andrzej Z. - zatrzymany w maju 1998 z 9,5 kg kokainy w porcie lotniczym w San Juan w Puerto Rico - nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że torba, w której był narkotyk, nie należy do niego. Sprawa przeciwko niemu prowadzona była również w Puerto Rico, ale tamtejszy sąd umorzył ją, bo - w myśl obowiązujących w USA przepisów - amerykańscy celnicy złamali procedurę przy przeszukiwaniu torby. Decyzja amerykańskiego sądu nie ma żadnego wpływu na śledztwo i proces w Polsce.

źródło: Gazeta Wyborcza, autor: Marcin Rybak

Okazja czyni złodzieja

WROCŁAW Ukradli 4 kilogramy kokainy z 400 kg, jakie przyszły do dojrzewalni bananów w transporcie w owocami. Próbowali sprzedać narkotyk we wrocławskim półświatku. Nie zrobili jednak interesu, bo gangsterzy woleli ich zastraszyć i zabrać kokę, niż zapłacić pieniądze. Jakby to nie było wystarczającą nauczką, teraz pracownicy dojrzewalni staną przed sądem.

Czterej pracownicy dojrzewalni bananów z podwrocławskich Wilczyc, na co dzień szanowani, uczciwi obywatele, pewnego dnia postanowili zabawić się w gangsterów. Wszystko wydarzyło się między styczniem a marcem 2002 r. Wtedy ochroniarze odkryli w transporcie z bananami kokainę. To była jedna z największych narkotykowych przesyłek wykrytych dotąd w Europie - 400 kg koki o czarnorynkowej wartości 40 mln dolarów. Do Wrocławia prawdopodobnie trafiła przez pomyłkę. Pracownicy dojrzewalni postanowili "skubnąć" coś dla siebie, zanim przyjedzie policja. Tak też zrobili. Ale po co uczciwym obywatelom tyle kokainy? Postanowili więc poszukać na nią kupców w półświatku. Miał się tym zająć Daniel K., jeden z ochroniarzy. Jego kolega Artur K. skontaktował go z mężczyzną o imieniu Edek. Na spotkanie z Arturem K. Edek przyszedł z kolegami. Wcale nie zamierzali zapłacić za kokainę. Wzięli ją jak swoją, a co gorsza zamknęli Artura K. w domu pod Wrocławiem i zmusili, żeby wyjawił, gdzie jest reszta narkotyku.

- Mężczyźni zastraszyli pozostałych ochroniarzy, zmuszając ich do wydania kokainy - opowiada Leszek Karpina. W ten sposób pracownicy dojrzewalni bananów dostali nauczkę, że nie należy się plątać w relacje z prawdziwymi gangsterami. Tymi z półświatka zresztą również zajął się prokurator.

Ochroniarze z Wilczyc przyznali się do kradzieży kokainy z transportu. Teraz sąd zadecyduje, jak ich ukarać.

źródło: www.wroclaw.naszemiasto.pl

Walczyli o zyski z kokainy

Cztery osoby oskarżyła wrocławska prokuratura o wprowadzenie do obrotu kilograma kokainy i próbę sprzedaży 3 kolejnych. Piąta osoba odpowie za pomoc w znalezieniu kupców. Do dziś nie wiadomo, jak narkotyk trafił do podwrocławskiej dojrzewalni bananów.

Na początku ubiegłego roku jej pracownicy zgłosili policji, że w transporcie owoców odkryli podejrzane paczki. Okazało się, że było to 400 kg kokainy. - Jednak zanim powiadomili funkcjonariuszy, zatrzymali dla siebie 4 kg. Postanowili zarobić na przypadkowym znalezisku i dlatego przez pośrednika skontaktował się z ludźmi z półświatka - mówi Leszek Karpina, rzecznik wrocławskiej prokuratury. Ci jednak zamiast zapłacić za towar, wywieźli mężczyznę za miasto, pobili i odebrali kokainę. Przeciwko tym osobom toczy się osobne postępowanie. Policjanci, którzy przejęli narkotyk zorientowali się, że przesyłka jest niekompletna. Trudno było uwierzyć, że ktoś wysłał 396 kilogramowych paczek, a nie okrągłą ich liczbę. Narkotyki były warte 40 mln dolarów. Próbowano ustalić, skąd i dlaczego kokaina trafiła do podwrocławskich Wilczyc oraz kto miał być jej odbiorcą. Fachowcy, którzy ocenili pochodzenie owada znalezionego w transporcie, orzekli, że towar pochodzi z jednego z krajów Ameryki Południowej. Nie naprowadziło to jednak prokuratury na konkretny trop. Wiele wskazuje na to, że kokaina przyjechała do Wrocławia prawdopodobnie przez pomyłkę.

źródło: www.wroclaw.naszemiasto.pl

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

pio-k (niezweryfikowany)
1185 tabletek kokainy .... eee chyba chodzilo o extasy..... a te 15 tabsow to tez pewnie ktos zjadl ;p
mondra_krova (niezweryfikowany)
Fachowcy, którzy ocenili pochodzenie owada znalezionego w transporcie, orzekli, że towar pochodzi z jednego z krajów Ameryki Południowej. <br> <br> <br>no kurwa niemożebne odkrycie musze zauważyć :)
biala dama (niezweryfikowany)
hehe..ładny ryż...400 kg przez pomyłke..haha <br>To tylko polakom moglo sie przytrafic:)
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

Słowem wstępu: przygodę z kodeiną zaczęłam parę miesięcy temu, początkowo dwie-trzy tabletki Antidolu lub Thiocodinu na łatwiejsze zaśnięcie i żeby zlikwidować wieczorny głód. Z czasem tabletek było więcej, aż wreszcie zaczęłam robić ekstrakcję. Najpierw z 1,5 opakowania, potem z 2. Ale w sumie nie było to nic ciekawego - po prostu wychillowanie na wieczór. A wczoraj uznałam, że muszę wreszcie coś naprawdę mieć z picia tego obrzydlistwa, więc wzięłam trzy opakowania...

 

  • Benzydamina

nazwa substancji: benzydamina (tantum rosa)

poziom doświadczenia: pierwszy raz benzydamina, wczesniej mj, dxm, alkohol

metoda zażycia: doustnie

set&setting: najpierw w mieszkaniu, pozniej wycieczka po pubach

czy dane doświadczenie mnie zmieniło? : jak kazde inne


  • 4-HO-MET
  • Pozytywne przeżycie

Zmęczony psychicznie, fizycznie po pracy, lecz pozytywnie nastawiony do nocnego tripa. Pokój, noc, łóżko i słuchawki.

Namaste!

Mój pierwszy TR na Neurogroove, proszę o wyrozumiałość. Gdzie niegdzie mogą się trafić opisy w stylu strumienia świadomości, myślę, że przy opisywaniu doświadczeń psychodelicznych taki sposób zdaje egzamin. Niestety, wiele subtelnych szczegółów jest już nie do odzyskania na następny dzień. To po prostu trzeba przeżyć :)

 

  • MDMA (Ecstasy)

O mnie - 16 lat (reszta zalogi 19-25), 180-pare cm, waga ok 80kg


Substancja - Extasy, 2,5 Rózowej Gwiazdki, MJ


Doswiadczenie - Alcohol, MJ, Amfa, Benzydamina (6x, ale wiecej nigdy, niszczy mózg, SERIO!), Tussipect, Galka


Set & Settings - Na poczatku zjebanie bo mialem nie jechac, ale sie diametralnie poprawilo :)


Zmiany w zyciu - Duze, inne spostrzeganie na swiat, szacunek do muzyki. Niewatpliwie powtórze doswiadczenie (niedlugo)