Chłopcy bananowcy

Trzy artykuły na temat afery bananowo-kokainowej.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza

Odsłony

4286

Trzy akty oskarżenia o handel narkotykami

Trzy różne sprawy dotyczące handlu narkotykami przekazała w ostatnich dniach do sądu wrocławska Prokuratura Okręgowa. Oskarżeni zostali: mężczyzna złapany z heroiną na granicy rumuńsko-węgierskiej, mieszkaniec Legnicy zatrzymany z kokainą w Puerto Rico i czterej wrocławianie, którym nie udała się próba sprzedaży przypadkiem znalezionej kokainy

Ta ostatnia historia to jeden z wątków sprawy 400 kilogramów kokainy znalezionych w styczniu ubiegłego roku w podwrocławskiej dojrzewalni bananów. Trzej pracownicy dojrzewalni znaleźli narkotyk w pudłach z bananami. Zanim powiadomili policję, każdy zabrał sobie po jednej paczce kokainy. Każda ważyła około kilograma. Schowali też jedną paczkę dla kolegi, którego akurat nie było w pracy.

Kilka miesięcy później jeden z pracowników dojrzewalni poprosił znajomego o pomoc w znalezieniu kupców na narkotyk. Pośrednik dotarł do członków wrocławskiego gangu. Ale gangsterzy ani myśleli płacić. Wywieźli kontrahenta do lasu, pobili i odebrali kokainę. Resztę narkotyków magazynierzy z dojrzewalni oddali bez słowa sprzeciwu.

Śledztwo przeciwko gangsterom cały czas trwa. Magazynierzy i pośrednik przyznali się do winy i zdecydowali się na dobrowolne poddanie się karze. Prokurator zgodził się i w akcie oskarżenia zaproponował wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu i grzywnę.

Do winy przyznał się też Mariusz S. - złapany w kwietniu 2000 roku na granicy rumuńsko-węgierskiej. W jego aucie znaleziono wówczas przeszło 15 kilogramów heroiny, 1185 tabletek kokainy i 0,6 g kokainy. Węgierski sąd skazał go na cztery lata więzienia, z czego mężczyzna odsiedział trzy lata.

W śledztwie w tej samej sprawie we wrocławskiej Prokuraturze Okręgowej przyznał się do winy i podobnie jak pracownicy dojrzewalni zaproponował poddanie się karze. Prokurator zaproponował dla niego trzy lata więzienia i zaliczenie na poczet kary tego, co Mariusz S. przesiedział w węgierskim więzieniu.

Z kolei Andrzej Z. - zatrzymany w maju 1998 z 9,5 kg kokainy w porcie lotniczym w San Juan w Puerto Rico - nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że torba, w której był narkotyk, nie należy do niego. Sprawa przeciwko niemu prowadzona była również w Puerto Rico, ale tamtejszy sąd umorzył ją, bo - w myśl obowiązujących w USA przepisów - amerykańscy celnicy złamali procedurę przy przeszukiwaniu torby. Decyzja amerykańskiego sądu nie ma żadnego wpływu na śledztwo i proces w Polsce.

źródło: Gazeta Wyborcza, autor: Marcin Rybak

Okazja czyni złodzieja

WROCŁAW Ukradli 4 kilogramy kokainy z 400 kg, jakie przyszły do dojrzewalni bananów w transporcie w owocami. Próbowali sprzedać narkotyk we wrocławskim półświatku. Nie zrobili jednak interesu, bo gangsterzy woleli ich zastraszyć i zabrać kokę, niż zapłacić pieniądze. Jakby to nie było wystarczającą nauczką, teraz pracownicy dojrzewalni staną przed sądem.

Czterej pracownicy dojrzewalni bananów z podwrocławskich Wilczyc, na co dzień szanowani, uczciwi obywatele, pewnego dnia postanowili zabawić się w gangsterów. Wszystko wydarzyło się między styczniem a marcem 2002 r. Wtedy ochroniarze odkryli w transporcie z bananami kokainę. To była jedna z największych narkotykowych przesyłek wykrytych dotąd w Europie - 400 kg koki o czarnorynkowej wartości 40 mln dolarów. Do Wrocławia prawdopodobnie trafiła przez pomyłkę. Pracownicy dojrzewalni postanowili "skubnąć" coś dla siebie, zanim przyjedzie policja. Tak też zrobili. Ale po co uczciwym obywatelom tyle kokainy? Postanowili więc poszukać na nią kupców w półświatku. Miał się tym zająć Daniel K., jeden z ochroniarzy. Jego kolega Artur K. skontaktował go z mężczyzną o imieniu Edek. Na spotkanie z Arturem K. Edek przyszedł z kolegami. Wcale nie zamierzali zapłacić za kokainę. Wzięli ją jak swoją, a co gorsza zamknęli Artura K. w domu pod Wrocławiem i zmusili, żeby wyjawił, gdzie jest reszta narkotyku.

- Mężczyźni zastraszyli pozostałych ochroniarzy, zmuszając ich do wydania kokainy - opowiada Leszek Karpina. W ten sposób pracownicy dojrzewalni bananów dostali nauczkę, że nie należy się plątać w relacje z prawdziwymi gangsterami. Tymi z półświatka zresztą również zajął się prokurator.

Ochroniarze z Wilczyc przyznali się do kradzieży kokainy z transportu. Teraz sąd zadecyduje, jak ich ukarać.

źródło: www.wroclaw.naszemiasto.pl

Walczyli o zyski z kokainy

Cztery osoby oskarżyła wrocławska prokuratura o wprowadzenie do obrotu kilograma kokainy i próbę sprzedaży 3 kolejnych. Piąta osoba odpowie za pomoc w znalezieniu kupców. Do dziś nie wiadomo, jak narkotyk trafił do podwrocławskiej dojrzewalni bananów.

Na początku ubiegłego roku jej pracownicy zgłosili policji, że w transporcie owoców odkryli podejrzane paczki. Okazało się, że było to 400 kg kokainy. - Jednak zanim powiadomili funkcjonariuszy, zatrzymali dla siebie 4 kg. Postanowili zarobić na przypadkowym znalezisku i dlatego przez pośrednika skontaktował się z ludźmi z półświatka - mówi Leszek Karpina, rzecznik wrocławskiej prokuratury. Ci jednak zamiast zapłacić za towar, wywieźli mężczyznę za miasto, pobili i odebrali kokainę. Przeciwko tym osobom toczy się osobne postępowanie. Policjanci, którzy przejęli narkotyk zorientowali się, że przesyłka jest niekompletna. Trudno było uwierzyć, że ktoś wysłał 396 kilogramowych paczek, a nie okrągłą ich liczbę. Narkotyki były warte 40 mln dolarów. Próbowano ustalić, skąd i dlaczego kokaina trafiła do podwrocławskich Wilczyc oraz kto miał być jej odbiorcą. Fachowcy, którzy ocenili pochodzenie owada znalezionego w transporcie, orzekli, że towar pochodzi z jednego z krajów Ameryki Południowej. Nie naprowadziło to jednak prokuratury na konkretny trop. Wiele wskazuje na to, że kokaina przyjechała do Wrocławia prawdopodobnie przez pomyłkę.

źródło: www.wroclaw.naszemiasto.pl

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

pio-k (niezweryfikowany)
1185 tabletek kokainy .... eee chyba chodzilo o extasy..... a te 15 tabsow to tez pewnie ktos zjadl ;p
mondra_krova (niezweryfikowany)
Fachowcy, którzy ocenili pochodzenie owada znalezionego w transporcie, orzekli, że towar pochodzi z jednego z krajów Ameryki Południowej. <br> <br> <br>no kurwa niemożebne odkrycie musze zauważyć :)
biala dama (niezweryfikowany)
hehe..ładny ryż...400 kg przez pomyłke..haha <br>To tylko polakom moglo sie przytrafic:)
Zajawki z NeuroGroove
  • 25C-NBOMe
  • Pierwszy raz

Nie do końca tak, jak sobie życzyłem, bo mój ziomek nie jest w stanie pojąć do czego służą psychodeliki i jak powinno się je wykorzystywać. Dlatego zamiast na łonie natury, większość czasu spędziliśmy na załatwianiu spraw w mieście. Najlepiej przeżywałem kiedy byłem sam i chwała mi za to, że udało mi się potripować. Nastawienie pozytywne.

 Zamówiłem sobie dwa bloterki ze sklepu RC, a dostałem trzy. Postanowiłem, że zażyję je z moim najlepszym kumplem w Po przeczytaniu wielu trip raportów byłem w pełni świadomy tego, co może mnie spotkać. Jak sie wkurzyłem, kiedy okazało si,ę że nie potrafił zarezerwować całej soboty na to. Musiała po domu łazić i sprzątać z jego dziewczyna. Do tego siostra, jej koleżanka i robienie zakupów na mieście. Nie ma nic gorszego, jak udawanie normalnego i jak ktoś głupio spyta czy się źle czuje.

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Byłem bardzo podekscytowany ale również troszkę zestresowany. Troszkę momentami pobolewał mnie brzuch, ale nie wiem czy to z głodu czy ze stresu po prostu. Jako otoczenie wybrałem mój pokój, w którym to testowałem wszystkie używki które mi przyszło wziąć. Rola Trip sittera wypadła na mojego brata. Zawsze jak coś testowałem to właśnie z nim, a dodatkowo sam parę dni później miał zarzucić trochę kwasku, więc mógł popatrzeć jak to wygląda z zewnątrz.

O LSD czytałem od naprawdę długiego czasu. Podobała mi się bardziej duchowe przeżycie tej substancji niż "rozrywkowe". Udało mi się zdobyć dzięki cebulki.
Zamówiłem 5 blotterów po 110 µg. Paczka doszła po 2 dniach. Postanowiłem na następny dzień już wziąć, ponieważ warunki mi odpowiadały - miałbym mieszkanie dla siebie i brata na najbliższe 9h.
 

Dzień brania
Godzina 4:50

  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Różne, czytaj w raporcie

22.02.2019 (albo jakiś inny dzień lutego)

-Idziesz zapalić? - pyta sąsiad
-Nie mam, ale jak dasz to chętnie.
-Pewnie. Ada nie ma nic przeciwko temu, że jarasz?
-Sama jara. Nie dużo, bo tylko w pracy, jak się wkurwi, ale zawsze coś.
-Ta, w pracy? XD
-Noo, a czemu nie?

Sąsiad miał na myśli zioło, a ja myślałem, że chodzi o papierosy

Idziemy chodnikiem, jest ciemno. Nagle wyciąga blanta z kieszeni i odpala tego łotra.

W moim mózgu mały Error. Po chwili już kumam bazę i mówię:

  • Grzyby Psylocybinowe
  • Przeżycie mistyczne

Taki jak zwykle: pusto w domu, głęboka noc, zero oczekiwań i dobry nastrój.

Przyszedł czas by się pożegnać z ostatnimi kosmitami w pudełku. Ze dwa lata wcześniej wyhodowałem z kita kilkadziesiąt gramów suszu, w międzyczasie kilkanaście rozdałem i w ten oto sposób doszliśmy w naszej wspólnej podróży do chwili, gdy gramatura pozwalała na jeden konkretny trip, albo dwa na poziomie podstawowym (a muszę tutaj nadmienić, że odrobinę mocy już straciły). Zdecydowałem się na opcję "raz, a dobrze", ze względu na pełne zaufanie do Grzybów, a także chęć nieco donioślejszego uczczenia zdarzenia. Wszak przez ten czas przeszliśmy razem wiele.

 

randomness