Ból głowy po czerwonym winie? Przyczyną może być korzystny flawonol – kwercetyna

Niektórzy ludzie doświadczają bólu głowy po wypiciu nawet niewielkich ilości czerwonego wina. Ból pojawia się zwykle od pół godziny do 3 godzin po uraczeniu się winem. Co interesujące, osoby te nie wykazują podobnych objawów po piciu innych alkoholi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że przyczyną jest obecny w winie naturalny flawonol, który u części ludzi zaburza metabolizm alkoholu i może prowadzić do bólu głowy.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Kopalnia Wiedzy, Mariusz Błoński na podst. materiałów UC Davis
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

41

Niektórzy ludzie doświadczają bólu głowy po wypiciu nawet niewielkich ilości czerwonego wina. Ból pojawia się zwykle od pół godziny do 3 godzin po uraczeniu się winem. Co interesujące, osoby te nie wykazują podobnych objawów po piciu innych alkoholi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że przyczyną jest obecny w winie naturalny flawonol, który u części ludzi zaburza metabolizm alkoholu i może prowadzić do bólu głowy.

Mowa tutaj o kwercetynie, występującej w warzywach i owocach. To korzystny dla naszego zdrowia przeciwutleniacz. Jednak w połączeniu z alkoholem może u niektórych ludzi wywoływać problemy. Gdy kwercetyna dostaje się do krwioobiegu, jest zamieniana w glukuronid kwercetyny. Związek ten blokuje metabolizm alkoholu, mówi chemik Andrew Waterhouse, emerytowany profesor Wydziału Uprawy Winorosli i Enologii na UC Davis. Gdy zaś metabolizm alkoholu zostaje zablokowany, w organizmie dochodzi do akumulacji toksycznego aldehydu octowego. Aldehyd octowy to dobrze znana toksyna, substancja drażniąca i prozapalna. Wysoki poziom aldehydu może powodować zaczerwienienie twarzy, bóle głowy i mdłości, wyjaśnia doktor Apramita Devi, która również specjalizuje się w kwestiach związanych z winoroślą i produkcją wina.

Podobnie działa przepisywany alkoholikom lek disulfiram, który ma powodować nieprzyjemne odczucia po spożyciu alkoholu. Zaburza on metabolizm alkoholu, prowadząc do nagromadzenia w organizmie aldehydu octowego. Jak dodaje profesor Waterhouse, u około 40% mieszkańców Azji Wschodniej enzym odpowiadający za metabolizm alkoholu również nie działa tak, jak powinien, przez co są oni bardziej narażeni na nieprzyjemne skutki jego spożycia.

Uważamy, że gdy podatne osoby spożyją alkohol zawierający nawet umiarkowane ilości kwercetyny, pojawia się u nich ból głowy, szczególnie wtedy, gdy już wcześniej cierpiały na migreny lub inne podobne schorzenia. Sądzimy, że w końcu rozwiązaliśmy trapiącą ludzi od tysiącleci zagadkę. W następnym etapie naszych badań chcemy przetestować tę hipotezę na ludziach, u których pojawiają się bóle głowy po wypiciu czerwonego wina, dodaje Morris Levin, profesor neurologii i dyrektor Headache Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

Ilość kwercetyny w winie może się znacznie wahać. Flawonol powstaje bowiem w winogronach w reakcji na światło słoneczne. Dlatego też w odpowiednich warunkach w winach pochodzących na przykład z kalifornijskiej Napa Valley kwercetyny może być nawet 5-krotnie więcej niż w przeciętnym czerwonym winie. Ponadto na poziom tego związku ma też wpływ proces produkcji i starzenia wina. Stąd też osoby podatne na bóle głowy po czerwonym winie mogą zauważyć, że nie zawsze ból jest jednakowo silny lub też nie zawsze występuje.

Naukowcy z Kalifornii już przygotowują badania na ludziach. Będą w ich trakcie porównywali wpływ na podatne osoby win o różnej zawartości kwercetyny. W tej chwili uczeni nie wiedzą, co powoduje, że niektóre osoby są bardziej podatne na wspomniane bóle głowy niż inne. Być może u osób takich kwercetyna silniej blokuje metabolizm alkoholu, a być może ludzie ci silniej odczuwają skutki gromadzenia się aldehydu octowego w organizmie. Gdy odpowiemy na te pytania, będziemy mogli poszukać środków zaradczych, stwierdza Waterhouse.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Benzydamina

To nasze drugie spotkanie z Benzydamina,mamy po 2 saszetki

Tantum Rosa na glowe(czyli po 1.gramie)
zakupione wczoraj w

aptece :P Obie wazymy po okolo 60kg. Raport Piszemy na

biezaco.Do Tantum zakupilysmy cole bo z nia smak jest troszke

mniej obrzydliwy ale ogolnie to najgorsze co w zyciu

probowalysmy.Ogolnie smak nie do wytrzymania,przy pierwszym

lyku mozna sie zniechecic.

  • Grzyby halucynogenne
  • Pozytywne przeżycie

Festiwal Psytrance-owy w Bieszczadach. Pozytywne, festiwalowe nastawienie. Byłem pewny, że otoczenie jest bezpieczne i w razie złych doświadczeń mogę liczyć na pomoc mojego towarzysza, tripsitterów albo innych festiwalowiczów

Drugiego  dnia  festiwalu,  około  północy  spożyliśmy  z  towarzyszem  po  połowie  dawki suszonych  grzybów  psylocybinowych.  Pałaszowaliśmy  je  w  namiocie  na  chlebie  z  powidłem,  nie spodziewając  się  specjalnych  fajerwerków.  Grzyby  miały  podobno  działać  bardzo  słabo.

  Zaraz  po zjedzeniu  spakowaliśmy się i  poszliśmy  na  szczyt  wzgórza  na,  trwający  w  najlepsze  od  dwóch  dni, festiwal. Skierowaliśmy się w stronę leśnych ścieżek, które biegły między scenami i wypatrywaliśmy pierwszych grzybowych efektów. 

  • 1P-LSD
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Set: Długo napalałem się na na ten karton, zwłaszcza po poprzedniej próbiej z ETH-LAD. Miałem nadzieję na solidny trip. Setting: Mała wioska w kraju legalnej trawki; dom przyjaciół w którym nie raz już tripowaliśmy. Ja i ich dwoje (On i Ona).

Witam, to nie będzie standardowy trip raport. Pisałem "na bieżąco" ale w szaleństwie które się odbywało niewiele zdziałałem.

 

Może najpierw mały wstęp:

Ja i dwoje przyjaciół (On i Ona) tripujemy wspólnie od kilku lat pomimo dzielącej nas różnicy lat. Jedliśmy razem wielokrotnie MDMA i trufle, teraz przyszła pora na cięższy kaliber. Karton miał 125 mcg jak dobrze pamiętam a cała akcja działa się wiosną tego roku. Pogoda niezbyt dopisywała, ale zarzuciliśmy i poszliśmy się przejść.

 

Ahoj!