Wstęp
Badania: nadwaga w dzieciństwie związana z wczesnym stosowaniem używek
Nadwaga w dzieciństwie zwiększa u dziewczynek prawdopodobieństwo wcześniejszego sięgnięcia po papierosy, alkohol lub narkotyki - wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Indiana University i opublikowane w piśmie Drug and Alcohol Dependence.
Kategorie
Źródło
Odsłony
306Nadwaga w dzieciństwie zwiększa u dziewczynek prawdopodobieństwo wcześniejszego sięgnięcia po papierosy, alkohol lub narkotyki - wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Indiana University i opublikowane w piśmie Drug and Alcohol Dependence.
Zależność pomiędzy nadwagą w wieku 7-8 lat a rozpoczęciem palenia papierosów, spożywania alkoholu lub zażywania narkotyków badano w grupie 7 tys. nastoletnich uczniów, których podzielono na grupy według przynależności etnicznej.
W przypadku białych dziewczynek nadwaga w wieku 7-8 lat była związana z wcześniejszym sięganiem po papierosy i marihuanę niż w przypadku rówieśniczek o wadze w normie.
W przypadku Latynoamerykanek nadwaga w dzieciństwie zwiększała z kolei prawdopodobieństwo wczesnego spożywania alkoholu i palenia marihuany. Zależności takiej nie zaobserwowano natomiast wśród Afroamerykanek.
Inną korelację zauważono w przypadku chłopców. Większe prawdopodobieństwo wczesnego sięgania po używki widoczne było u białych nastolatków, którzy w dzieciństwie byli otyli oraz u Latynoamerykanów i Afroamerykanów, którzy w dzieciństwie mieli niedowagę.
Podczas wcześniejszych badań nie prowadzono odrębnych analiz dla obu płci i różnych grup etnicznych, dlatego wyniki nie były jednoznaczne. W grupach tych istnieją jednak znaczące różnice dotyczące m.in. odsetka dzieci otyłych czy nastolatków sięgających po używki - zauważają autorzy, dodając, że dalsze badania pomogą wyjaśnić przyczyny tych zależności.