22 dni w roku: tyle „na papierosie” spędza w pracy statystyczny palacz

Palacz w pracy pali dłużej niż trwa urlop – w niektórych przypadkach. 22 dni w roku uzależnieni od nikotyny poświęcają na oddawanie się swojemu nałogowi – zamiast pracować. Oprócz skutków zdrowotnych generuje to potężne straty dla firm.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podengo źródła.

Odsłony

124

Palacz w pracy pali dłużej niż trwa urlop – w niektórych przypadkach. 22 dni w roku uzależnieni od nikotyny poświęcają na oddawanie się swojemu nałogowi – zamiast pracować. Oprócz skutków zdrowotnych generuje to potężne straty dla firm – ostrzega Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny.

Palacze na paleniu w pracy spędzają więcej czasu niż trwa przeciętny urlop

Każdego roku aż 67 tys. Polaków umiera z powodu skutków palenia. Okazuje się, że najczęściej palą osoby w gorszej sytuacji materialnej. Podczas pierwszego panelu Forum Ochrony Zdrowia zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy szef NIZP – PZH ogłosił, że palenie tytoniu w naszym kraju jest bardzo powiązane ze statusem socjoekonomicznym. Osoby deklarujące większe zadowolenie ze swoich zarobków palą rzadziej.

– Rozwój ekonomiczny, o którym dyskutujemy w czasie forum, może przyczynić się do tego, by ludzie palili rzadziej – powiedział Grzegorz Juszczyk i dodał, że:

"W Polsce ciągle mamy wiele do zrobienia, ponieważ wskaźnik osób palących jest wyższy niż w porównywalnych krajach Europy."

Pali około 24 proc. Polaków, częściej mężczyźni niż kobiety.

Palący nie pracują przez prawie miesiąc w roku, bo... palą!

Niestety osoby palące generują coraz większe straty dla firm. Palacze przebywają na zwolnieniach średnio 2,7 dni dłużej niż niepalący:

Okazuje się, że przerwy na papierosa mogą skumulować się do 22 dni w roku, czyli blisko jeden miesiąc pracy w roku.

To właśnie palenie tytoniu obok nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowego odżywiania w największym stopniu skraca życie Polaków. Zapobiec temu ma realizowany w ramach narodowego Programu Zdrowia projekt „Firma wolna od tytoniu” – zmierzający do ograniczenia używania tytoniu w zakładach pracy. Wyniki badań (CATI) potwierdzają, że:

  ok. 90 proc. respondentów uważa, że firma powinna zrobić wszystko, by chronić niepalących przed biernym paleniem, ok. 70 proc. badanych sądzi zaś, że zakaz palenia NIE jest przejawem dyskryminacji, połowa uczestników badania jest zdania, że palenie to osobista sprawa pracownika.

  Oceń treść:

  Average: 8 (1 vote)
  Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

  Nazwa substancji: LSD

  Poziom doświadczenia użytkownika: kilka razy wczesniej

  Dawka, metoda zażycia: 1 i 3/4 papiera zazytego doustnie

  "Set & setting": pozytywnie nastawiony, to miala byc "slaba jazda", hehe...

  Efekty (duchowe jak i rekreacyjne): glebokie przemyslenia

  Czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: nabralem szacunku dla LSD, hehe... :)

  • Banisteriopsis caapi
  • DMT
  • Przeżycie mistyczne

  piękny poranek, własny przytulny pokój i intuicyjne odczucie, że zaraz przeżyję coś wyjątkowego

  Tego poranka otworzyłem rozespane jeszcze oczy i w jednej chwili całkiem jasno poczułem: To będzie doskonały dzień na zapalenie changi! Przez okno do pokoju wpadało miliony świetlistych ambasadorów jesiennego słońca, puchowa kołderka otulała mnie miękko, cały świat wydawał się sprzyjać mojemu świetnemu nastrojowi. Z całą pewnością miało to związek z wczorajszym wieczorem. Wtedy to wraz z moim przyjacielem i jego dziewczyną zapoznaliśmy się z tą magiczną roślinną mieszanką.

  nic

  • 2C-P

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Tripraport

  18 lat, 70 kg

  Dawno niczego nie pisałem. No bo też dawno nie miałem o czym. Palenie na działce, czy ćpanie przed snem nie jest niczym na tyle porywającym, żeby ktoś naprawdę chciał o tym czytać. Nic się nie dzieje, połowy rzeczy nie pamiętam lub nie umiem nazwać.

  randomness