Psychofarmakologia 38 - Zopiklon

Psychofarmakologia 38 - Zopiklon

38
Zopiklon*
S. Sidorowicz
Zopiklon (Imovane) jest pochodną cyklopirolonu; wzór chemiczny leku przedstawiono na
ryc. 38-1.
DZIAŁANIE FARMAKOLOGICZNE
Zopiklon jest przedstawicielem niebenzodiazepinowych leków nasennych, działającym jednak jako pełny agonista receptora benzodiazepinowego, a więc w obrębie kompleksu GABA-A-receptor-kanał chlorowy. Wykazuje pewne powinowactwo do określonych struktur mózgowych, takich jak kora, hipokamp i móżdżek. Lek nie ma działania obwodowego. Dzięki takim właściwościom wywołuje mniej objawów niepożądanych niż benzodiazepiny.
Zopiklon szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi w ciągu 1/2 h. Biodostępność sięga 80%. Okres półtrwania wynosi 3,5-6,5 h, działa więc krótko. Dzięki dużej lipofilności szybko przenika do tkanek. Jest metabolizowany w wątrobie, a jego metabolity są nieczynne. Wydalają się one głównie z moczem (80%) i kałem (16%); tylko około 4% leku wydala się w nie zmienionej postaci. U osób dorosłych 45% leku wiąże się z białkami krwi (25% u osób w podeszłym wieku).
tmp17BB-1.jpg
Ryc. 38-1. Budowa cząsteczkowa zopiklonu
Zopiklon charakteryzuje się innym niż benzodiazepiny profilem działania klinicznego. Działa silniej oraz szybciej nasennie i uspokajająco, wykazuje zaś słabsze działanie przedwiekowe, zwiotczające mięśnie i przeciwdrgawkowe. Zopiklon wpływa korzystnie na czas trwania, jakość i latencję snu. Pogłębia sen, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy i nad ranem. Dawka 7,4 mg jest porównywalna z dawką 1 mg flunitrazepamu, 15-30 mg flurazepamu i 5 mg nitrazepamu. Lek nie kumuluje się w organizmie osób w podeszłym wieku oraz z niewydolnością nerek.
WSKAZANIA
Krótkotrwałe (nie przekraczające 4 tyg.) leczenie zaburzeń snu.
Rozdział napisany specjalnie do wydania polskiego
206 Farmakoterapia w zaburzeniach psychicznych
WSKAZÓWKI KLINICZNE
Standardowa dawka leku wynosi 7,5 mg (1 tabl.) 30 min przed snem. Zakres dawkowania: 3,75 - 15 mg na noc. U chorych z niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku podaje się mniejsze dawki (3,75 mg, tj. 1/2 tabl.). U chorych z marskością wątroby wydłuża się okres półtrwania i eliminacji leku, należy więc zachować ostrożność nawet podczas leczenia niższymi dawkami. Podobna zasada obowiązuje podczas terapii bezsenności u pacjentów z chorobami układu oddechowego. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 4 tygodnie.
Przeciwwskazania: niewydolność oddechowa, miastenia, ciąża, karmienie piersią, nadwraż­liwość na lek, wiek poniżej 15 r.ż., nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Objawy niepożądane występują rzadko. Około 3 5% osób skarży się na metaliczny lub gorzki smak i suchość w ustach. Rzadziej obserwowano ogólnie złe samopoczucie, uczucie zmęczenia następnego dnia i nużliwość, senność, bóle i zawroty głowy, nudności, trudności ze skupieniem uwagi, koszmary senne, bóle w nadbrzuszu, objawy alergiczne, przemijające łagodne podniecenie po przebudzeniu, drgawki. W porównaniu z benzodiazepinami rzadziej wywołuje męczliwość, zaburzenia koordynacji psychoruchowej czy niepamięć następczą. Należy uprzedzić pacjenta, że lek może wydłużać czas reakcji. W odróżnieniu od benzodiazepin działanie zopiklonu nie słabnie w drugim tygodniu stosowania; ma on niższy potencjał uzależniający. Po jego nagłym odstawieniu rzadko pojawiają się objawy abstynencyjne: pobudzenie, lęk, bóle mięśni, drżenia, bezsenność, koszmary senne, nudności, wymioty, napady drgawkowe (nie wyłączając stanu padaczkowego) i bezsenność z odbicia. Opisywano reakcje paradoksalne na lek w postaci ostrych zespołów psychotycznych, zaburzeń świadomości oraz podniecenia psychoruchowego.
Z odchyleń w badaniach laboratoryjnych w trakcie stosowania leku donoszono o podwyższeniu stężenia cukru i bilirubiny we krwi oraz hipokaliemii.
INTERAKCJE
Nie należy łączyć zopiklonu z alkoholem, gdyż następuje potencjalizacją działania obu środków. Niewskazane jest także podawanie go podczas terapii lekami hamującymi o.u.n., a szczególnie trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz lekami neuroleptycznymi. Przedawkowanie zopiklonu objawia się śpiączką i niewydolnością oddechową; w leczeniu zatrucia należy podać antagonistę receptora benzodiazepinowego (flumazenil).

Kategorie

Zajawki z NeuroGroove
  • Inne
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Tripraport

Całkowity spontan, Nastawienie w miarę pospolite gdyż byłem świadomy jak ów narkotyk działa

Witam już po raz drugi zacnych forumowiczów, dzisiaj chciałbym wam opowiedzieć o swoim doświadczeniu z dopalaczami 

(w tym konkretnym przypadku chodzi mi o syntetyki czytaj: Mocarz etc.)

Jak wspomniałem w poprzednim TR mieszkam w uk. Jeszcze jak mieszkałem w PL miałem sporadyczne doświadczenia z tym syfem ale co dopiero w uk popadłem w to troszke mocniej.

 

  • Marihuana

Postanowilsmy,ze pojedziemy na sylwka do Zakopca-wszystko udalo sie przygotowac i w koncu pojechalismy. Oczywiscie, kolezanka zalatwila trawe-jak mowila "delikatna" (jak sie pozniej okazalo, byl to straszliwy skun-ale o tym pozniej). Po sylwestrowej zabawie, ktora skonczyla sie dla nas pare minut po 12, poszlismy do pokoi-razem bylo nas 5 osob, ktore postanowily sie najarac(reszta jeszcze balowala). Moj koles z widoczna wprawa nabil lufe i puscil dookola raz i jeszcze raz... W czasie samego jarania wyglaszlismy tezy o wyzszosci srodkow halucynogennych roznej masci nad alkoholem.

  • Chlorprothiksen
  • Tripraport

Nastawienie: Nic specjalnego, dzień jak codzień. Otoczenie: Początkowo dom póżniej plener.

[Z uwagi na nikłą ilość raportów o tej substancji - przepuszczam. Może kogoś odwiedzie od próbowania]

  • Mieszanki "ziołowe"

Wiek i masa ciała:19 lat, 78kg
Doświadczenie: Alkohol, MJ, DXM, mieszanki 'ziołowe', Benzydamina
s&s: We wtorek wieczorem po przeczytaniu kilku
TripRaportów naszła mnie ochota na spróbowanie pills'ów "Druid Fantasy" z LSA.


Trip raport pisany nad ranem tego samego dnia.